Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’i tahliye eden hakimlerin ortak özelliği

14 Kas

Millete ve hükümete karşı yürütülen ‘komplo’ belgesinin ıslak imzalı orijinalinin ortaya çıkmasından sonra çarşamba gecesi tekrar tutuklanan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Dursun Çiçek‘in avukatı Mustafa Çevik’in itirazını değerlendiren 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 43 saat aradan sonra akşam saatlerinde sürpriz bir şekilde tahliye kararı aldı. Kararın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın ‘demokratik açılım’la ilgili TBMM’de konuşma yaptığı sıralarda alınması ayrıca dikkat çekti.
Albay Dursun Çiçek için herhangi bir yurtdışı yasağı ve adli kontrol uygulaması da getirilmedi.

Kararın tutuklu sanık Dursun Çiçek‘in kaçma şüphesinin olmadığı ve mevcut delil durumlarının değerlendirilmesi neticesinde alındığı öğrenildi. Nurettin Ak‘ın başkanlık ettiği heyette hakim Tuncay Aslan ve iki hafta önce atanan üye hakim Yılmaz Alp gelmediğinden geçici görevlendirilen 12. Ağır Ceza hâkimi Oktay Kuban yer aldı. Heyet, kararı oy birliğiyle aldı.

Kararda Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu‘nun (HSYK) tartışmalı yaz kararnamesinden sonraki atamalarıyla görevlendirilen iki hakimin bulunması dikkat çekti. Kararın gerekçeleri arasında ayrıca Dursun Çiçek‘in memur olması, adresinin sabit olması, delillerin toplanmış olması, kaçma ihtimalinin bulunmamasının da yer aldığı belirtiliyor.

Ancak, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 100. maddesinde tüm bu gerekçeler olsa bile şüphelinin TCK 314’ten yani terör örgütü üyeliğinden tutuklanması gerekiyor.

Hukukçular, tutukluluk halinin devam etmesi için bu maddeden tutuklama kararının verilmiş olmasının bile yeterli olduğuna dikkat çekiyor. Tahliye kararı bu yönüyle de tartışılacak. Kurmay Albay Dursun Çiçek‘i 43 saat sonra tahliye eden mahkemenin heyeti tartışmalı yaz kararnamesinden sonra yeniden oluşmuştu. Mahkeme Başkanı Nurettin Ak ve Hakim İdris Asan, atamalardan sonra heyette kaldı. Ancak itirazın değerlendirildiği dün akşamki heyet toplantısına İdris Asan ve Alp yer almazken, karar yeni atanan hakimlerin oyuyla çıktı.

HSYK, kritik davalara bakan hakim ve savcıları almak istemesiyle tartışmalı hale gelen 22 Temmuz kararnamesinde mahkemeye yeni üye olarak hakim Tuncay Aslan’ı atamıştı. Daha sonra Hakim İsmail Gündüz emekli olduğu için yerine Ekim 2009’da hakim Yılmaz Alp İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeni üyesi olarak görevlendirildi. Talebi inceleyen heyete İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban geçici olarak görevlendirildi. Oktay Kuban da, ekimde HSYK tarafından Hurşit Tolon‘u tahliye eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanmıştı. Şener Eruygur‘un eşi Mukaddes Eruygur bu mahkemeden ‘bizim mahkeme’ diye bahsetmişti. Hakimler Ede ve Kutluata’nın yerlerinin değiştirilmesine rağmen 22 Temmuz Kararnamesi’nde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atama yapılmadı. HSYK, Dursun Çiçek‘in adliyeye çağrıldığı dönemde her iki mahkemeye yeni üye atadı.

Albay Dursun Çiçek, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı‘ belgesinin ıslak imzalı orijinalinin savcılara gönderilmesiyle başlayan sürecin sonunda 11 Kasım Çarşamba günü tutuklanmıştı. Tutuklama kararını 9. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İdris Asan vermişti. Tutuklanmasının hemen ardından Dursun Çiçek’in avukatı Mustafa Çevik tutuklamaya itirazda bulunmuştu.

"AKP ve Gülen’i bitirme planı" isimli belgenin 12 Haziran’da Taraf gazetesinde gündeme gelmesinin ardından açılan soruşturma kapsamında 30 Haziran 2009’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren Dursun Çiçek, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aynı suçtan tutuklanmıştı. Dursun Çiçek, avukatının tutuklama kararına itiraz etmesi üzerine, 18 saat sonra 1 Temmuz 2009’da tahliye edilmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: