KCK İddianamesi’nin tam metni

8 Haz

Seda Akbaş CAN : Gerçekten bu kampanyanın bize kazandırdığı tüm ciddi kazanımlar olmadığını düşünebilirler, düşüncesini sorgulamıyorum. Ama böyle düşünen insanların varsa ve bunu ilkesel düzeyde yerleştirmek isteyen bir şey varsa …… varsa bu saygı gereği olsa gerekenin yerine getirilmesi gerekiyodur diye düşünüyorum. Kişisel olarak; Yoksa bizler düşünmeye bilirdik böyle bi hakkımız var.

Ümit AYDIN : Bi o bide şey arasında mesela yani siz bi keresinde de söylediniz. Siz ee bi meclis üyesisiniz bu halka karşı sorumlusunuz. Siz bu HAREKET içerisine, işte bu çalışmanın içerisine ……. Zaman bu tür duyarlılıkların farklılığı olmamız gerekiyor. Sonuçta size aktarılmıştır. Bu HAREKETİN bi hukuku var. Bu HAREKET sizinle bir hukuklu olacak. Sonuçta sizin sorumluluklarınız olacak. Yerine getirmeniz gereken bir takım vasıflar olacak. Ve siz bu temelde yaklaşacaksınız. Şimdi biraz bu boyutunu gözardı etti arkadaş, yani olabilir düşünce olarak kabul etmeyebilir ama sonuçta insanlık adına kolayına gelmiştir. Bu halk ona ……. Üzerinden vermiştir. Onu oraya getirmiştir. Şöyle bir tasarrufu ……. Biz inanamıyoruz. Kim olursa olsun bu HAREKET yarattığı değerlerle bi yere gelirse bu halkın adına yapması gerekenlerden tasarrufçu yaklaşmaması gerekir. Taviz vermemesi gerekir. Çünkü halkın o anki yaklaşımı eğer o yöne ise onlar o yöne doğru hareket etmek zorundadır. Şimdi arkadaş bu sorumluluğu, birikimi gözardı etti. Diyelim çok böyle ee ideolojik şeyi tartışmadık. İdeolojik yönden bakılmadı çok ee bizim için çok da şey değil normal insani bir ölçüm ve toplumsal vicdanın o anki ortaya çıkardığı bir gereklilik vardır. Bu gereklilik üzerinden hareket etmesi gerekiyor.

X : Bu kampanya düzeyindeki kişisel yaklaşımını bilmiyordum ama …….. bildiğim bi şey var. 1999 yılında BAŞKAN Türkiye ye getirildiğinde hem bireyler açısından, hem ÖRGÜT açısından bir ……..… hatta herkesin ……. Açılmış. Bir hafta boyunca İstanbul da çalışma yaptık. …………. Bu arada görüşme yaptık. Ve devletin bütün çabası da buydu. Avukat birliğinin içerisine çıkmasın ki CUMUK Avukat atasın. CUMUK avukat atasın ki devletin bütün Türkiye ortamı içerisinde hiç yoksa 40 bin tane Kürt Avukat var. Tek bir avukat sahip çıkmadı …………… bütün çabaları buydu. Velhasıl ben uzatmayım çıktı 4 tane avukat gitti …….. (imralıya) geldiler süreç başladı denildi ki bu sefer Türkiye genelinde avukat arayışı oluştu. Bir grup arkadaşımız iddianameyi çoğaltı Diyarbakır’a geldi. …….. arkadaşımız Diyarbakır’a geldi Diyarbakır daki avukatlarla görüşmeler yaptı. Yani benim diyen hiçbir avukat yanaşmadı. ………… ben açıkcası şey yapmam ……. Şimdi bilmiyorum o süreçten bu sürece ne gelişti ne gelişmediğinden sizinle falan ……. yaklaşmasından

Ümit AYDIN : Biz diğer arkadaşlardan da sorduk hatta şimdi başından beri çalışmalardaki yaklaşımlarından …………

Seda Akbaş CAN : Sadece toplantılara katılan bir düzeyi varmış. Neyse bunlar çok şey değil de

Ümit AYDIN : …….. biraz fikir ayrılığımız vardır. Biraz biz araştırdık

X : ……..şunu söyleyeyim. Ben hakkaten bu sohbetle ……..(kartı) sunmaya çalışıyorum. Bazı şeyler var ki kamuoyuna yansımıyor. Kamuoyuna yansımıyor. Hatta bazı şahıslar varki toplumsal birlikler içerisinde bir nevi tırnak içerisinde söylüyorum bir nevi dokunulmazlıkları vardır bir nevi. Hani nasıl söyleyim babacandır. Nasıl söyleyim hani nevi şahsına münhasırdır. Bence bunlardan bir tanesi de olursa şayet olursa Cemşit BİLEK ve onun gibi insanlardır. Ne bileyim işte kısmen Fethi GÜMÜŞ gibidir kısmen, böyle nadide kalmış türlerimiz var, insanlarımız var. ……… kürt kültüründe ve köylü kültüründe ……(Burusviler) vardır. Bunlardan bi tanesi de Cemşit BİLEK tir. Onun için kameraya yansımasında da bence biraz dikkat etmekte fayda var. Bize yansıması itibariyle söylüyorum. Pek çok kararımızın bana göre ……. Faktör olması lazım, topluma yansıdığına bak evet işte böyle denilmesi lazım. Bence bu kadar topluma yansıdığında öyle bi şey olmayacaktır. Öyle bir …… olmayacaktır. Hatta örneğin birkaç tane …….. arkadaşla görüşeyim tabi işin içinde de bizden var birkaç arkadaş mesela Fırat beyle ……. Cemşit beyle …….ne bileyim

Ümit AYDIN : Yani biz karar aldık. Kararımız

Seda Akbaş CAN : İlettik biz.

X : Tamamdır.

Seda Akbaş CAN : Ya arkadaşa iletmedik de onun dışındakiler komisyonlara ilgili haberleri ilettik.

Ümit AYDIN : …….. kendisini çağırdık dedik. O konuda biraz biz araştırdık da yani bazı şeyleri bizim de bazı hassasiyetlerimiz var. Onu göre ……. Ama yani bi boyutunu ele alırken diğer boyutunu da gözardı etmemek gerekiyor. Yani genel bilimsel açıdan, toplumsal vicdan açısından ……. Gözardı edilmemesi gerekir. Öyle olduğu zaman diğer boyutuyla bu sefer tartışmak gerekir. Neyse biz gelelim bu hassasiyetteki ……..

Seda Akbaş CAN : Açılış kararı ve ……….. tabii ki böyle bir sorunun varlığı doğal bölge ve toplumdaki tesir düzeyi farklı değerlendirilir, farklı konuşulur ama toplumun ona reva görülen cezayı değerlendirme biçimi kadar KADROlar bu çalışmayı yürütenler arasında böyle bir insanın varlığının rahatsızlığı gibi değerlendirilir. Şimdi birilerine güvenip …….. demokratik duruşu esas alınamadığı gibi …….sadece toplantıya gelip giden hatta örgütsel ilkelere küfür edecek boyutta kadar uyaşan bi pratik oluşur. Şimdi bunları yan yana koyduğumuzda gerçekten adaleti incitmeden bi karar vermemiz lazım. Bizim ölçülerimizde demokratik olduğudur. Onu söyleyebiliriz yani bu konuda da hassasiyetimize inanın ve güvenin bir ölçüyü bu HAREKETİN, bu kampanyada EDİBESE sürecine karışmadığı …….. koymadıklarını …….. söylüyoruz. Arkadaşla paylaşırken dedim ki Allah Allah ……. İmza attı bizim il genel meclis üyemiz niye imza atmadı. Biz öğrenmek istiyoruz. Niye imza atmadı. Bu konuda da vicdanı rahatsız edecek bir karar verdiğimizi düşünüyorum.

X : Sizin de ……. Vardır. Ben bi arkadaşları arayım. ………

Ümit AYDIN : Görüşürüz. Şeklinde konuşulduğu,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: