Seyit Seyid Rıza ve Dersim Katliamı ardından Sürgün edilen Dersimlilerin Resimleri Fotoları Fotoğrafları

18 Kas

Evladı Kerbelayme, Bé gunayime, Ayvo Zulumo, Cinayeto. (Evlad-ı Kerbelayız, günahsısız, ayıptır, zulümdür, cinayettir.)

turk_ordusu_dersimde2_1938

Dersim Dağlarında Askeri Karargah (1938 ) Erkanı Harbiye Dergisinden

turk_ordusu_dersimde_1938

Dersime sevkiyat nakliyesi 1938

turk_ordusu_dersimde_1938

Dersime karşı kullanılan toplar (1938)

Şeyh Seyit Rıza

Seyit Rıza, Dersimin Kürt lideri. Aynı zamanda Peygamber sülalesinden geliyor kendisi. Seyit Rıza’nın bir de dini vasfı var.

1. Şeyh Seyit Rıza 2.Oğlu Teslim  3.Damadı Efendi  7.8.1937

Şapka kanunu ile Anadolu’da Ulema ve yasağa direnen teba darağaçlarında birer birer sallandırılır tekke ve zaviyeler kapatılırken, Dersim Halkı Tek Parti otoritesinden tamamen bağımsız bir şekilde fes veya sarık takıyor şalvarla dolaşıyordu. Dini merkezler canlılığını aynen koruyordu. Şeyh Seyid Rıza ise adeta Rengarenk Osmanlı Adasının son kalesini savunmaktaydı.

TrabzonHarita1

Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nü ziyaret edenleriniz bilir. Odalardan birinde duvara asılmış büyük Türkiye haritası üzerinde “Tunceli/Dersim” kısmında elle çizilmiş, işaretlenmiş kısımlar mevcuttur. Atatürk’ün 1937’deki Dersim olaylarını bizzat buradan yönetmiş, direktiflerini buradan vermiştir.

Dersim_38_madalya

Dersim katliamına katılan askerlere verilen madalya

Dersim Lideri Şeyh Seyyid Rıza

1179189891bb8

1890_dersimli_seyyitler

Soldan Sağa: 1890 Şeyh Seyit Rıza (Dersim Dini Lideri İdamı:1937),  Seyit Rıza’nın Babasi Seyit İbrahim,Yusuf Ağa ve Oğlu.

a_seyitriza6

Dersimde Merkezi otoriteye direnen Şeyh Seyit Rızayla görüşmeye gelen Askeri Erkan.

a_seyriza4

Şeyh Seyit (Seyyid: Resulun Soyundan Gelen) Rıza Hüseyin ve Fındık ile beraber

halvori

Fotoğrafın öyküsü: 14 Ağustos 1938’de  Dersim’in Halvori köyünde 217 kişi ölüme götürülürken…

Kursuna_Dizilmis_ve_Numaralanmis_Dersimliler1

Agveren köyü Hozat /28.4.1938

1 Alisan Agaoglu Veli

2 Haydar Agaoglu Hasan Aga

3 Sirtikanli Mehmet

4 Sirtikanli Ahmet

5 Sirtikanli Ali

isyanclar38yr0

dersim1

51508578fc5

Yakalandıktan sonra zincire vurulmuş Dersim’liler

sabiha-gokcen

Mustafa Kemal Atatürk Sabiha Gökçen’i Dersim isyanını bastırması için uğurlarken.

Mustafa Kemal Atatürk: mesuliyeti üzerime alıyorum, vuracağız Dersim’i ”.

dersim-harekati

Mustafa Kemal Atatürk Devlet Hava Yollarının Ankara istasyonunda  Dersim harekatına katılan  uçakları beklerken  22 Mayıs 1937

dersim-harekatindan-donen-ucaklar

Dersim harekatından dönen uçakları beklerken 22 Mayıs 1937. Mustafa Kemal Atatürk Dersim Harekatına katılan casusların dahi teker teker isimleri biliyor, gelişmeleri yakından takip ediyor, Dersim harekatını direktifleri ile yönlendiriyordu. 1926 yılından beri süren hazırlıklar 1937 yılında bir köprünün yakılması neticesinde işleme koyulmuştu. Merkezi otoriteye direnen ve itaati kabul etmeyen Dersim halkına unutamıyacakları bir ders verilmeliydi.

sabiha

Dersim isyanında masumları hedef alan bununlada iftihar eden Atatürk’ün manevi kızı Sabiha gökçen bakın şu ifadeleri kullanmıştı.

Bombamın hedefleri benim gözümde insan değildir. Müteharrik bir takım hedeflerdir. Amirlerim bombayı atmakta vatani bir lüzum gördükten sonra bende askerce itaatten ve verilen vazifeyi tesirli ve iyi bir surette yapmaktan başka bir düşünce olmaz.“

Sabiha Gökçen

15Kasim1937

15 Kasım 1937 Cumhurbaşkanı Atatürk, Ergani’de

15Kasim1937Ergani

15 Kasım 1937 Cumhurbaşkanı Atatürk, Ergani’de

Yıl 1937 Şükrü Sökmensüer, Atatürk döneminin ünlü emniyet müdürlerinden, birgün beni çağırdı: “Atatürk Diyarbakırda, Singeç köprüsünü açmaya gidecek dedi.
O tarihte Seyit Rıza, Dersimin Kürt lideri. Aynı zamanda Peygamber sülalesinden geliyor kendisi. Seyit Rıza’nın bir de dini vasfı var.

İhsan Sabri Çağlayangil’in Anılarından

15Kasim1937Erganide

Fırat, Şeytan köprüsü (1) denen mevkide dört metreye kadar daralır. Derinliği de deniz gibidir. 17 metre olur. Burada bir köprü yapmışlar, Köprünün başında bir karakol, Karakolda da 33 askerimiz var. Askerlerin başında İsmail Haki adinda bir yedek tegmen. Yani ihtiyat Mulazim.
Köprüye Dersimliler bir baskın düzenliyor. Baskında karakol yakılıyor ve 33 askerimizde şehit ediliyor. İşte bu olay Dersim isyanının başlamasıdır. Atatürk olayla ilgileniyor ve ilgililere kesin talimat veriyor. “bu meseleyi kökünden hallediniz” diye.

İhsan Sabri Çağlayangil’in Anılarından

Atatürk’ün, saat 18.00’de Diyarbakır’a gelişi, Halkevi ve Orduevi’ni ziyareti, Halkevi’nde orkestra tarafından şerefine verilen konseri dinledikten sonra kısa konuşması:” Yirmi sene sonra tekrar Diyarbakır’da bulunuyorum. Dünyanın en güzel ve en modern binası içinde, modern, nefis bir müziği dinleyerek… İnsanlığın uygar bir halkı huzurunda, bu halkın evinde duyduğum zevk ve saadetin ne kadar büyük olduğunu elbette takdir edersiniz. Bunu kaydetmekle bahtiyarım.”

17Kasim1937TunceliPertekHalkEvi

Dersim Pertek Halk Evi önünde (17 Kasım 1937)

Tunceli Pertek’de Başbakan Celal Bayar, Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Sabiha Gökçen, Salih Bozok ve heyetle.

17Kasim1937

1937 – Sabah Elazığ’da 4. Genel Müfettişliği ziyareti, daha sonra Tunceli’nin Pertek kazasına hareket ederek Murat nehri üzerinde Singeç Köprüsü’nü hizmete açışı, buradan Pertek’e gelişi, saat 19.00’da Elazığ’a dönüşü.

ebedisef

……..Atatürk, Doğu Anadolu’ya son gezisini yapıyordu. 16 Kasım 1937 günü, yanında Başbakan Celal Bayar, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Sabiha Gökçen ve daha başkaları olduğu halde, özel trenle Elazığ’a geldi. Günlerden beri Atatürk’ün yolunu bekleyen Elazığlılar, istasyondan şehre kadar ollara halılar döşeyerek parlak bir karşılama töreni düzenlemişlerdi. Dördüncü Genel Müfettiş General Abdullah Akdoğan, Vali Şefik Bicioğlu, Belediye Başkanı Hürrem Müftügil, Maden’den beri Atatürk’ü izliyorlardı. 17 Kasım 1937 sabahı Atatürk, önce Dördüncü Genel Müfettişlik’e gelerek, , General Abdullah Akdoğan’dan Elazığ ve sorunları hakkında bilgi aldı. Bir süre sonra da Tunceli’ne bağlı Pertek ilçesi’ne hareket etti. Buradan Murat Suyu’nu geçerek Hozat Deresi üzerinde yeni yapılmış olan Soyungeç köprüsüne geldi. Beton köprü gerçekten gösterişli yapılmış, çevrenin yıllardan beri süregelen ulaşım sorununu çözmüştü. Atatürk, köprünün açılışını yaptıktan ve kurdeleyi kestikten sonra : ‘Daha önce soyunup suya girdikten sonra geçilen ırmağa Soyungeç denmiş. Şimdi buna lüzum görülmeden sinerek geçiliyor. Köprüye bundan sonra Singeç diyelim’ dedi.”

(Ulus Gazetesi, 18 Kasım 1937)

postcard

1938 Tunceli harekatında alayımızın imha ettigi Aşiretlerin sonuncusu olan (Demenan) Aşiret Reisleri ve Avenesi sığındıkları mağaradan çıkarıldıkdan sonra:
(1) Tugay Komutanı
(2) Alay Komutanı
(3) Ben  ( muhtemelen bu kartta ki imzanin sahibi)
(4) Doktor Vehbi
(5) Aşiret Reisi Hasan Gev ( HESÊ GÊWE)
(6) Aşiret Reisi Hüseyin ( WUŞÊN AĞA Lazê CIVRAİL AĞAY)

a_seyriza10

11 Eylül 1937′de hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere Erzincan’a giden Şeyh Seyit (Seyyid) Rıza Fırat Köprüsü üzerinde tutuklandıktan hemen sonra çekilen fotoğrafı. ( Dönemin Akşam Gazetesi 22-9-1937)

a_seyriza11

Seyit Rıza tutuklandıktan sonra kendisine zorla giydirilen fötr ve ceketle “çağdaş” hali (Akşam Gazetesi 22-9-1937)

Ulemalardan ders almış, resul soyundan gelen dini bir lider olan Şeyh Seyit Rıza, Kemalist Rejim tarafından yapılan katliama gelecek tepkileri azaltmak ve kurbanların cellatları ile değil birbirleri ile kavgalı olması gayesi ile evinde isanın parmağı ve haç bulunduğu gibi söylentileri bilinçli bir şekilde yayılmış bir gayri nizami harp unsuru olarak kullanıştır. Genel olarak Dersim katliamından Anadolu halkınında haberi olmayacaktır. Dersim haberleri o günün medyasında yer bulmamıştır.

a_seyriza012
Şeyh Seyit (Seyyid) Rıza’nın az bilinen bir fotoğraflarından birisi  arka planda askerler gözükmekte.

a_seyriza8

Yeni Genel Müfettiş İzzettin Paşa kendisine Seyyid Rıza olup olmadığını sorduğunda “Ben Dersim’li Rızo’yum” dedi, “Dersim’de her meşe altında ve her dağ başında binlerce Rızo vardır. Şu halde siz hangi Seyyid Rıza’yı soruyorsunuz?” 14 gün süren mahkeme sonunda ölüme mahkum oldu. 18 Kasım 1937′de, aralarında oğlunun ve kardeşinin de bulunduğu toplam 11 kişi Elazığ’ın Buğday Meydanında idam edildi.

a_sey_riza37

a_seyriza702

Şeyh Seyit (Seyyid) Rıza idamından kısa bir süre evvel

a_seyriza05

Sey Riza (ayakta sakalli) Ve diger Dersimli tutuklular  Elazığda mahkemesi karsisinda (22-10-1937)

dersim_asiret_liderleri_elazig__turk_mahkemesinde_1937
Elazığ Mahkemesi 1937 Bu Mahkeme sadece 14 Gün sürmüştür
elazigda-yargilanan-dersimliler

Mahkemede herkesin elinde bir kasket olması ayrıca dikkatimizi çekiyor. Bize zorla giydirilen elbiselerin sonra hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hatta sembol haline dönüşmesi oldukça ürpertici. Bunun adı Stockholm Sendro mu oluyor?

seyitriza5

15 Kasım 1937 : Dersim isyanı lideri Şeyh Seyit (Seyyid) Rıza ve isyana katılan 11 kişi Elazığ’da idam edildiler.

“Seyit Rızayı meydana çıkardık. Hava soğuktu ve etrafta kimseler yoktu. Ama Seyit Rıza meydan insanla doluymuşçasına, zazaca sessizliğe ve boşluğa haykırdı. -Evladı Kerbelayme, Bé gunayime, Ayvo Zulumo,  Cinayeto. (Evlad-ı Kerbelayız, günahsısız, ayıptır, zulümdür, cinayettir.) dedi.
Benim tüylerim diken diken oldu. Bu ihtiyar ve hasta adam rap -rap yürüdü. Çingeneyi itti. İpi boynuna geçirdi. Sandalyeye ayağıyla tekme vurdu.İnfazı yaptı”

İhsan Sabri Çağlayangil’in Anıları

İyimser rakamlarla 13 bin, yaygın rivayete göre ise 50 bin insanın ölümüyle, binlerce kişinin yaralanması ve sürgünüyle sonuçlanan Dersim operasyonu, yakın tarihimizin kara deliklerine yenisini ekledi. Sadece eli silah tutanlar değil, çocuklar ve yaşlılar da öldürüldü. Başta Seyyid Rıza’nın genç hanımı Besi olmak üzere pek çok kadın, mağaralarda saklanan silahlarla kendilerini savunmak için harekete geçmişlerdi.

Türk basını ise Besi’yi ‘dağ dilberi’ veya ‘dişi kaplan’ diye magazinleştirmekle meşguldü (“Cumhuriyet”, 26 Eylül 1937). Tabii Seyyid Rıza’nın Sabiha Gökçen tarafından bombalanan evinden çıkan garip eşyalar da operasyondan payını alacaktır. Güya evde haçlar, Hz. İsa’nın parmağı ve Ermenice dinî kitaplar bulunmuştur. Mesaj açık değil mi? Seyyid’i bir şekilde Müslümanlık dalından koparıp düşman kampa dahil etmek.

Ne var ki, evinden çıkan eşya arasında dikkatimizi başka şeyler de çekmekte. Mesela mı? İşte gazetelerden cımbızla topladıklarım: Kur’an-ı Kerim, Hadis-i Şerif, En’am-ı Şerif, Muhammediye, Siyer-i Nebi, Yıldızname, Bektaşiliğe ait bir şiir kitabı vs. (“Haber”, 8 Kasım 1937). Bunlar pekala bir Kadirî şeyhinin evinde de bulunabilecek kitaplar.

Zihnimde susturamadığım soru şu: Yoksa Seyyid Rıza rengarenk Osmanlı düzeninin son adasını mı savunuyordu?

Mustafa Armağan / Seyyid Rıza’nın evinden çıkanlar

Dersim Katliamı Ardından Sürgün edilen binlerce Dersimli aileden sadece biri

ce_hesene_gaj

1oykuleriyle_dersim_agitlari

ferhadan_asireti_liderlerinden_ani_xatun

Ferhatan aşiret reislerinden Ani Hatun

seyi_ali_ve_laze_xora_sey_xidir

ce_hesene_gaj_2_1943

dersim_1938_surgunleri_

İhsan  Sabri Çağlayangil::

”Mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden. Bunları fare gibi zehirledi. Yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler. Kanlı bir hareket oldu. Dersim davası da bitti”.

İhsan Sabri Çağlayangil’in Anılarından

123 Yanıt to “Seyit Seyid Rıza ve Dersim Katliamı ardından Sürgün edilen Dersimlilerin Resimleri Fotoları Fotoğrafları”

 1. mustafa yarpuz 18 Kasım Salı 2014 14:34 #

  yazik oldu sana seyid riza allah rahmet eylesin kemalistler utansin

 2. murat 20 Temmuz Cumartesi 2013 20:08 #

  dersim isimli kardeşim bütün türkler hesap vereceksiniz diyosunuz dersim katliamını başlatan atatürk biliyosun selanikli türk değil ki bide unutma tc cumhuriyeti altında sınırlarında yaşıyorsan türk sayılırsın kardeş

 3. Haldun 18 Şubat Cumartesi 2012 20:18 #

  Dersim halkımız Bu Katliamı Yapan Atatürk’e CHP’ye oy vermeye devem etsin……? Siz Bu Katliamlara laiksiniz Bi kısım DERSİM HALKINA HİTABEN……..???

 4. eyyumut 9 Aralık Cuma 2011 7:29 #

  Ahhhh dedecik ve gariban Dersim halki sizin hakkinizi kim alacak?Nasil cigeri yaniyor insanin bu gaddarliga,bu acimasizliga karsi!Bizim yillarca nasil beynimizi yikamislar,kahraman atatürk diye,simdi aciliyor gözlerimin perdesi ,adamin suratindaki gaddarca ifadeyi simdi görebiliyorum,buz gibi ve cellat isde.Nasil bir iyi ve kocaman yürekleri varmis bu halkin ki,hala daha kin yok yüreklerinde bircogunun.Ben artik yillarca okullarda etmek zorunda birakildigimiz o and ve istiklal marsinin utancini tasiyorum icimde.Ben artik türk olmakdan utaniyorum ve ben artik “KAVMIM SIZI SEVMIYORUM”

  • alperen 9 Haziran Cumartesi 2012 13:40 #

   sadece bir soru siz devlet başkanı olsaydınız dersimde ne yapardınız

 5. jilda 1 Aralık Perşembe 2011 12:01 #

  senin ilinee de aynısı yapsalar keşkee anlarsın belki aleviyiz alevi olmamız sizin götünüze mi batıyorrr? alinin evlatlarıyız bi daha böyle bi şey yapma cesareleri olamaz çünkü dersim katliamını yapanlar çok acizler,pisliklerrr !! si<in herşeyiniz keşkee gerçek bi yapma amacınız yok yapacaklar diyemiyosunuz keşke yapsalar diyosunuz acizlerrrr

 6. fildanın yakın arkadaşı 30 Kasım Çarşamba 2011 22:27 #

  Gelin Dersim Soykırımı’nı mahkemeye taşıyalım.
  Ülkesine, halkına, katledilen kuşaklara karşı sorumluluk duygusu taşıyan herkesi bu davayı sahiplenmeye çağırıyorum.
  Bu bir ulusal davadır.
  Biz yaşayan kuşaklar da bu faciadan dolayı bir şekilde yaralıyız.
  Bu yara kuşaktan kuşağa taşınarak iyileşmez.
  Sonuç ne olursa olsun, sırf tarihe not düşmek veya vicdanen rahatlamak için bile olsa, Dersim soykırımı mahkemeye taşınmak zorundadır.
  Gelin bunu hep birlikte üstlenelim. Daha fazla gecikmeden hazırlık görelim.
  Bunun bir parçası olarak ihtiyaç duyulan kanıtları ve verileri bu forumda biraraya getirip soykırım dosyasını birlikte hazırlayabiliriz.
  Bu görevin altından ancak hep birlikte kalkarız.
  Bir başlangıç olarak aşağıdaki konularda kim ne biliyorsa bu forumda kaynak vererek açıklamalı, elinde veya arşivinde ne varsa ortaya koymalı, kendi katkısını gecikmeden yapmalıdır

 7. asiye 30 Kasım Çarşamba 2011 22:27 #

  gelin dersimin soykırımını mahkemeye taşıyalım ülkesine halkına katledilen kuşaklara karşı sorumluluk duygusu taşıyan herkesi bu davayı sahiplenmeye çağırıyorum.
  Biz yaşayan kuşaklar da bu faciadan dolayı bir şekilde yaralıyız.
  Bu yara kuşaktan kuşağa taşınarak iyileşmez.
  Sonuç ne olursa olsun, sırf tarihe not düşmek veya vicdanen rahatlamak için bile olsa, Dersim soykırımı mahkemeye taşınmak zorunGelin bunu hep birlikte üstlenelim. Daha fazla gecikmeden hazırlık görelim.
  Bunun bir parçası olarak ihtiyaç duyulan kanıtları ve verileri bu forumda biraraya getirip soykırım dosyasını birlikte hazırlayabiliriz.
  Bu görevin altından ancak hep birlikte kalkarız.
  Bir başlangıç olarak aşağıdaki konularda kim ne biliyorsa bu forumda kaynak vererek açıklamalı, elinde veya arşivinde ne varsa ortaya koymalı, kendi katkısını gecikmeden yapmalıdırdadır

  • jilda 1 Aralık Perşembe 2011 11:57 #

   evet ::)

 8. Birsonbahar 29 Kasım Salı 2011 11:38 #

  Ne türkmüşüz be nazilerden farkımız yokmuş
  Yazıklar olsun.

 9. ali 28 Kasım Pazartesi 2011 11:01 #

  İmanımız konuştu be gardaş
  İnkar geldik izini atanın
  Bu yüzden astılar burada
  Yirmi sekiz haziranda dağ gibi yürekleri dağ kapıda
  Kıyama mektep olmuş dağlarda
  Ah dersim ah vardır bir yolu seni diriltmenin
  Gümrah yürekler unutmadı seni
  Unutmadım…

 10. doğan 28 Kasım Pazartesi 2011 10:12 #

  keşke senin,anan, baban, deden, sülalen dersimli olsaydıda birileri sana senin söylediklerini söyleseydi en azından bu sefer düşünerek yazardın cevabını

 11. peace for us 28 Kasım Pazartesi 2011 5:19 #

  yorumları gördükten sonra yemin ederim dersim olaylarını okumustan beter kanım dondu! ben TÜRK’üm, Türk oğlu Türk hemde.. bundan dolayıdır ki;
  benim Kürt arkadaşım da var Alevi arkadaşım da.. çünkü bu topraklarda yüzyıllardır atalarımız beraber yaşamışlar ve tek temennim de çocuklarım da yaşasınlar.. Faşizm, terörizm ya da azınlık sorunları olmasın bu ülkede, etnik ayrımcılığa gitmek Kürtler içinde sıkıntıdan başka bir sonuç getirmez! Alevilik için de kendi görüşüm: yorumlarda kendinizin de yazdığınız gibi aynı ümmetten geliyoruz, ortak noktamız ayı Hz. Muhammed’dir, Kürd’ü Alevi’si Türk’ü, yapmayın kardeşler günahtır, toprak kabul etmez bizi, müslümanın müslümanı öldürmesi dinen haramdır, açıklaması yok… siz biz yok burda,artık sadece biz olalım bu ülke yeter herkese. dersim kara lekelerden sadece biri! hala bizim üzerimizde uygulanmaya çalışan oyunlar var, şehir efsanesi değil bunlar, tarih okumaktan aciziz artık toplum olarak, yüzbinlerce müslüman öldü hala da ölüyor! nereye kadar? öldüren Türk ölen Kürt, öldüren Kürt ölen Türk…. ve herşeyden daha acı olanı toplum olarak beyinlerimize kazındı düşmanlık, biz aslında bilinç olarak bölündük bile sonumuz hayır değil böyle gidersek.

  • peace for us 28 Kasım Pazartesi 2011 5:22 #

   …” ortak noktamız -aynı Hz. Muhammed’dir…

   harf basmamış özürlerimle…

 12. sonuna kadar alevi 27 Kasım Pazar 2011 15:49 #

  dilerim seninde basina daha beter seyler gelirki ozaman görürsün anyayi yada ananin ……… pezevening.senin gibi itler oldukca bu dünyada bu dünya kir ve pislik temizlenmez.sen geldigin yere geri girmeye calis hani zaten kolay girersin okadar calisandan sonra hani acilma vardir

 13. Alikemal Serç 26 Kasım Cumartesi 2011 13:14 #

  TEK DRSİM Mİ , DAHA NELER YAPILDI NELER

 14. ahmet 25 Kasım Cuma 2011 11:56 #

  resimlerin birinin altında”Trabzon’daki Atatürk Köşkü’nü ziyaret edenleriniz bilir. Odalardan birinde duvara asılmış büyük Türkiye haritası üzerinde “Tunceli/Dersim” kısmında elle çizilmiş, işaretlenmiş kısımlar mevcuttur. Atatürk’ün 1937’deki Dersim olaylarını bizzat buradan yönetmiş, direktiflerini buradan vermiştir.” diyor, bir başka resimde “Mustafa Kemal Atatürk Devlet Hava Yollarının Ankara istasyonunda Dersim harekatına katılan uçakları beklerken 22 Mayıs 1937” yazıyor. çelişkili .

 15. OKAN 18 Kasım Cuma 2011 11:55 #

  dersim KÜRT değildir bizler ALİ nin çocuklarıyız HZ.MUHAMMET efendımızın esrafıyız bız ehl-i beyt iz PİR SULTANDAN HACI BEKTAŞTAN GELİYORUZ BİZLER ALEVİYİZ KÜRT DEĞİL

  • jilda çena dersimi 24 Kasım Perşembe 2011 12:09 #

   evett . biz ALİNİN evlatlarıyız.. bizz kızılbaşız !! biz cem tutarızz’

   • jildanın yakın arkadaşı 25 Kasım Cuma 2011 18:52 #

    bende sana katılıyorum jilda biz ALİNİN evlatlarıyız !!!!!!

  • eyyumut 9 Aralık Cuma 2011 7:20 #

   Halami ayrim orda olmazsa burda,burda olmazsa orda ,illada ayrilacagiz öylemi?Bu durumda nasil birlesip haklarimizi koruyacagiz ne olur uyanin artik ya ,kürtmüs,aleviymis ne farkeder,ikiside eziliyor sonucda,ne kadar basit ayrintilarin polemigine giriyor insanlar hala inanamiyorum…

   • dogan 14 Mart Çarşamba 2012 15:24 #

    canın yanmadı ya konusursun kolaycana senn ezılen tarafn nerde bızım buyuklerımızn cektgnı acılar ne olck sıneye cekıp orta yolu mu bulalım bırz empatı yap ondan snra kns..

 16. muhammed kemal 17 Kasım Perşembe 2011 0:39 #

  hey hey aloooo 33 erin şehit edilmesinin intikamı 30000 mi hayırrrrr 300.000 olmalıydı madem doğa kanunları gçerli yani güçlü olan güçsüzü yok ediyor o zaman bu sayı 3 milyonda olabilir allahtan istediğim budur böyle biline… allah türkü daima korusun yar ve yardımcısı olsun.

  • dersimli 27 Kasım Pazar 2011 23:56 #

   senin gibi caniler olduktan sonra kan içiciler kınıyorum.kafatasçı zihniyete sahip zavallılar

  • jilda 1 Aralık Perşembe 2011 12:14 #

   Siz hepiniz malsınız kulanılmış atılmış mal . siz özgür değilsiniz . Atatürkün yandaşlarının alah belasını versin zaten vermiş vereceği kadar!! dersim insanlarının döktüğü kan elbet bir gün sizi boğacak ! Türklerr lan ülkeler sizin acizliğğinizi konuşuyorr . Mallar

 17. TEVHID 19 Haziran Pazar 2011 11:13 #

  Allah . c.c. Kuran-i kerimde buyuruyorki .: bir Toplum Allah in hukumlerini terkederse , Allah c.c. bu toplumun fertlerini biribirine hasim EDER . !!

  bir bakin su topluma herkes biribirine HAsIM ..

  Allah dogru soyluyor ..

  tek cozum Allahin kanunlariyla hukmetmek ..

 18. Cem 11 Haziran Cumartesi 2011 4:23 #

  CHP islam ve türk düsmanligi daha fazla dersimli kardeslerimiz bunu bildikleri icin daima chp ve atatürkü desteklemislerdir. örnek ararsaniz İSTİKLAL MAHKEMELERİ MAĞDURLARI na bakmaniz yeterli.
  öyle peygaber soyundan olacak önce ruslarla sonra ermenilerle is birligi yapip kürt türk öldüreceksin güldürmeyin adami
  Prof. Dr.Halaçoğlu tarihi tespitlere göre Alevilerin 99% Türkmendir! Bugün kendini Alevi Kürt olarak tanıtan Ermeniler vardır. Bu ikisi kesin doğrudur çünkü Anadolu Kürtlerin 99% Şafiî mezhebine bağlı. Bir ALEVIden Kürt olmaz. Ben Kürdüm diyen Alevi ya soyunu unutmuş yada Ermenidir, bu bir gerçek. Bunun ispatini arayan Dersim ayaklanmasını incelesin. Orda asıl aktörler kim olduğunu bulur

  ”bir müslüman Atatürkü sevemez ,seviyorum diyen müslüman ya ahmaktır yada sahtekar” aziz nesin

 19. ertugrul 18 Mayıs Çarşamba 2011 18:04 #

  bende dersimzadelerden olarak o günü bizlere yaşatanlara Allah belalarını versin.Dedem Amasya’ya sürgün edilmiş ordanda Erzincan’a tekrar geri gelmiş ve Erzincan’a yerleşmişler.

 20. nazlı 11 Aralık Cumartesi 2010 14:11 #

  yazılanları okudumda sadece içimden ‘ah insalık’ diyesim geldi.Yaşanılan katliam gerçek ve bu katliamlar dünyanın herhengi bir yerinde şu an bile işlenmektedir.Çözüm ne olabilir.İnsanlığı yok edip yeni bir insanlık mı yaratmakta kürtler devlet olmuş olsalardı inan onlarda aynen türkler üzerinde katliam yaratacaktı.Çözüm bulmaya çalışalım evet hepimiz kardeşiz diyorsak din dil ırk ayrımı yapmadan sarılmak gerekiyor ya da bilmiyorum….geçmiş ve gelecek bir birine bağlı şekilde haraket ediyor ve bu zaman dilimi çok güçlü.Bizleri yöneten çok güçlü bu zinciri kopartabilsek ve zamanın ötesine geçebilsek bunlar yaşanır mı yaşanmaz mı?????Biliğim tek şey tarih hep tekkerürden ibaret olacak.Bunu değiştirmek için ne yapmamız gerekir…

 21. beritana destan 4 Aralık Cumartesi 2010 12:57 #

  bu sitede yazılan yazılan ne kadarı doğru kimseler bilmiyor sadece bir masal bir öykü gibi günümüze kadar gelen söylentiler ve o döneme dair sadece bulunan fotolar var açık ve net şekilde kimse tarif edemio bunun sebebi yapılan haksızlıklar olabilirmi ……… benim bildiğim sadece kürtlere yapılan haksızlıklardır günümüzde ingilizce vs lisanslar kullanılıyor bırakın bizde konuşalım ama bunun yanı sıra bu millete devlete ihanet hiç kimsenin haddine kalmamış olup bu vatanı korumak sevmek boynumuzun borcudur çanakkale savaşında olsun nerede olursa olsun bu miiletin bayrağı ay yıldızdır miiletimiz bir bütündür bölünemez

  • jilda 24 Kasım Perşembe 2011 11:52 #

   milleti bölen sizin devletinizz bu insanları onlar ayırdı onlar düzeltecek. dersim katliamının hesabını vercekler.

   • jildanın yakın arkadaşı 25 Kasım Cuma 2011 18:53 #

    katılıyorum jilda

 22. ERDİ 23 Haziran Çarşamba 2010 2:02 #

  CHP’li Sinan Yerlikaya, Seyit Rıza’nın yakalanışı, idamı ve mezar yerine ilişkin de çarpıcı açıklamalar yaptı. Seyit Rıza’nın, Atatürk’le görüştürülme koşuluyla teslim olduğunu iddia eden Yerlikaya, “Seyit Rıza, Ankara’ya gitmeyi beklerken Elazığ’a götürüldüğünü görünce gerçeği anlıyor.” dedi. Seyit Rıza’nın, 1937 yılının Eylül ayında yaşı küçültülerek idam edildiği biliniyor. İhsan Sabri Çağlayangil’in nezaretinde oğlunun da aralarında bulunduğu 7 isim sabaha karşı asılmıştı. İdam sonrası ne olduğu ise tam 70 yıldır sır olarak kaldı. Yerlikaya’nın bu konudaki görüşleri şöyle: “Seyit Rıza ve yanındakiler idam sehpasında akşama kadar bekletildi. Teşhir edildiler. Akşam saatlerinde ise Elazığ-Malatya istikametinde, Keban yolunda metruk durumda olan bir binaya götürülüp yakıldıkları söyleniyor. Ben de buna inanıyorum. Eğer aksini ispat eden var ise kemikleri nerede? Onu göstersinler.” Seyit Rıza’nın mezar yeriyle ilgili 2007 yılında dava açıldığı biliniyor. O dönem Elazığ Valiliği, “Devletin elinde bilgi yok.” cevabını vermişti. Dava halen Danıştay’da sürüyor.

  Sinan Yerlikaya’ya göre; Seyit Rıza, kökeni Horasan’a dayanan bir Türkmen. Hacı Bayram-ı Veli’nin yolunda inançlı bir Alevi. Milli Mücadele’ye destek vermiş bir isim. Erzincan’a kadar gelen Ruslara karşı savaşmış. Hatta Atatürk’e 1918’lerde telgraf çekerek, “Milli Mücadele’ye desteğimizden endişeniz varsa ecdadımızın geldiği Horasan şehrine dönmeye hazırız.” diyen bir gazi.

  Kürt isyanı değil, evlat acısıydı

  Dersim isyanına yapılan kanlı müdahalenin ardında kalan sembol isim ise Seyit Rıza. Soydan değil ama gördüğü saygıdan ötürü “Seyit” payesi verilmiş. Böylesine Dersimliler “Dikme” diyor. Seyit Rıza, Kürt olmadığı gibi Hamidiye Alayları’nın Kürt komutanlarından da zulüm görmüş biri. Yerlikaya, bu yüzden Dersim’de yaşananların Kürt isyanı olarak gösterilmesine karşı çıkıyor. Seyit Rıza’nın dağa çıkmasının gerçek sebebi ise evlat acısına dayanıyor. Yerlikaya, bu iddiasını şöyle aktarıyor: “Seyit Rıza’nın Baba isminde oğlu vardı. Onu çok severdi. Fakat oğlu, onunla liderlik mücadelesi yapan yeğeni Rehber tarafından öldürtüldü. Onu öldürenler de valiler tarafından korundu. Seyit Rıza, katillere karşı devletten yardım alamayınca silaha sarıldı, dağa çıktı.” Anlatılanlara göre Seyit Rıza’nın oğlunu katleden Rehber, daha sonra “Dersim dört dağ içinde” isimli ünlü türkünün söz yazarı Alişer’i de öldürtüyor.

  Seyit Rıza’nın torununu PKK öldürdü

  Seyit Rıza’nın iki köyü var: Dumantepe ve Yeni Söğüt. İkisi de terörle mücadele kapsamında 1994 yılında boşaltıldı. Yerlikaya, Seyit Rıza’nın Elazığ ve Bursa’da yaşayan akrabaları olduğunu söylüyor. Hatta bir torunu (Ali Rıza Polat) PKK tarafından öldürülüyor. BİDE BUNU OKUMANIZI TAVS,YE EDRİM ARKADAŞLAR BASTIRABASTIRA PEYGAMBER SOYUNDADN GELİYO NE DEMEK YA NİE DİNİ ALET ETMİŞLER BÖLE

  • Rizo 29 Ocak Pazar 2012 6:15 #

   Suraya bakin hele, PKK öldurmus mus :) yaw sen neyin pesindesin? Bilmem Turkmen mis söylemis böylemis…

   Kardesim aleviler ve kurtleri ayiramazsiniz cunku aleviler bir irk degil bir din dir, biz kurtler en basta musluman degildik ki araplar bizleri zorla musluman ettti.

   Zerdust, alevi, hristiyan, yahudi ve musluman gibi daha nece dinler var kurtleri
   Ayiran kategorilerdir. Zazaca bir lehcedir
   Ama kurtcedir tipki kurmanci,sorani,gorani,lorani ve feili gibi, kurtler nezamandan beri var bundan hic bahsetmiyorsunuz? Birak Osmanliyi daha Oguzlar yokken biz vardik, bunlari turkiyede ki tarih bilinc adamlara degil diger tarafsiz bilinc adamlara sorun.

   Saygilar,

   Surgun edilen Xozatin oglu.

 23. esat 12 Haziran Cumartesi 2010 19:38 #

  eskıden ders alamayan ve hala bir zafermiş gibi algılayan zihniyeti kınıyoruz . sen hala eskıden ders alamamışsan bu senın benliğinin olmayışındandır yanlışlardan ders alamayan bir toplum hiç bir zaman birlik ve bereberliği sağlayamaz kardeşinin acısını normal bir acıymış gibi gören insanlık birlikten bahsedemez….

 24. kardeşlik 1 Mayıs Cumartesi 2010 0:23 #

  arkadaşlar bürda küfürle hakaretle bu iş düzelmez türk kürt kardeştir diyorsanız hep birlikte el ele verip bunu göstermeniz gerekiyor.eskiye bakıpta hareket etmeyiniz eskiden ne olduysa olmuş artık geri getiremzsiniz ve eskiye bakıpta hareket etmeyiniz yok sa daha kötü sonuçlar ortaya çıkar onun için hep birlikte kardeşçe türk kürt demeden bu sorunu çözmeye baakalım ayrımcılık yapanlara karşı çıkalım.mesela bi savaş çıkarsa kürdü gitmiyecekmi türkü gitmiyecekmi arabı olsun alevisi olsun hep birlikte gitmiyecekmi?hepimizde gideriz ve birbirimize ihitiyacımız var.ayrımcılık yapanın aramızda işi yoktur kim olursa olsun

  • murtaza 26 Aralık Pazar 2010 1:50 #

   kkkkkkkkkkkk

  • jilda 24 Kasım Perşembe 2011 11:55 #

   geçmişine bakmayanın geleceği olmaz. geçmişimize bakıcaz tabikide bunun hesabını vermeleri lazım 13.000 can aldılar bunu kimse görmemezlikten gelemez !!

 25. şev tari 14 Nisan Çarşamba 2010 11:42 #

  arkadaşlar bütün yorumlar normal ama şu((UNFORGİVEN))rumuzlu p.z.v.nk uşağı benim moralimi bozdu..ne avrupa tarihi okuyacağım benim silsilem rasulullaha dayanıyor ve kürdüm tarihimde taa med’lere,sümerlere kadar(oda bu benim ulaşabildiğim)gidiyor…dersimin şehitlerine rahmet,agitlerine selam olsun…

  • Ferit 27 Nisan Salı 2010 12:37 #

   Türkiye bir bütündür..Bu vatanın ekmeğini yiyip ihanet eden herkes birgün kurşunu yiyecektir..Vatana ihanetin bedeli ölümdür.

   • esat 12 Haziran Cumartesi 2010 19:42 #

    sevgili kardeşiim senın gibi düşük zekaya sahip olan insanlar bu şeklıde düşünür ..

   • dersim 25 Ocak Salı 2011 19:47 #

    katil türk,ler birgün hesap vereceksiniz ( dersin aşiretlerine )

    • jilda 24 Kasım Perşembe 2011 11:56 #

     evet kimse bu olayı görmemezlikten gelemez hesabını vercekler

   • kemal 27 Kasım Pazar 2011 21:18 #

    ferit bu insanlar neden öldürüldüklerini bilmeden öldüler ileri geri konusma anneni türk ordusuna siktirririm ok akıllı ol

  • Coşkun Özgür 13 Haziran Pazar 2010 9:11 #

   bu da kürt milliyetçiliği yapıyor… bu ülkede bir tek milliyetçilik olabilir o da türk milliyetçiliği etrafında birlik olmaktır. çünkü anadoludan elin gavurunu (bizans-romalılar-haçlı seferleri) kovan da islamiyeti buralara getiren de türlar olmuştur. bununlar bu bölgede yaşana herkes ne kadar gruru duysa azdır. gerisi boş ve hayaldir. içimize sokulan nifaktır. ayırlık gayrılk nifakları. bizleri bölmek için en ufak ayrıntıları bile değerlendirilen içimizdeki ajan ve misyonerler lozanın intikamını almak, sevri hortlatmak peşinde olduklarını görmeyenleri ben hep cahil ve kıt aklılı olarak görürüm. bu coğrafyada türkün de kürdün de birlikte olmaktan başka yaşama şansı yoktur.

   • murtaza 26 Aralık Pazar 2010 1:56 #

    ben yozgatlı bir aleviyim türküm fakat gurur duymayı isterdim çünkü bizim yolumuzda insan ayrımı yoktur allah inancı sonsuzdur buna bitürlü inanmayan ebu süfyan gibi düşünen yezitlere sesleniyorum hani kendilerine müslüman diyen arkadaşlar varya dillerinden allah peygamber ve kuranı hiç düşürmeyenler maraşta ÖLÜ KADINLARA TECAVÜZ EDEREK müslümanlığınızı tekrar gösterdiniz aleviler mum söndü yapıuor deyip o toplumu sapık ilan ettiniz ve bu yalanları dedelerinizden öğrendiniz çocuklarınızada öğretiyosunuz şimdi soruyorum ÖLDÜRDÜĞÜNÜZ KADIN VE KIZLARA TECAVÜZ EDEREK hala bizi nasıl sapık ilan edebiliyorsunuz.

    • seyyid 16 Haziran Cumartesi 2012 9:05 #

     bunları yapan ne musluman ve nede insandır alevilerde musluman ben sünni ve seyidim seceremız mevcud aramıza sunnı alevi caferi hanefi şafii maliki hanbeli bunlar yetmıyo şimdide vehabi dıye bie mezhepten söz ediyorlar kardeşim biz muslumanız islami hazreti alinin resülüllahın güllerini söndürüen zalımler bu günde söndürmeye gayret ediyorlar biz önce insan sonra muslumanız elhemdülillah sünni alevi ayrı gayrı yok bir cesedin parçasıyız bir bınanın bır bırıne geçmiş tuğlalarıyız
     her kım adına yapılıyorsa onları allaha havale ediyor ve zalımler için yaşasın cehhenem diyorum hepimiz kardeişiz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: