KCK İddianamesi’nin tam metni

8 Haz

09.07.2008 tarihinde yapılan ortam görüşmesinde;

5-KONU : PKK/KONGRA-GEL terör örgütü elebaşı için organize ederek başlattıkları SAYIN ÖCALAN kampanya ile ilgili gözaltına alınan örgüt mensuplarının ne yapmaları gerektiği konusunda konuşmalar ve Avukatlar aracılığı ile iletilmesi ve KCK talimatları hakkında konuşmalar,

GÖRÜŞME YAPANLAR : Kamuran YÜKSEK

SÜRESİ : 00:36;50 ile 00:39;10 saniyeleri arası.

Kamuran YÜKSEK : Galiba biraz şey gibi bir şey olmuş bireysel yapıyoruz falan filan öyle olmaz, genelde bu faaliyet organize bir faaliyettir ya ………. aslında biran önce onu öyle yaptırsaydık ifadeler çelişmesin diye.Bizde dalgaların partiyi ……

(X-1/Erkek) : Şimdi katılanlar, şimdi bir şahıs var normal yurtların yurttaşı var ve bireyseldir ama bunu kurumlarımızın öncülüğünde yaptık.

Kamuran YÜKSEK : Ya bunun şeyi de çok meşru ve hukukidir, verilen içerikte çok uygundur, SAYIN ÖCALAN dendiği için birçok yöneticimiz bilmem şuyumuz buyumuz ceza aldı, buna karşı bir faaliyet organize ediyoruz, bu olabildiğince hukuki ve meşrudur, bir kurum bunu rahat sahiplenebilir ……….. olmazsa biz birlikte bir araya geldik yanlış bir karar olduğunu, bu cezaların yanlış olduğu kararına vardık …… bu çerçevede tutabilirlerse iyi olur. Diğer türlü bunlar suç kapsamında faaliyete dönüştürmek isterler, ondan sonra da birçok arkadaşımız fazla içeride kalabilir. Şimdi yani Halk İnisiyatifi falan filan hiç gerek yok.

Kamuran YÜKSEK : Heval bu durum nedir? Ben şeyi çağırdım da başkan yardımcılarını, herhalde SUR’da da polis var, onlar da sonra gelecekte nedir mesele?

Ferit …….. : Ya aslında bu şeydir açıklama ile ilgili …… ilgili bunlar bir ara içeri girmişler, demişler biz fazla uzun kalmayız, başkan konuşmuş bende o gün yoktum, arkadaşı teslim etmeye gittim Nusaybin’e..

Kamuran YÜKSEK : Teslim etmeye mi?

Ferit …….. : Yani adamlar götürdü ifadesini aldı ben yoktum burada yani anlattılar, ondan sonra demişler 2 günü geçmeyecek şekilde paket halinde birkaç arkadaş öyle yapmış özellikle kendi isimlerini yazmış, bu isimleri tespit edip yakalıyorlar, 14 kişidir, sabah başkan beni aradı dedi gidirceye kadar kendisi çıkmıştır. Sonra Hasan AKSU geldi, dedi ki ben polislere demişim ben partideyim gelin beni yakalayın, alın demiş, sonra köşede gösterdi orda polisler var, sonra beraber gittik, dedi bana göster. Emniyet 300 sayfalık bir rapor vermiş savcıya, HPG’lik, orda hemen altına aceleden adam zaten hazırdır, adam altına yazmış bu kişileri ismi geçen bu isimleri gözaltına alın.

Kamuran YÜKSEK : Ne olarak şey yapıyorlar Abi? Organize mi? Propaganda mı?

Ferit …….. : Şimdi ben arkadaşları daha yani ben gelirken arkadaşlar içeri giriyorlardı gözaltına emniyete gidin

Kamuran YÜKSEK : Gözaltında arkadaşlar var.

Ferit …….. : DTP’yi arıyorlar, kimisini telefonla kimisini gelip alıyorlar, İl başkanı ile ilişkileri var ……..dolayısıyla gözaltındaki arkadaşları aratıyorum sonra senle bir savcılığa gidelim. Polislerle görüştüm dediler siz bilirsiniz bir sürü insan alınacak öyle görünüyor, bir sürü insan alınacaksa kimlerin alınacağını bilmeliyiz savcının yanında alsın ……. Aynı ifadeyi orda da tekrarlarız. Vallahi hakimle konuştum, benimle konuşmuyor, Sayın dedim beni almıyor, yani öyle anlaşılıyor ki kapı açıktır, isimler yok…………. Yani özet olarak şu anda o zarfların üzerinde, toplu zarfların üzerinde

Kamuran YÜKSEK : Yazılan isimler alınacak.

Ferit …….. : DTP’ nin önerisi üzerine isim değiştirilmiş şimdilik bunlardır.

Kamuran YÜKSEK : Toplam kaç kişi var Abi şu an gözaltında?

Ferit …….. : En son 5 kişiydi biz şu anda biliyoruz, başka yoktur.

Kamuran YÜKSEK : Peki bu durum karşısında nasıl bir şey yapmak lazım Ferit Abi?

Ferit …….. : Şimdi bu durum karşısında arkadaşları gönderdik, tek tip bir ifade verecekler

Kamuran YÜKSEK : Nasıl bir ifade?

Ferit …….. : Siyasi anlamda bir ifade. Evet, doğrudur yaptık. Tabi daha önce gurup halinde şeyler yakalanmış onların ifadeleri, onların ifadelerine göre örgüt demişler, sonrada propagandaya çevirmişler, nerden bu talimat geldi, nasıl geldi internete girmişler hepsini çıkarmışlar, o sorgulamaya giren avukat arkadaşlar anlatıyorlar, falan tarihte işte KCK açıklama yapmış, bu kanıtları işte bilmem ne oldu, talimat çerçevesinde bunlar yapılmıştır anlamında, falan tarihte basın yazdı, gelen savcı bunların hepsinin hazırlığını yapmış, birebir takip etmiş yani bağlantıyı da kurmuş bu amaçla yapıldı diye.

Kamuran YÜKSEK : Tamam bu genel anlamda propaganda olarak değerlendirilemez ki, internetten talimat olmaz ki

Ferit …….. : Oradan propagandaya çevirmişler örgüt zayıf görünce propagandaya çevirmişler, ifadeleri de ona göre almış.

Kamuran YÜKSEK : Propagandaya göre.

Ferit …….. : Propaganda şu anda

Kamuran YÜKSEK : Gözaltı gerekçeleri propaganda

Ferit …….. : Şu anda değil, birkaç gün önce birkaç kişi yakalanmış yerel halka ……… o şekilde yorumlanmış, zaten aynı savcı takip ediyor, yani partiyle ilişkili olan görevli olan bir kişi var.

Kamuran YÜKSEK : Peki o arkadaşlar bırakıldı mı o 14 kişi?

Ferit …….. : Onlar bırakılmadı, bırakıldığını duymadım.

Kamuran YÜKSEK : Mesele kim yaptırıyor ne demek kim organize ediyor meselesi, biz bunu kişilerden çıkarıp buradaki kurumlar organize ediyor gibi resmi bir şeye kavuştursak anlatabildim mi?

Ferit …….. : Şimdi bak demin dediğim gibi arkadaşlar oradaki işleri bittikten sonra tekrar görüşeceğiz yani savcılık bir nevi propagandaya getiriyor yani örgütü propagandaya şimdi bizim bu konuda tek tip bir iddiamız olacak tek tip bir savunmamız olacak bu da sadece hukuki de olmaz sadece siyasi de olmaz yani bir orta yol bulmamız lazım ben partiden 2 arkadaş şu an görüşmeye gitti daha önce de gidenler oldu, bu konuda fazla bir şey vermeyin ama oturup ortak bir savunma vermemiz hazırlamamız lazım değil mi? Hukuki olsa ben avukat arkadaşları toplarım onlarla yaparım ama sadece hukuki de olmaz bunun siyasi de bir boyutu olacak, yalnız şu var devletin savcının iddia ettiği şekilde bir talimat aldık falan

Kamuran YÜKSEK : Tabii onu reddedebilirler, kişilerin organize ettiği bir şeyden çıkarıp içerik çok uygun, bu güne kadar yüzlerce yöneticimizin Sayın gerekçesiyle dava açıldı, biz bunu haksız ve yersiz bulduğumuzdan bunu sahipleniyoruz, buna karşı bir eylem bir eylem örgütledik biçiminde açık kurumların ortak kararıyla ….. orta bu yöntemi, bu yaklaşımı yanlış bulduğumuz için böyle bir eylemi organize ettik noktasına gelebilirsek kişilerden çıkabilir kişiler bir tutanak değildir yani.

Ferit …….. : Yalnız o … kurumların tüzel kişilik olarak ismi geçiyorsa tamam.

(X-1/Erkek) : Basın açıklamasında hepsinin altında kurumların imzası var.

Ferit …….. : Diyorum ya ben orada olmadığım için bilmiyorum.

(X-1/Erkek) : Basın metnini okuyan Nadir’di, Nadir’den sonra bütün kurumların ismi.

Kamuran YÜKSEK : Gözaltındakiler şöyle bir şeye girmezlerse iyi olur, şöyle ben kişi olarak bunu yaptım ettim falan meselesinden çok bu kurumlarımızın demokratik yurtsever kurumlarımızın kararıdır, bu uygulanmıştır. Çünkü genelde şeye girecekler kim bunu organize ediyor meselesine, bunu kurumlar üzerinden izah edersek yani daha iyi olur gibi görünüyor. Çelişkili ifade vermeseler iyi olur, yoksa o zaman onların kanısını güçlendirmiş olur.

Ferit …….. : İşte ben de onu şey ediyordum yani kimseyi bulamadığım için sizin bu açıklamanızı kimse bana yapmadı, sadece ben okudum, dedim ki ben yoktum, ben içeriğini bilmiyorum ona göre yani bu insanlar neye göre yakalanmış, sadece zarfların üzerindeki isim

Kamuran YÜKSEK : Onları organize eden olarak tanımlıyor olabilirler.

(X-1/Erkek) : Onları organizeden almışlardır muhtemelen.

Ferit …….. : Ama kurum isimleri tüzel kişilik olarak okunmuşsa bundan daha iyi bir şey olmaz yani.

Kamuran YÜKSEK : Ona dayanacaktır, ondan hareketle daha iyi olur.

Ferit …….. : O zaman kurum temsilcilerine tekrar söylemenin gereği var mıdır? Yani evet onlara da sıra gelebilir.

(X-1/Erkek) : Yani bizim yaklaşımımız o fakat onlar öyle yapmıyor, onlar gidip zarfın üzerindeki isimi alıyor, arkadaşların verdiği ifade bu, kurumların hepsinin düzenlediği bir şeydir.

Ferit …….. : Bunlar sahipleniyor.

Kamuran YÜKSEK : Savcı oraya çekmeye çalışıyor.

(X-1/Erkek) : Çektiği nokta bireyselleştirmek.

Ferit …….. : Ben de diyorum ki hangi kurumlar varsa, hangi kurumların imzası varsa, ismi varsa onlar böyle bir noktaya vardığımızı bilsinler, diğer yarın onların ifadelerini alma durumları olabilir

Kamuran YÜKSEK : Bu davada sizin de işin içinde olmanız lazım Ferit Abi, bunların yanında değil mi? Katılıyor.

Ferit …….. : Ama önceden bunlar bilsinler.

Kamuran YÜKSEK : Şöyle yapalım mı Ferit Abi? 1–2 saat içinde gelsin

(X-1/Erkek) : Zaten toplantı var saat 5’te, 5’te bütün kurumları toplantıya çağırmışız başka bir gündemle, bunları da izah ederiz.

Kamuran YÜKSEK : Burada bunu böyle yapalım, gerekirse çıkıp ta bir açıklama yapalım, uygun gerekçelerle biz bu işi organize ettik……..

Ferit …….. : Bugün ifadeyi alırlarsa hangi açıdan devletin yaklaştığını da anlamış oluruz, hangi noktalardan, şimdi bugün bana verilen bu zarfların üzerlerindeki isimlerdir, kurum temsilcilerini almış olsaydı….

(X-1/Erkek) : Yok zaten öyle yapmamışlar.

Kamuran YÜKSEK : Savunmamız o olacak, tüm kurumlarımızın düzenlediği ortak bir şeydir, zaten içeriğine de sonuna kadar katılıyoruz, başka da diyeceğimiz bir şey yok. Hangi kurum giderse gitsin daha önce biz birbirimize okeyletmiştik, ortak bir karar almıştık. Bu konuyu arkadaşlara böyle söylersek iyi olur.

Ferit …….. : Ben şu anda arkadaşlara dedim ki şu anda herhangi bir şey söyleyemiyoruz noktasına bağladık, kimse yoktu ki bir karara varalım, kurumlar neden bilmiyor açıkçası. Sadece moral bakımından 1–2 arkadaşı görün gelin dedim.

Kamuran YÜKSEK : Avukat olmadan ifade alamazlar değil mi Ferit Abi?

Ferit …….. : Yok. Savcılığa polislere de söyledim, orada dedim ki şahısların arasına kimseyi almayın, bu arada haber verdik dedik ki bizim dışımızda kimseyi göndermeyin, o arkadaşlar uğraşıyorlar.

Kamuran YÜKSEK : O zaman bizim avukatlar başarılı demek ki, ifadelerden önce bu savunma biçimini ortaklaştırdığımızı bu kişilere de söylerler bu çerçevede ifadeler verilir.

Ferit …….. : Yalnız avukat arkadaşa dedik emniyeti ara, aradı, demiş sadece Abdullah EFLATUN’un avukatı gelmemiş, diğerleri ile zaten görüşme yapılmış. Arkadaşlara dedim hemen bir arayın bir sorun, anlamaya çalışın, yani kim gitmiş kimi çağırmışlar, onlarda dediler ki her şubenin ilişkili olduğu avukatlar var, bu avukatlar o zaman onlar gitmişler, dedim onu da hemen bir araştırın.

Kamuran YÜKSEK :………….çünkü her avukat farklı bir şey sunar, arkadaşlar değişik ifadeler verir, bu iyi olmaz.

11- B : YASADIŞI PKK/KONGRA-GEL TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HÜKÜMLÜ ELEBAŞI ABDULLAH ÖCALAN’A İNFAZININ YAPILDIĞI CEZAEVİNDE FİZİKİ ŞİDDET UYGULANDIĞI BAHANESİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEMLER ;

Yasadışı PKK/KONGRA-GEL Terör Örgütü adına faaliyet yürüten KCK/TM mensuplarının örgütün tutuklu elebaşı Abdullah ÖCALAN’nın cezasının infazı sırasında şahsına yönelik fiziki saldırıda bulunulduğu ve ölümle tehdit edildiği gerekçe ve bahanesiyle tüm bölgede örgüte müzahir internet siteleri ve örgütün televizyonu ROJ TV aracılığıyla kitlelerin toplumsal eylemlere çağrıldıkları, bu amaçla örgüt mensupları tarafından il ve ilçe merkezlerinde eylemler tertip olunduğu, eylemler sırasında sözü edilen bahaneler kullanılarak toplanan grupların yönlendirilmesi suretiyle örgütün propagandasının yapıldığı, eylemler kapsamında yasadışı PKK terör örgütü ve hükümlü elebaşı lehine sloganlar atıldığı, bir çok il ve ilçe merkezinde kamu kurumları ile özel kişilere ait mallara zarar verildiği, güvenlik güçlerinin taşlanmak suretiyle yaralandıkları, özel ticarathane sahibi kişilerin örgüt adına tehdit edilerek kepenklerinin kapatılması ve iş yerlerinin açılmaması hususunda talimatlar verildiği,

Bu eylemsellik süreci ile alakalı aynı yer ortam görüşmesinde yapılan konuşmaların;

1. KONU : PKK/KONGRA-GEL terör örgütü elebaşının yatmakta olduğu cezaevinde kötü muamele gördüğü gerekçesiyle ülke genelinde büyük şehirlerde gerçekleştirdikleri toplumsal olayların organizesi ve olaylar hakkında konuşmalar, organize edenler arasında TÜRKİYE YÜRÜTMESİ içerisindeki örgüt mensuplarından Nadir YILDIRIM’ın Batman ilinde çalışmalar yaptığı, Yollarda bulunan kaldırım taşlarını kırdıklarını, güvenlik güçlerine atmaları için MOLOTOF ve kırdıkları TAŞLARI gençlere verdikleri, bu kararların hepsinin AMED YÜRÜTMESİ olarak adlandırdıkları komisyon tarafından alındığı,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: