CHP’li Onur Öymen, Dersim Katliamını savunan sözlerinin arkasında

16 Kas


CHP’li Onur Öymen, sadece Alevileri değil Tüm duyarlı Türkiyelileri ayağa kaldıran Dersim isyanıyla ilgili sözlerinin arkasında. İşte tepkilere tanıt veren Öymen’den çok tartışılacak yeni açıklamalar:

Tartışılan isim Onur Öymen, kendini böyle savundu: Bütün silahlı ayaklanmalarda çok sayıda masum insan öldürülmüştür. Silahlı eylemi başlatanları değil de onu bastıranları suçlu sayarsanız yanlış olur. Operasyonlarda ‘yan hasar’ dediğimiz bir durum vardır. Atatürk’ün Dersim’de yaptıklarını anlatırken bize faşist diyorlar. Ben faşistsem Dersim isyanını bastıranlar neydi?

Özlem Çelik’in röportajı…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, demokratik açılımın Meclis’teki ön görüşmelerinde yaptığı konuşmayla büyük tepki çekti. Cumhuriyetin kurulduğu günden bu yana CHP’ye yakınlıklarıyla bilinen Aleviler günlerdir Öymen’i ve partisini protesto ediyor. Son olarak Öymen’in fotoğrafına Hitler bıyığı yapıştırıp üzerine de “Wanted” yazılınca, CHP’nin 69 yaşındaki diplomat kökenli milletvekili isyan etti.

Sayın Öymen, Meclis’te yaptığınız konuşmada 1937-38 yıllarında Dersim’de yaşananlarla ilgili sözleriniz birçok insanı üzdü. İsyanla başlayan ve 90 binden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan olaylar…

Bakın, AKP demokratik açılım diyor ama bu konuda terör örgütü ile uzlaşmacı bir tutum içinde. Bütün bunları yaparken de Atatürk yaşasaydı o da böyle yapardı diyorlar. Atatürk ne demiş “Yurtta sulh cihanda sulh”, bunu örnek gösteriyorlar. Ben de diyorum ki, Atatürk şunu da söyledi: “Milletimizin topraklarına göz dikenlerin ve ülkemizi esir almak isteyenlerin amansız düşmanıyım.” Birçok iç ayaklanma olmuş, sadece Dersim değil. Din kökenli ayaklanmalar da var. Atatürk bu ayaklanmaların hiçbirine karşı pazarlık yöntemini seçmemiş. Şimdi ben Atatürk’ün Dersim’de yaptıklarını anlatırken Aleviler’e hakaret etmiş mi oluyorum? Biz bundan bahsediyoruz bize faşist diyorlar. Ben faşistsem Dersim isyanını bastıranlar neydi? Orada bir takım aşırılıklar yaşandıysa bunlar tekrarlansın dedim mi? Beni, gaddarlık yapılsın demişim gibi gösteriyorlar. Öyle mi söylüyorum? Bu işin yolu bellidir. Yurtdışındaki teröristleri yok etme işini diplomasiyle halledeceksiniz. Senin bu açılımının terörü sona erdireceğini nereden bilelim. Her gün yeni bir dayatmayla çıkıyorlar karşımıza. Bizden başka hangi ülke böyle bir çözümü seçmiştir soruyorum size.

ATATÜRK DE Mİ FAŞİSTTİ?

Efendim, Dersim’de 90 binden fazla insan öldürüldü. Masum insanlar da vardı aralarında. Tarih, canlı tanıklar böyle anlatıyor. Siz bunları yok mu sayıyorsunuz?

Bunu tarihçilere bırakalım. Dünyada bütün isyanlarda benzer dramlar yaşanmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan bu yana iç savaşlar ve isyanlarda ölen insan sayısı 18 milyondan fazladır. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Bir masum insan bile hayatını kaybettiyse Dersim’de, büyük üzüntü duyarız. Benim dediğim, AKP’nin yöntemi, söyledikleri gibi Atatürk’ün yöntemi değildir. Ben mi bastırdım Dersim isyanını? O zaman Atatürk niye böyle davrandı? Celal Bayar Başbakan’dı. Fevzi Çakmak da Genelkurmay Başkanı. Onlar da mı faşistti? Biz kimseyi üzmemek için bildiklerimizi kendimize saklıyoruz. Kimseyi rencide etmemek için tarihi kurcalamıyoruz. Beni Hitler’e benzetmelerini kabul etmiyorum.

DERSİM SIRLARI BENDE KALACAK

“Bildiklerimizi anlatmıyoruz” demekle neyi kastediyorsunuz? CHP’nin arşivlerinde Dersim isyanı ile ilgili kimsenin bilmediği bilgiler mi var?

Efendim, biz orada kimin ne yaptığını anlatmıyoruz. Atatürk ne dedi yaşananlarla ilgili, söylemiyoruz. Hiçbir şey bilmiyoruz anlamına gelmiyor bu. Biz bu kadar dikkatli davranacağız, bizi Alevi düşmanı ilan ederek bize karşı oyun oynayacaksınız!

Kimsenin bilmediği ama sizin bildiğiniz ne var Dersim isyanı ile ilgili?

Hayır, ben bildiklerimi söylemeyeceğim. İnsanlar beni arıyor, yaşananları niye söylemiyorsun, anlatsana diyorlar. Sen üç kuruşluk siyasi menfaat sağlayacaksın diye beni nasıl hedef gösterirsin! Böyle önemli bir konu iç siyaset malzemesi yapılır mı?

Deniz Baykal Alevilerden özür dilemenizi ya da sözlerinize açıklık getirmenizi istedi mi?

Hayır. Sayın Genel Başkan da “Geçmişi kaşımayalım” diyor. O benim ne söylediğimi, maksadımı gayet iyi biliyor. Ancak konuşmamdan dolayı incinenler olabilir diye düşündüm ve özür diledim. Bu ayıp bir şey değil ki! Birtakım insanlar eski hatıralarını yaşayıp üzüldülerse ben de üzülürüm. Peki niye kimse Şeyh Said isyanından bahsetmiyor? Orada da şehit vermedik mi? Analar ağlamadı mı? Tarih boyunca masum insanların canı yanmıştır, orada da yandı.

Dersim isyanı çok kanlı bastırılmadı mı sizce?

Bütün silahlı ayaklanmalarda çok sayıda masum insan öldürülmüştür. Sokaktan geçerken de çöp tenekesinde bomba patlıyor, masum insanlar ölüyor. Silahlı eylemi başlatanları değil de onu bastıranları suçlu sayarsanız tarihi yanlış değerlendirmiş olursunuz.

Yani kurunun yanında yaş da yanar mı diyorsunuz? Dersim’de ölen masum insanların başına gelenleri böyle mi değerlendireceğiz?

Maalesef. Bakın, ben NATO’da da büyükelçilik yaptım. Operasyonlarda “yan hasar” dediğimiz bir durum vardır. Bunun olmaması arzu edilir. Geçmişte bu kadar dikkatli davranabildik mi, bunu tarihçiler söylesin.

AKP’den beni tebrik edenler oldu

Partiniz içinde de çok sayıda Alevi kökenli isim var. Onların tepkisiyle karşılaştınız mı?

Hayır. Onlar benim nasıl bir insan olduğumu biliyorlar. Benim Madımak Oteli’nde saygı duruşunda bulunduğumu gördüler. Cem evlerine gittiğimi, aşure günlerine katıldığımı biliyorlar.

Dışişleri Müsteşarı olduğunuz dönemle ilgili
1996’da “Kardak bizimdir” diyerek dönemin başbakanı Tansu Çiller’den bilgi sakladığınız ve onu yanlış yönlendirerek Türkiye’yi Yunanistan ile savaşın eşiğine getirdiğiniz iddialarına ne diyeceksiniz?

Başbakan’dan telgrafı saklamışım filan! Bunu ortaya atan gazeteci Güneri Civaoğlu’ydu. O zaman da kendisine söyledim. “Bunu ispatlayın istifa edeceğim” dedim. Bunu yazamadı.

Peki Bonn Büyükelçisi iken Alman düşmanlığı yaptığınız iddiaları?

Solingen olayları sırasında ben Türk vatandaşlarımızı yatıştırmak için Almanlarla kol kola dört buçuk kilometre yürüdüm. Alman Cumhurbaşkanı bana teşekkür etti bunun için. İsim vermeyeyim ama o konuşmamdan sonra birçok AKP’li arkadaşım gelerek beni tebrik etti.

Kaynak: Akşam

23 Yanıt to “CHP’li Onur Öymen, Dersim Katliamını savunan sözlerinin arkasında”

 1. Taner Yiğitler 23 Aralık Perşembe 2010 16:11 #

  “…Tüm duyarlı Türkiyelileri…” “…Tüm duyarlı Türkleri…” şeklinde düzeltilmeli. T.C. Anayasası 66 madde “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür”. Bu anayasa hükmü amir olduğu sürece Türkiyeli kavramı yoktur Türk kavramı vardır. T.C. Nüfus Cüzdanı taşıyan herkes Türk’tür. Bu söylemin düzeltilmesini talep ediyorum. Bilgilerinize… İyi çalışmalar.

 2. gerçekler.. 22 Aralık Salı 2009 12:48 #

  Hamitcan ve sizin gibiler…

  Eğer lanet denilen şey sizin gibi bu vatan toprağında ekmek yiyen, bu vatanın şanlı bayrağı altında nefes alıp da ona karşı her türlü hainliği içinde besleyenlerin dilinden dökülenlerle olsaydı, bu vatan Kurtuluş Savaşı’ nı zaten size RAĞMEN kazanamazdı.. Bağnazlıklarınız, medeniyet görmemişlikleriniz bir yana, insanlıktan nasibini almamış, bebek katili teröristbaşınızla birlikte elbet birgün bu topraklardan silineceksiniz..

  Tarihi olmayan bir topluluk olarak, aldığınız canların nefesi her an ensenizde olsun..Size bu vatanın kapılarını açan rahmetli demeye dilimin varmadığı özalda yattığı yerde rahat yatamasın…

  Esas alınacak şudur ki, bu millet hep tek bayrak ve tek dil altında yüzyıllarca mevcudiyetini sürdürecektir…Ama sizler bir gün elbet yok olacaksınız, olmayan tarihinizle birlikte, içinizdeki öfke ve kinle…

 3. gadih 9 Aralık Çarşamba 2009 12:57 #

  Büyük bir mücadele ile Kendi topraklarından Dünyanın paylaşımcı ve sömürücü güçlerini daha yeni sayılacak bir zaman diliminde atmış bir halk huzuru arayan tarihi boyunca dost eli uzattığı herkezden ihanet gören savaşla değil ihanet ile yıkılabilecek bir halk türk halkından bahsediyorum.
  Karşıda ise türk topraklarını işgal edebileceğini zannedip dayak yiyerek ülkeden atılan ve hep bunun intikamı ile yaşayan hatta gelecek nesillerine bunu aşılayan yabancı güçler ve destekçisi hainler o intikamcılarki zamanında müslüman arap kabileleri ve emirlerini biz türklere karşı kışkırtıp ihanet ettiren ki o bölge hala yabancılarla birlikte olup müslüman kardeşine yaptığı ihanetin bedelini hala daha açıkça gözlenebilirki ödemektedir,bunu zamanın bazı müslüman arap liderleride konuşmalarında itiraf etmiştirler.Hiç aklınıza gelmiyormu tarihten bu yana hep bu bölge kargaşanın odağı olmuş hiç olaysız ve sorunsuz kalmamıştır olayın içinde türk adı geçsin yada geçmesin hep böyle olmuştur hiç mi göremiyorsunuz o bölge zengin doğal kaynakların bölgesidir yada katı bir hristiyan için düşman müslüman topraklarının merkezidir o bölge haçlıları defalarca bozguna uğratan büyük komutan Selahaddinin bölgesidir hiç mi tarih bilginiz yok batılı hıristiyan güçlerin dedeleri ve torunları selahaddin ve soyundan ve milletinden olanlarki selahaddin aslen kürttür neler söylemişler ve bu sözün arkasında her zaman durararak bunu çocuk ve torunlarınada öğretip vasiyet ederek o bölge halkına karşı tarihte ne zulümler ve katliamlar yapmışlardır sayıları milyonları bulan insanları katletmişlerdir kadın çocuk yaşlı ayırmadan sayısız masum müslüman kadına tecavüz etmiş ve canlarına kıymışlardır akla gelmiyecek zulüm ve baskılar altında bırakılmıştır bölge halkı tek ve en huzurlu dönemleri osmanlı imp.himayesi altında oldukları dönemdir hiçmi tarih okumuyorsunuz o zamanda bölgede türk askeri huzuru sağlamakla görevli idi halka gösterdikleri sevgi ve yardımseverlik adalet ve eşitlik halen daha türk insanının ve askerinin dünyadaki tüm insanlar tarafından sevilmelerini sağlıyor (Özellikle batılı güçler tarafından zülme uğrayan toplumlar ve batılının ne olduğunu bilenler tarafından)Türk askerine dil uzatanlar Koreye bir gitsin hatta çanakkalede savaştığımız avusturalyaya onlar bile türk askerinin ne asil ne yardımsever olduğunu anlamışlar ama biz halen daha yabancı hayranlarına ve işbirlikçilerine bunu anlatamıyoruz anlatamıyoruz türke ihanet edenlerin sonunu tarihte bir bakın türke ihanet edenler işbirliği yaptıkları yabancı güçlerden ne zulümler görmüşler halen daha görüyorlar gözleriniz hiç mi görmüyor halen daha günümüzdede devam eden katliamları hiç mi tarih bilginiz yok yada kitap okumayımı sevmiyorsunuz lütfen okuyun Bu ülkedeki Türk kürt sünni alevi herkes kardeştir hemde soy ırk akrabalık kan bağları ile bağlıdırlar Şimdilerde bu ülkede bazı insanlar her halde ingilizler veya soydaşı amerikalılar içinde akrabalık ve kan bağı düşünüyorlar herhalde Bugünlerde bile biz türkler için onların asıl yurdu Orta asyadır oraya gitsinler diyenler bunu kürtler içinde demektedirler bizler etnik köken olarakta kardeşiz onlar amaçlarına ulaşıncaya kadar kandırabildikleri işbirlikçilerini kullanırlar ayırırlar bölerler rahat sindirebilmek için amaçlarına ulaşıncada gözleri hiç kimseyi görmez bilerek yada bilmeyerek bu ülkeyi sevmeyenlere hizmet edenler bir gün bilsinlerki hüsrana uğrayacaklardır.
  Dersim olaylarına gelince ben hangi güney doğulu kardeşim ile konuştu isem hep ağalık ve aşiret sisteminden çektiklerini dinledim kendi hayatlarını kurma özgürlüğü olmayan çeşitli baskı ve zülümlere maruz kaldıklarını yakınlarının katledildiğini fakat ses bile çıkaramadıklarını sürüldüklerini bana anlatmışlardır ben yakınmayanı hiç görmedim yasaların monarşik bir yapıda o yapının çıkarlarına göre değiştiği ve demokrasinin hiç olmadığı yada eğer iyi niyetli bir ağaya denk gelirlerse biraz nefes alabilmiş çektikleri yüzünden artık acıya bağışıklık kazanmış bir halk aç işlediği toprağa bile sahip olamayan masum insanlar Atatürkü
  ve bu harekatı eleştirenler Şimdide var olan bu düzende biraz olsun demokrasi yasaların koruması ve hak özgürlük kazanabilmişlerdir bu harekat ASLINDA GERİCİLİĞE DEMOKRASİ KARŞITLARINA AYDINLIĞA KARŞI OLANLARA BU GERİCİ ZİHNİYETE BU GERİCİ ZİHNİYET ALTIINDA EZİLEN HALKIN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASINA YÖNELİKTE yapılmıştır bu ülkeyi kurtaran ve bu ülkeyi medeni bir ülke haline getirmek isteyen ATATÜRK bu bölge insanlarınıda Batılı güçlerin katliam,tecavüz,Soy kırımlarında kurtardıktan sonra birde bu bölgedeki batılı işbirlikçisi hainlerin ülkeyi gericiliğe mahkum etme aydınlıktan uzaklaştırma ve batılı güçlerin hedef ve amaçlarına uygun olarak bölge halkını cehalete bilgisizliğe mahkum ederek kolaylıkla ele geçirilebilecek ve yönetilebilecek sınamıyan sormayan anlamayan bilmeyen karşı çıkmayan bir toplum oluşturmakki bu yanlızca gericilikle cahillikle yapılabilir ATATÜRK bu emri bölge halkı üzerinde kurulan bu tuzağı bozmak içinde vermiştir.Bu türkiyenin düşmanlarının işbirlikçisi hainler halen daha devletin bölgeye getirdiği bölge halkını aydınlığa ve medeniyete götürebilecek her hizmeti yok etmektedirler bunları yapanşlar yine aynı zihniyet ve işbirlikçileridir.hiçmi gözler görmüyor yada anlamıyoruz.
  2.Harekat yapıldı sebepsizmi oldu harekatı eleştirenler Bu harekattan önce Bölgede halka güvenlik güçlerine karşı yapılanları bir araştırsınlar hangi ülke yapılan isyana yada kanunsuzluklara sessiz kalmışlar iyiki zulüm ve talan yapmışsınız insanları öldürmüşsünüz oh ne güzel olmuş demiş böyle bir şey yasalarla yönetilen bir ülkede mükün olabilirmi bir araştırın.
  3.Kadın ve çocuklara yapılanlar söyleniyor bu harekat ile ilgili resim ve belgelere bulabildiğim her şeyi inceledim hiç buna hükmedebilecek bir şey görmedim
  her kez hiç alakalı bile görülmeyen resimlerin altına kanıt diye kendi fikrini empoze edecek yorumlar yazmış kanıt olmadan gözler görmeden söylenen her söz kalecisi olmayan kaleye gol atmak kadar yakışıksız bir hareket olur.
  Sevgi birlik ve beraberliğinizi koruyun o zaman bizi kimse yıkamaz etnik kökeni ne olursa olsun bu ülkenin insanları hem kan bağı akrabalık veya yurttaşlık bağları ile birbirine bağlıdır sevgi ile kalın

 4. Cemal 19 Kasım Perşembe 2009 12:29 #

  Ülkede çıkan bir isyanın bastırılması Türk Ordusunun yapması gereken bir davranıştır. Kim ülkeyi bölmek isterse elbette bir cezası olmalıdır. İnsanlar bu ülkeyi elinde tutmak için şehitler verdi. Atatürk ülkeyi ayakta tutmak ve yüceltmek için bu kararı vermiştir. Sonucta bir isyan söz konusudur.

 5. vatandas 19 Kasım Perşembe 2009 11:28 #

  Arkadas “Dogru Olan” sunlari diyor: “Onur Öymen kürtlük ve alevilik yorumunda bulunacak bir söz söylemedi.Dersimde olanlar tehlikeli bir aşiret isyanını bastırmak zorunda kalmaktan başka birşey değildi. Görüyorum ki birçok insan bilgisizliğiile ahkam kesmeye başladı.Doğru olandan kaçmayın…”

  Aslinda sizin hic bir bilginiz yok bu konuda. Size onerim once genis bir belge arastirmasi yapin ve ondan sonra yorumunuzu bekliyorum. Turkiye’de ne yazik toplumlarin birbirlerine bir suru onyargisi var, ve bu onyargilar mahlesef Turkiyeyi buyuk sikintilara sokuyor. Onemli olan karsi dusuncelere acik olmak, ve hemen hayir olamaz soylememek. Yapin arastirmanizi, okuyun belgeleri ondan sonra yorum yapin. Babalarimizdan, arkadaslarimizdan hazir bize aktarilan bilgileri her zaman sorusturmadan, arastirmadan, dogru diye gormemek lazim, robot’tan o zaman sizin ne varkiniz var. Turkiye’nin en buyuk sikintisi budur, kusaktan kusaga aktarilanlari suphesiz herkes kendi cevresinde dogru olarak gormektedir.
  Bakin hatasiz insan yeryuzunde yoktur! Turkiye cumhuriyeti kalkip “biz hic bir hata yapmadik” diyor’sa bu yalan’dir, tipki bir insan ben hic bir yalan soylemedim diyorsa. Turkiyede insanlar bence kendine su sorulari sormasi gerek: ” Ben neden boyle dusunuyorum? Bu dusunceye nasil sahip oldum? Kendim tarafsiz okudum, arastirdim mi? Aci gercekleri her konuda kabul etmekte kendi cevremde zorlaniyorum mu?

 6. serbest kürsü 19 Kasım Perşembe 2009 8:34 #

  Onur Öymen, memleketin yetiştirdiği en önemli devlet adamlarından birisidir. Akp’nin badem bıyıklı, takunyalılarına benzemez. Dağda biberonla ayı besleyenlerin uzantılarına da benzemez. dedik ya yetişmiş adam. Tarlada yetişmiyor bunlar herhalde. ne dedi de bu kadar üstüne gidiliyor? devlet eşkıyaya teslim olamaz; gereği neyse yapılır dedi. karşıt görüşteki ulema (!) ne diyor? bir *** dediği yok; zırvalayıp duruyor işte.

 7. Doğru Olan 19 Kasım Perşembe 2009 8:17 #

  Onur Öymen kürtlük ve alevilik yorumunda bulunacak bir söz söylemedi.Dersimde olanlar tehlikeli bir aşiret isyanını bastırmak zorunda kalmaktan başka birşey değildi. Görüyorum ki birçok insan bilgisizliğiile ahkam kesmeye başladı.Doğru olandan kaçmayın….

 8. Munzur 19 Kasım Perşembe 2009 8:15 #

  GENERAL Baykal,MONŞER Onur Öymen ve resmi İdolojinin Temsilcisi kurucusu CHP 80 yıldır ne verdiniz ki sıkıyorsa devlet arşivlerini açın; MUNZURBABA bedduası üzerinizden eksik olmasın… Kendini Alevi sanıp Milliyetçilik, Ulusalcılık yapan Alevi Müsvetteleri şunu iyi bilin Hz. ALİ Ne TÜRK ne de KÜRTtü.

 9. C. Z. 19 Kasım Perşembe 2009 8:13 #

  Bu adam Dersim’e gidip bir meydanda bu açıklamalarını tekrarlayacağını söylesin, onu dinlemeye ilk önce ben koşacağım.

 10. Karina 19 Kasım Perşembe 2009 8:11 #

  Chp ne diyor? Hangi ana ağlamış? Onca günahsız masum insan kurşuna dizilmiştir Dersimde, kadinlar tecavüzden kurtulmak için kendilerini uçurumlardan asağıya atmıştir, Siz kimi kandırdığınızı saniyorsunuz?

 11. ahmed 19 Kasım Perşembe 2009 8:09 #

  Şunu merak ediyorum ki alevi yuttaşlarıımız stockholm sendromundan ne zaman kurtular da, CHP’yi kayıtsız şartsız desteklemekten vazgerçerler? Onur Öymen neredeyse alenen küfredtti o insanlara. Bir türk olarak ben bunu kaldıramıyorum. O insanlar nasıl kaldırıyor acaba? Ama işte, bilimsel bişey bu sendrom.Galiba İnsan bir tutuldu mu yakasını kurtaramıyor.

 12. Deniz 19 Kasım Perşembe 2009 8:07 #

  Faşist her söylemin altından çıkan CHP; MHP ağzıyla boğazı yırtılırcasına bağırırken aymaz, kendinden geçen pörsümüş, ekşimiş CHP, gün geçtikçe, içindeki tüm düzgün adamları da kaybettikten sonra maskesi düşen, sevimsiz yüzü apaçık ortaya çıkan CHP,bir zamanların sol partisi diye düşünülen, hiçbir kimliğe saygısı olmayan, ırkçının önde gideni, MHP’yi koşarak geçeni CHP..İşte size Onur ÖYMEN’i ya da diğerleri..Hala bu partiye sol diyenleri ve peşinden gidenleri üzüntüyle karşılıyorum.

 13. Özgün Fırat 19 Kasım Perşembe 2009 8:06 #

  Onur öymen ve chp si, size bu sözleriniz karşısında ne diyebilirim.70 bin insanın katledildiği ve dedelerimizin mezarlarını dahi bulamadığımız bu çözüm yönteni tam size yakışmış.

  Bence geçin genarallerin yerine bir an evel doğu ve güneydoğu hatta kendine kürt diyen bütün herkesi öldürün mağaralara gömün uçurumlardan atın, hitleri aşın buyurun bir dersimli olarak sizi lanetliyorum insalıktan çıkıyorsunuz çok yazık.

 14. Sarıoğlan 19 Kasım Perşembe 2009 8:05 #

  Bence Onur Öymen‘in sözlerinde yanlış birşey yok.Devlete isyan edenle pazarlık olmaz diyor.Ne var bunda?…Bu ülkede PKK ile görüşmeler bile artık normal görülürken,O .Öymen’in sözlerini çarpıtmaya çalışmak acaba kimlerin işine geliyor? Asıl bunları görelim ve vatansever olan insanlarımızı değil de vatan hainlerini kınayalım…

 15. Ramazan ... 19 Kasım Perşembe 2009 7:53 #

  Alevi vatandaşlar Chp’ye kayıtsız şartsız biat etmişlerdir. Yakında hepsi unutulur gider. Yaranılmaz bunlara…Ordunun ve yargının içindeki cuntacılarda alevilerdir.. Bunu herhangi bir sağ partisi deseydi görün gürültüyü..

 16. Ezel KARA 18 Kasım Çarşamba 2009 17:49 #

  bu siteye Ezel Kara olarak yorumu ben yazmadım. Bir şekilde 3hhareketi.org sitesine eklediğim yorum buraya ve eminimsi.com adlı siteye birilerince benden habersiz eklenmiş.

 17. vatandas 18 Kasım Çarşamba 2009 2:25 #

  (yabanci bilgisayar kullandigim icin bazi harfleri yazildigi gibi okumamaniz gerek, ama cumlede tahmin edersiniz hangi harf olmasi gerektigini)

  Arkadaslar,

  Bu tartismalari yurt disindan takip ediyorum, ama meseleyi anlamaktan zorluk cekiyorum.

  Anladigim kadar Oymen’in dusunce tarzi soyle: “Dersim’de isyan cikmis, bu isyan hakli olarak bastirilmis, kimsenin isyan etme hakki yoktur, aksi taktirde isyancilar (= agalar) oldurulur ve bu arada bebekler, cocuklar, kadinlar’da oldurulmus’se bunuda yan hasar olarak gormek lazim, tipki mesela Amerika-Irak savasindaki gibi. Buna kimse yanlis diyemez, cunku bunlar Ataturk’un zamaninda yapildigi icin. Ataturk gibi bir insan yanlis bir sey yapmamistir. Bunu soyleyenler vatan hayinidir…..”

  Gelelim meseleye:
  1. Dersim 1938de olanlar katliam’mi veya degilmi? Anladigim kadar belgelere gore katliam olmasi gerek (bu savasta toplam 90 bin insan olmus, isyanlan alakasi olmayan insanlar (cocuk, kadin, aga olmayanlar) zehirli gazlan mahalarda oldurulmus, insanlar koylerde toplu halde diri diri yakilmis, inzina gecilmis, ……). Agalarin otoritesi acaba boyle mi yok edilir. Savasta ancak sana karsi catisan insanlari oldurme hakkin var, ama senden kacan ve maharalara siginan cocuk, kadin bu kategoriye girmemesi lazim. Demk’ki tamamen yok etme polotikasi uygulanmis. Bunuda 1938 den yillaca once hazirlanan jandarma raporlarinda okuyabilirsiniz. Amac Dersimi ortadan kaldirmak, tarih’ten silmek, insanlari surgunlerlen Turklestirmek. Bunlari tarihi raporlar gosteriyor. Peki neden acaba? Katliami hak edecek suclari ne? Turkiye cumhuriyeti’ne katilmak istemedikleri icin, Ankara otoritesini tanimak istemedikleri icimi? Kurtulus savasina Dersim’deki asiretler ‘de katilmis. Acaba Ataturk bu insanlara sunumu demis: “ Gelin katilin kurtulus savasina, hep beraber dusmanlari yok edelim, ondan sonar agaliginizdan vazgecin.” Bu bana mantik’li gelmiyor, cunku onlar neden bunu bile bile kurtulus savasina katilsinlarki? Bence Ataturk agaciliginizi elinden alirim gibi bir anlasma yapmamistir. Sonra savasi kazanirken, dusmanlari yok ederken, oturup dusunmus ve bir millet, bir dil ve bir din ideolojisini kurmus olabilirmi? Bunada karsi gelenleri ortadan kaldirmaya karar vermis olabilirmi? Peki Dersimliler buna karsi gelmisse, gayet dogal degilmi? Kim olsa o bunu yapardi. Yer yuzunde simdiye kadar kim mucadele vermeden bolgesindeki otoritesini sartsiz baskasina aktarmis?” Arkadaslar, burda benim anlamadigim birsey var. Bildiyim kadar Ataturk sunu soylemis kurtulus savasindan sonar: “Ozurguluk, bagimsizlik ben ozumde var…”. Peki, baskasinin ozgur ve bagimsiz yasamasindan neden rahatsiz oluyorsun? Birisinin ozgurluk hakki oburunden daha mi ustun? Gelelim yan hasara, Oymen beyin dedigi gibi. Bakin san karsi mucadele eden kisilere silah sikarsin, bomba atarsin, etrafinda bulunan mahsum insanlarda olur, buna yan hasar denir. Planli mahsum insanlari toplayip oldurmek yan hasar olarak sayilmaz, buna katliam derler.
  2. Simdi olay su, tarihte bir suru zulum yapilmis, guclu gucsuzu ezip gecmistir. Bunu tek Turkler yapmamistir, butun halklar yapmistir. Bir insanlan veya toplum’lan anlasmadigin zaman 2 cozum vardir: 1. konusursun, ikna etmege calisirsin 2. o insani veya toplumu yok edersin ve boyle sorunu cozersin. Guclu oldugunda ikinci yontem daha uygun gelir tarihe baktiginizda, ama herzaman sorunlu bir yontem, cunku galibiyet herzamen gecicidir, sorun tamamen yok edilmez ama kroniklesir. Sonunda birgun donup cokturur seni. Birinci yontem aslinda daha kokten bir cozum, ama buna acik olmaniz gerek. Hersey benim dedigim olsun diyorsaniz, benim dunsuncem daha ustundur diyorsaniz bu yontemi kullanmazsiniz ve siddette basvurursunuz. Benze olay bu, Ataturk Dersim agalarini ikna edemedi, dolayisiyla siddet kullanmaya basvurdu, ve bu arada ok yaydan mi cikti, bilincli katliam yapildi bilemiyorum. Ama olayi ters cevirip, onlarda Ankara otoritesini kabul etseylerdi bunlar olmayacakti demek, bence insanlik disi bir tutum. O zaman Amerika veya Avrupa’da bir gun Turkiye‎ sunu soylerse: “Bizim duzenimize uymazsaniz, sizi yok ederiz”deseler, nasil bir cevap vereceksiniz? Haksizligi savunmak kim olursa olsun dogru degildir. Turkiyede artik milliyetciligi birakalim, gecmisimizle ozleselim. Ancak boyle birbirimizle huzurlu bir sekilde yasamayi gerceklestirebiliriz. Inkar etmek’len, olaylari carpitmaklan bir yere varilmaz.

 18. Simge 18 Kasım Çarşamba 2009 0:40 #

  Onur Öymen’in 10 kasımda söylediği sözlerin teması, terörle başetmenin yolu onunla uzlaşmak değil,mücadele etmektir…

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendisine karşı ayaklananlarımı,yoksa bunun için mücadele edenlerimi savunacaktır.

  Bunun alevilikle,kürtlükle bir alakası yoktur bana göre.Dersim olayı bir ayaklanmadır ve bastırılmıştır..bunun gariplik neresinde..

  Dersimde gerçekleştirilen isyan bastırılmayıp,isyancı şeyhlerle masayamı otursaydı..Gerçekleri saptırmayıp ne olduğunu bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

 19. Ezel Kara 17 Kasım Salı 2009 23:44 #

  Arkadaşım hadiseyi bilmeden dandun yazmışsın kusura bakma. Hem bir ulusalcı hem de bir sosyal demokrat olarak ben de aynı konuda yazdım. Şurdan okuyabilirsin:

  http://www.siyasetkahvesi.com/sayfa.php?ole=yazi&yzid=754

 20. hamit can 17 Kasım Salı 2009 15:33 #

  dersim de yapilan vahseti savunmak ve bugun ayni seyin yapilmasini onermek hele bu ulkenin hariciyesin de
  en ust noktalara gelmis ve CHP nin genel baskan yardimcisi Onur Oymen in israrla
  savunuyor olmasi icin soylenecek hangi soz olabilir-Anneler aglamadi mi – Dersimin
  yarisi katledildi geriye kalanlarin buyuk bir kismi surgun edildi-Geride aglayacak
  analarimizi da katlettiler-Onur bey onurlu ol ve acilarimizi tazeleme

 21. hamit can 17 Kasım Salı 2009 15:24 #

  Dersimin 1935 yilindaki nufusu 220 bindir.Masum ,savunmasiz ve hic bir direnis
  gostermiyen 7o binin uzerindeki toplu sekilde kursuna dizilerek ,sigindiklari magaralara gaz bombalari atilarak vahsice katledilmistir-ONUR bey bunun tekrarini
  oneriyor-Lanetliyorum

 22. HalisHoca 17 Kasım Salı 2009 15:01 #

  Onur Oymen; dürüst olduğu için mi gitmeli..? Dogru söyleyenleri cezalandrmak mı gerek… ?
  Peki neyin dogrusunu söyledi…?
  Oymen tertemiz bir acık yüreklilikle..CHP nin başlangıctan bu gune değişmeyen gercek politikalarından birini soyledi…
  Diğerleri gibi dıştan dersimliyi sever ama içten içe dersimli düşmanı olmadıgını gözterdi..
  Namuslu adammış… Durust davrandı…
  Bence oymen gibi dogru ve durust sozlu olanlar gıtememli..
  Asıl içi başka dılı başka olan sahtekarlar gitmeli…
  Yaşasın dürüstler… Kahrolsun sahtekarlar

 23. HalisHoca 17 Kasım Salı 2009 14:59 #

  Onur Oymen; dürüst olduğu için mi gitmeli.. dogru söyleyenleri cezalandrmak mı gerek…
  peki neyin dogrusunu söyledi…
  oymen tertemiz bir acık yüreklilikle.. chp nin başlangıctan bu gune değişmeyen gercek politikalarından birini soyledi…
  diğerleri gibi dıştan dersimliyi sever ama içten içe dersimli düşmanı olmadıgını gözterdi..
  namuslu adammış… durust davrandı…
  Bence oymen gibi dogru ve durust sozlu olanlar gıtememli..
  Asıl içi başka dılı başka olan sahtekarlar gitmeli…
  Yaşasın dürüstler… Kahrolsun sahtekarlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: