Domuz gribinin belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

22 Eki

Domuz gribi soğuk algınlığından nasıl ayırt edilir, En önemli belirtileri nelerdir? İşte bu sorunun yanıtı


Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Domuz gribinin en önemli belirtilerinin üşüme ve titremeyle ortaya çıkan 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş, göz çukurlarında da hissedilen şiddetli baş ağrısı, aşırı derecede kas ve eklem ağrıları, bitkinlik kırgınlık şeklinde sıralanırken, soğuk algınlığından farklı olarak belirtilerin tedrici olarak değilde, birdenbire ortaya çıktığı ve daha fazla ateşlenmeye neden olduğu bildirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, hastalığın nasıl bulaştığını, belirtilerini ve korunma şekillerini anlattı.

Prof. Dr. Büke, domuzların en önemli farkındalığının, kendi virüslerinin yanında insan ve kuş gribi virüslerini de bünyesinde barındırması olduğunu, bu rekombinasyonla tamamen farklı bir virüs oluştuğunu, insanların daha önce benzer bir virüsle karşılaşıp direnç kazanamadıkları için bu virüsün dünyada büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

-HASTALIĞIN BELİRTİLERİ-

Prof. Dr. Büke, virüsün 2 ile 4 gün arasında kuluçka döneminin olduğunu, bu sürede herhangi bir belirtisinin gözlenemeyeceğini ifade ederek, ”mesela hava alanlarında hastalığa yönelik kontroller yapılıyor. Güzel bir uygulama, ama ilk 4 gün hiçbir belirti göstermediği unutulmamalı. Şüpheli kişileri en azından 3-4 gün gözlem altında tutmakta fayda var” diye konuştu.

Hastalığın 4 temel belirtisinin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Büke, bu belirtileri şöyle sıraladı:

”En önemli özelliği, üşüme ve titremeyle nükseden 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş. Diğer belirtileri göz çukurlarında da algılanan şiddetli baş ağrısı, ileri derecede kas ve eklem ağrıları, son olarak da kırgınlık. Bu arada öksürük ve burun tıkanıklığı da görülebilir. Bu belirtiler kuluçka döneminden hemen sonra yavaş yavaş değil, aniden nükseder.

Soğuk algınlığıyla karıştırmamak gerekiyor. Soğuk algınlığı yavaş yavaş gelişir, ateş çok yüksek değildir, burun akıntısı ön plandadır. Kas ve eklem ağrıları olsa bile ileri derecede bitkinlik görülmez.”


DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIYOR?

Prof. Dr. Münir Büke, hastalığın en fazla olarak solunum yollarıyla bulaştığına dikkati çekti.

Hasta insanların öksürük ve aksırığıyla havaya birçok damlacık yayıldığını, konuşurken 200-300, öksürürken 4 bin damlacığın havaya karıştığını kaydeden Prof. Dr. Büke, ”virüsü taşıyan kişi öksürüp hapşırırsa, 4 metreye kadar hiç temas etmeseniz bile size bulaşabiliyor. Havaya saçılan partiküller havada uzunca bir süre asılı kalabiliyor ve bunların solunmasıyla solunum yoluyla kişiye geçiyor” şeklinde konuştu.

Bunun dışında öksürük ve hapşırık sırasında mikrobun göz mukozasına yerleşerek de hastalığın bulaştığını belirten Prof. Dr. Büke, ”yine eller, yakın temas çok önemli. Bu nedenle hasta kişilerin mutlaka izole edilmesi, toplu bulunulan yerlerden uzak durması, maske takması lazım. Mutlaka sık sık ellerin yıkanması gerekiyor” dedi.

Okullar, sinemalar, toplu ulaşım araçları gibi kalabalık yerlerde riskin daha yüyksek olduğuna işaret eden Prof. Dr. Büke, ”bütün vatandaşlarımız sık sık el ve yüz yıkamayı bu dönemde daha fazla önemsemeli. Öpüşmeye, tokalaşmaya biraz ara vermeliyiz. Hastalık bulaştırma bilinciyle, hastaların, öksüren kişilerin maske takması, öksürüp aksırırken mendil kullanmanın alışkanlık haline getirilmesi lazım” diye konuştu.

Prof. Dr. Büke, Türkiye’de gerekli önlemlerin olabildiğince alındığını, Sağlık Bakanlığının bu konuda ”uyanık” davrandığını söyledi.

-DOMUZ GRİBİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN-

Domuz gribine yakalanan kişilerin tedavisinin mümkün olup olmadığının sorulması üzerine, Münir Büke şunları anlattı:

”Bereket; kuş gribi virüsleri dışında tedavisi var. Virüsü almış kişilerde ilk 36 saat içinde tamiflu veya muadili ilaç 5 gün süreyle sabah akşam kullanılabilir, ya da hastalığın görüldüğü yerlerde bulunulduğunda, koruyucu ilaçlar alınabilir. Ama bunlar ithal olduğu için pahalı ilaçlar, herkesin kullanmasına imkan yok. 65 yaş üzerindekilere, kalp akciğer rahatsızlığı, astımı olanlara, romatizmal hastalıklar nedeniyle kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere, küçük çocuklara öncelik tanımalıyız.”

Gribe yol açan virüslerin sürekli değişkenlik gösterdiğini, domuz gribindeki gibi genetik değişkenlikler gösterdiğinde ortaya yepyeni bir virüsün çıktığını dile getiren Prof. Dr. Büke, bu yüzden koruyucu antikorların bulunmadığını, yani şu an için aşısının geliştirilemediğini ifade etti.

-”YÜKSEK ATEŞ, VİRÜSLERİN ÖLÜMÜNE YOL AÇIYOR”-

Prof. Dr. Büke, hastalıkla birlikte ortaya çıkan yüksek ateşi düşürmeye çalışmamak gerektiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”65 yaş üzerindeki kalp akciğer rahatsızlığı olan kişilerde, küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ateşi düşürelim. Ama sağlıklı olup grip olanlarda ateşi düşürmememiz lazım. Ateş insana rahatsızlık veriyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kalp atışlarını artırıyor, ama bunun yanında virüslerin ölümüne yol açıyor ve vücudun direncinde önemli işlev görüyor, bir çeşit savunma mekanizması gibi işliyor. Vücut 41 dereceye kadar dayanır, 4 saat kadar 42 dereceye dayanır. Mesela ben grip olduğumda ateşimi daha da yükseltirim ve 5-6 saat içinde bu iş biter. Eskilerin hastayı ”terletme” metodunun mantığı da budur zaten.

Bu nedenle parasetamol dediğimiz ateş düşürücüleri kullanmamak gerekiyor, ateş düşürülecekse fiziki yöntemleri kullanmak daha iyi. Çünkü parasetamol içeren ilaçlar virüslere karşı antikor oluşumunu engelliyor ve virüslerin çoğalmasını sağlayarak hastalığın tedavi sürecinin uzamasına yol açıyor.”

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Reklamlar

22 Yanıt to “Domuz gribinin belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?”

 1. mehtap 16 Ocak Cumartesi 2010 16:22 #

  mehmet alkan o doktoru suçluyamazsın yanlışın var antakyada r.mısırlı. kadar deneyimli bir dr yok anlayın artık

 2. sevgi 3 Ocak Pazar 2010 16:46 #

  Bu gribin diğer girplerden hiç farkı yok endişelenmeyin sadece bağışıklılık sisteminizi güçlendirin.dinlenin panik yapmnayın

  • yasemin 19 Şubat Salı 2013 17:53 #

   nasıl yani öldürmüyo mu benim kızımın arkadaşı olmuş öldü kızıma da bulaştı korkuyorum

 3. sevgi 3 Ocak Pazar 2010 16:43 #

  Ben şu an domuz gribi geçiriyorum. 4 gündür yatıyorum. bu hastalıkta kusma, ateş vs. keisn olur diye bişey yok kişinin bağışıklılık sistemine göre değişiyor. bende çok az ateş oldu, üşüme az oldu şiddetli gözlerime vuran baş ağrısı hafif kuru öksürük oda sanırım geniz akıntısına bağlı şiddetli halsizlik beyniniz durmuş durumda enteresan olan bu girbi ayırt eden bir özellikse yavaş yavaş değil bir anda başladı başladığı an ben hemen zencefil, havlıcan, tarçın, kaynatıp sürekli içtim o beni çok rahatlattı geniz akıntım için antibiyotik başladım ve tamiflu, antihistaminik başladım bol istirahat edip ıhlamur içiyorum ve bol su immün sistemi güçlendiren nar yiyorum bu şekilde daha rahat atlatabilirsiniz.

 4. mehmet alkan 16 Aralık Çarşamba 2009 10:21 #

  antakya özel defne hastanesine götürdüyüm 6 aylık hamile yengemizi öksürük olduğundan götürdük orada bulunan doğumcu dr reşat mısırlıoğlu daha önceden hep baktığı dr du 2 gün hastanede yatırdı sonra taburcu etti 1 gün sonra evde sabah saatinde gene aynı öksürük ve kusma oldu aynı hastaneye aynı dr baktı birdaha yatırdı. 5.6 gün kaldı ve 6 gün sonra zorla nefes almamaya başladı aynı dr yaa hastaya domuz gribi olmayasın diye söyledi
  anlıyacağımız 10 gün içinde defne hastanesinde ne dahiliyeci dr ne başka dr tarafından bakıldı hep dr mısırlıoğlu baktı oradanda araştırma hastanesine sevk etti arşt .hs.10 gün yoğun bkm .da kaldı sonra hastamızı bebeğiyle kaybettik bunun sorumlusu kimdir . dr reşat mısırlıoğlu

 5. ANNE 8 Aralık Salı 2009 10:05 #

  Toplumu ikiye bölünmesine sebebiyet veren domuz gribi ve aşısı en çok biz anneleri tetirgin etmektetir.Küçük yaştaki evlatlarımıza aşıyı yaptırsak ayrı bir dert yaptırmasak ayrı dert madem söylendiği gibi aşının yanetkisi yoka güvenirliği kanıtlanmışsa neden yaptırımı şart koşmuyorlar bence türk halkını ve diğer ülkeleri nasıl bir sonun beklediği bilinmiyor. Ayrıca 2009 nisan ayında ordaya çıkan bu virüsün aşısı bukadar kısa bir süre içerisinde bulunup da piyasaya sürülmesi çok şüphelive ayrıca bu aşının 12 yıltır kullanıldığı ileri ürülmekdedir.KİME GÜVENİP KİME İNANACAĞIMIZI ARIK BİLMİYORUZ.Ben anneyim kızım benim herşeyim inanın aşıyı vurdurmuyorum çünkü devlet bana güven vermedi.

 6. songün 7 Aralık Pazartesi 2009 0:12 #

  merhaba,
  ben 3 gündür yatıyorum ateşim 38,5 ve ben cuma günü üsküdar devlet hastanesine gittim öksürük var başım ağrıyor ve ateşim var dedim ciğer filmi ve kan tahlili yaptılar.
  En önemliside burası dr nevin hn olası şüpeye karşılık ne filmi ne tahlili eline alıp bakmadan evet iyi bişey yok dedi ilaç yokmu? dediğimde günde 10/15 bardak sıcak su iç bağazın geçer dedi.
  Şimdi size soruyorum eğer araba kullanma yada ayağa kalkma gücüm olsa o dr hn mı fena benzetmek istiyorum ve gerekirse dava edeceğim insan hayatıy oynamak bu demek oluyor bunu burda yazmamın hiç sakıncası yok ve inanılmaz derecede hastayım ve bunun sorumlusu üsküdar hastanesi dr nevin hn soy adını hatırlamıyorum çünki hanfendi bir ilaç yazmak yada bir belge vermekten b,le imtina etti (enfeksiyon bölümü)bunu yazıyorum çünki şuan 38 derece ateşle yatıyorum lütfen gittiğiniz hastenelere dikkat edin ve veya biz devletimiz dediğimiz hastaneye güvenemeyeceksek kime güvenicez.umarıum bana bişey olmaz ve ayaklanırım ,sevgiyle kalın türk bayrağının altında yaşayan insanlar.
  songün berber

 7. sevgi 1 Aralık Salı 2009 22:03 #

  şu an midem bulanıyor..halsizlik ve yorgunluk var..kaslarım sızlıor..belirti midir bu??

 8. umut 30 Kasım Pazartesi 2009 19:31 #

  banada bulasmıs olabılır cok korkuyorum

 9. domuz ve kuş gribi oldum 29 Kasım Pazar 2009 15:59 #

  baş ağrısı domuz gribinde sık olarak görülmez denmiş tabloda
  alt tarafta şiddetli baş ağrısı na neden olduğu söylenmiş, işin açığı kimsenin doğru düzgün bişey bildiği yok kafasına göre sıkıyor mevsimlik griplerdende insanlar ölüyor sansasyon yaratıp insanları oyalamak için hazırlanmış şeyler kuş tu domuzdu seneyede sığır gribi çıkar

 10. HARUN 26 Kasım Perşembe 2009 1:00 #

  verilen bilgiler için site çalışanlarına emeği geçenlere teşekkürler

 11. berke 23 Kasım Pazartesi 2009 17:34 #

  ben domuz gribiyim çünkü bendede halsizlik var boağaz ağrısı filan var

 12. mor 22 Kasım Pazar 2009 23:23 #

  güzel olmus tesekkürler..http://www.domuz-gribi.gen.tr/

 13. ahmed 20 Kasım Cuma 2009 14:38 #

  bende oldum korkmayın bişe yok istemedıgınız kısılerı yanınızdan uzaklastırmaya birebir :d

 14. tayfun cevaplayn lutfen ... 20 Kasım Cuma 2009 1:10 #

  bende burun akıntısı var 2 gündür hastayım ve ilk gün biraz halsizlik oldu şmdi ben mevsimsel gripmiyim yoksa domuz gribimi ?cevaplarsanz güzel olr

 15. gizem 19 Kasım Perşembe 2009 21:21 #

  kardeşimde ateş halsizlik ve bazı grip belirtileri var acaba domuz gribi mi yardımcı olur musunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim

 16. domuz gribiyim ölecem 18 Kasım Çarşamba 2009 18:19 #

  bende olmuşum d.gribi ölücem arkadailar hakkınızı helal edin

 17. sdgds 18 Kasım Çarşamba 2009 16:41 #

  bende olmuşum

 18. aHmet 27 Ekim Salı 2009 17:21 #

  bulaşıcı bi hastalık oldugu kesin yüce mevlamm herkese sabır ve şifa versinnn fedakarlık en iisii sana katılıorumm inşş en az sekilde etkilenerek atlatırıs

 19. Fedakar İstanbul 22 Ekim Perşembe 2009 22:25 #

  Bu gribe yakalananlar biraz fedakarlıkta bulunsun yani benim gibi okula işe gitmesin toplu taşıma araçlarına binmesin kimseyle konuşmamaya dikkat etsin ve hatta tıpkı benim gibi geçinceye kadar evinde otursun.

 20. Eylül 22 Ekim Perşembe 2009 22:23 #

  Diyarbakır’dada domuz gribi yayıldı.. bazı arkadaşlar domuz gribini hiç araştırmamış olacak ki bunun domuz eti tüketenlerden bulaştığını söylüyorlar.. bu H1N1 virüsü bir virüs kombinasyonudur normal mevsimsel griple birleşince tehlike oluşturuyor..Ayrıca yukarıda sıralanan belirtileri gösteriyorsanız kimseye yaklaşmadan elinize eldiven, ağzınıza mümkünse maske takarak doktorunuza başvurun..

 21. Yağmur 22 Ekim Perşembe 2009 22:20 #

  Arkadaşlar evet domuz gribi çok riskli her yerde sık sık aşı wurulmanız gerektiği söyleniyor.. Ancak bu aşı aşırı dozda civa içermektedir. Ve civa insan bünyesinde inhibitör etki yaratarak bünyedeki reaksiyonları yavaşlatıyor.İşte bu yüzden aşının çocuklar üzerinde ciddi yan etkileri var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: