KCK İddianamesi’nin tam metni

8 Haz

3. KONU : Özgür Belediyecilik modeli gereği Belediye Meclisinin yetkilerini Kent Meclislerine devredilmesi, Kent Meclisinin kurulma aşamasını da Özgür Yurttaş Hareketinin gerçekleştirdiği

GÖRÜŞME YAPANLAR: Turan GENÇ

SÜRESİ : 00:06;20 ile 00:08;44 saniyeleri arası.

Turan GENÇ : Biz 5 temel hususu bir netleştirelim. Bu kente hangi alanda hizmet yapacağız. Burada Özgür Belediyecilik kavramını ifade ediyor. İşte birincisi demokratik hizmetler…….. partiye ilişkin politika belirleme yetkisini kent meclislerine devredilmesi. Ahlaki açıdan, politik açıdan bir yetki devrini gerçekleştirebiliriz. İkincisi yetki devrini gerçekleştireceğimiz Halk Meclislerinin kuruluş süreçlerine katılma, ya da buna öncülük etme Yerel Yönetim olarak.

X-1 Bayan : Özür dilerim ben anlamadım.

Turan GENÇ : Şimdi Klasik Belediyecilikte kente ilişkin politikalar belirlenirken daha çok Belediyenin, belediye yönetimi kararları ………., sivil toplum örgütleriyle ………bir katılımcılık süreci belki işletiliyor olabilir. Son karar verme mekanizması Belediye Meclisinin kendisidir. İşte biz bu yetkiyi, karar alma yetkisini Belediye Meclisinden alıp halka devrediyoruz. Ama …….. bir halk değil, yani halkın örgütlüğü olan meclislere devrediyoruz.

X-1 Bayan : ……… meclis bizden değil de mi?

Turan GENÇ : Yok …………. Elimizde şu anda uygun tasarılarımız, …….. meclis olmadığı için bunu ……. Ve bu kuruluş sürecine yerel yönetimlerinde aktif olarak katılması gerekiyor. Bize yani Özgür Belediyecilik programında bunu bağlayıcı bir tutum olarak koymuşuz. …….. kuruluş çalışmasına katılmak durumundadır. Öncelikli temel hedeflerimizden birisi bu olmalıdır.

X-1 Bayan : ……. Hani bu belediyeler biliyorsunuz yasa değişikliğinden sonra Belediye Başkanı göreve geldikten 6 ay içerisinde stratejik planlarını hazırlamak zorunda. Dolayısıyla stratejik planları ……… hani bildiğimiz noktalarda kent meclisinde …….. diğer kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa ……….. değil mi?

SÜRESİ : 00:09;16 ile 00:11;25 saniyeleri arası konuşmaların devamında;

Turan GENÇ : Şu an planlama, bu planlama süreci işletilirken yerel yönetimlerimiz gerçekten ciddi demokratik bir yaklaşıma …….. yani bu konuda geçmiş pratiğe ilişkin söyleyecek bir şey yok. Halk meclislerimiz ……… meclislerimiz olsaydı…….. bizim yeni yeni geliştirmemiz gerekiyor. Şimdi birincisi odur.

X-1 Bayan : ……… Kent Meclisleri de kuruluyor ya hani genel olarak mesela onların dışında …….. onlarla birlikte kuruluşlarına katkıda bulunuyor.

Turan GENÇ : Evet, o anlamda. O Kent Meclisleri kuruluş sürecine katkılar, zaten Özgür Yurttaş Hareketi tarafından yürütülüyor. Bu çalışma bizler seçimden sonra konferanslar tartışmaya açacağız. Özgür Belediyecilik hareketini tartışmaya açacağız. Eşit Özgür Yurttaş Hareketi artı Özgür Belediyecilik Hareketi, bu iki yapı tarafından geliştirilecek ……. Öncelikler. O açıdan yani bizim planlama oluştururken bunları biraz daha merkeze almamız gerekiyor.

X-1 Bayan : Şimdi mesela belediyeciler olarak o zaman bizim bu mekanizmaları kendi içimizde nasıl oluşturacağız? ……..

Turan GENÇ : ……….

X-1 Bayan : ………

Turan GENÇ : Ayrıca …….. siz kendi cephenizden bu meclislerin kuruluşu sürecine şartsız, koşulsuz beyan ediyorsunuz. Diğerleri TÜRKİYE YÜRÜTMESİYLE, Türkiye örgütüyle yani …… istiyor. Ama biz böyle bir iddiada bulunabiliyoruz. Ve böylesi bir yetki devrini gerçekleştirebiliyoruz ……… buna halk adına biz karar almayacağız. İstediğiniz kadar bu kararları alın. Çok önemli değil. Niye ekolojiye ilişkin bazı projeleri ……..

4. KONU : Özgür Belediyecilik programı gereği Belediye’de Kadın Kulübü oluşturulması ve kadınlarınla ilgili hizmet çalışmalarını bu kulübün çözümleyeceği.

GÖRÜŞME YAPANLAR: Turan GENÇ,

SÜRESİ : 00:36;16 ile 00:37;05 saniyeleri arası.

Turan GENÇ : İkincisi, belediyede kadın kulübü, sizin Özgür Belediyecilik programı yapıldı mı?

Şahin…… : Yapıldı.

Turan GENÇ :Orda, orda da işte Belediyede Kadın Kulübü oluşturulacak. Kadınla ilgili hizmet çalışmalarını o kulüp çözümleyecek. Niye seçimden hemen sonra belediyedeki personel alımlarını %40 lık cins kotasına ……. Edeceğiz. Sizin belediyede kaç tane çalışan var.

Şahin…… : ……….. yani 40’a yakın

Turan GENÇ : Toplam personel

Şahin…… : 500

Turan GENÇ : 500 çok çok az yani bundan sonra ………..

Bu konu ile alakalı olarak 12.02.2009 tarihinde yapılan ortam görüşmesinde;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: