CHP çağdışı anlayışın temsilcisidir.

19 Kas

Avrupa’daki Alevi kuruluşları, Dersim katliamını metod olarak benimseyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’e ateş püskürerek, Onur Öymen’in aslında Cumhuriyet Halk Parti’sinin görüşlerini dile getirdiğini bildirdi.

“CHP’yi demokratikleşmenin önünde engel olarak görüyoruz” diyen kurumların yöneticileri, CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’dan ihrac edilmesi için  gayret sarfedeceklerini açıkladı.

Avrupalı Aleviler, Dersim katliamını savunan bir metod olarak benimseyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve onun arkasında duran CHP lideri Deniz Baykal’a ateş püskürdü. Avrupa’daki en büyük Alevi organizasyonu olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) ve Avrupa Koçgirliler Birliği (AKB), Köln’de bulunan AABF Genel Merkezi’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Onur Öymen ve CHP’sini sert bir dille eleştirdi.

AABF İkinci Başkanı Ali Ertan Toprak, Genel Sekreter Hüseyin Mat, FDG Genel Başkanı Yaşar Kaya ve AKB Başkanı Kudrettin Çimen’in katıldığı basın toplantısında önce ortak basın bildirisi okundu. Genel Sekreter Hüseyin Mat’ın okuduğu basın bildirisinde, gelen tepkiler üzerine Onur Öymen’in “yarım ağızla” bir özür dilediği, bu özrün samimiyetsiz bir özür olduğunun ikinci konuşmasında ortaya çıktığı vurgulandı.

CHP’nin de sert şekilde eleştirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “CHP yönetimi yıllarca Alevileri yalnızca oy deposu olarak görmüş ve onların haklı taleplerini karşılamak için hiç bir girişimde bulunmamıştır. Onur Öymen, Koçgiri katliamını yapan Sakallı Nurettin Paşa, Dersim katliamını yapan Sakallı’nın damadı Abdullah Alpdoğan geleneğinin günümüzdeki temsilcisidir. Dersim katliamını öven Onur Öymen milletvekilliğinden derhal istifa etmelidir. Öymen yalnızca Dersim halkına ve Alevilere değil, insanlığa karşı suç işlemiştir. Dünyanın hiç bir ülkesinde katliamları açıktan savunan bir kişi milletvekili olarak görev yapamaz. CHP, Dersim halkından ve tüm Alevi/Kızılbaşlardan hem 1938’deki katliam, hem de Öymen’in açıklamaları için özür dilemelidir. Biz Avrupa kurumları olarak CHP ve Onur Öymen’in açıklamaları hakkında başta Avrupa Birliği (AB), Sosyalist Enternasyonal ve ülke parlamentoları nezdinde girişimlerde bulunacağız.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da çağrıda bulunulan açıklamada, şöyle devam edildi: “Başbakan Erdoğan ‘Dersim katliamını savunanlar insanlıktan nasibini almamıştır’ dedi. Sözlerinde samimi ise 72 yıl önce idam edilen Dersim Seyitleri’nin mezarlarının yerini açıklamalı, döneme dair arşivler açılmalıdır. 1938’de evlatlık veya Çocuk Esirgeme Kurumları’na teslim edilen Dersimli yetim çocukların tam listesini açıklamalıdır.”

“ÖYMEN, CHP’NİN ASIL YÜZÜNÜN ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLADI

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Avrupalı Alevi örgütleri yöneticilerinden AABF İkinci Başkanı Ali Ertan Toprak, “Bu ifadeler yanlışlıkla söylenmiş ifadeler değildir. Onur Öymen kendi başına bu konuşmayı yapmamış, CHP adına açıklamalar yapmıştır. Öymen CHP’nin makyajını silerek asıl yüzünün ortaya çıkmasını sağlamış, bu yapılan CHP’nin gerçek zihniyetini ortaya çıkarmıştır. Biz CHP’yi demokratikleşmenin önünde bir engel olarak görüyoruz.” dedi.

CHP’nin solculukla ilgisinin olmadığını belirten Toprak, “CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’dan atılmasını talep edeceğiz. Bunun için görüşmelere başladık. Almanya’da SPD ile iletişime geçeceğiz. Bundan sonraki hiç bir etkinliğe CHP temsilcilerini davet etmeyeceğiz. Onur Öymen istifa etmezse Alevi ve Kürt kökenli milletvekilleri CHP’den istifa etmeli. Aleviler yıllardır tek yanlı bir aşk ve umutla CHP’ye oy verdi. Ancak CHP’nin hiç bir zaman demokratik ve sol bir parti olmadığı umarım şimdi Alevilerin kafasına dank eder.” diye konuştu.

Öymen’in Atatürk’ün arkasına sığındığını söyleyen Toprak, “Atatürk sonuçta bir insandı. Onun her yaptığı doğrudur anlayışı çağdışı bir anlayıştır. CHP çağdışı bir anlaşın temsilcisidir.” dedi.

“ERGENEKON DAVASI YETERSİZDİR”

Türkiye’deki tüm demokratik açılımlara destek olacaklarını belirten Toprak, “Ancak hükümet samimi ise, Alevilerin somut istekleri var. Onları meclise getirmeli ve konu orada tartışılmalı.” dedi.

Ali Ertan Toprak, bütün demokratik kesimlerin Ergenekon davasına destek verdiğini söyleyerek, “Ancak bize göre dar bir çerçevede, hükümet sadece kendine karşı tehlike gördüğü kesimleri yargılıyor. Dava, Çiller, Ağar dönemini de içine almalı. Ergenekon davası tek başına yetersizdir.” ifadelerini kullandı.

CHP’deki Alevi milletvekillerine de görevler düştüğünü bildiren Genel Sekreter Mat ise, “Dersim milletvekilleri kendi ataları Seyit Rıza gibi mi tavır alacaklar yoksa yeniden seçimle kaygısıyla mı hareket edecekler bunu göreceğiz. Alevi seçmeni bu milletvekillerinin tavrına göre gelecek dönemde onlara oy verecektir.” dedi.

Avrupa Koçgirliler Birliği Başkanı Kudrettin Çimen de CHP’ye sert tepki göstererek, “Dersim katliamını yapanlar Sivas, Maraş ve Gazi katliamını da yapmıştır. Başbakan arşivleri açmalıdır.” çağrısını yaptı.

(CİHAN)

2 Yanıt to “CHP çağdışı anlayışın temsilcisidir.”

 1. Yasam 8:26 #

  Onur Öymen kesinlikle istifa etmemeli ve dik durmalıdır. Yoksa önü alınamaz bu işin, konuşmasını haberlerden, gazetelerden vs okudum, dinledim. alevilerle ilgili çemkirme vs. sezmedim, ama velev ki olsa bile istifa falan etmemeli.

  Hayır kimsiniz diye sorarlar adama?

  İster alevi, ister sünni, ister rum, ister ortadoks, ister ataist, ister satanist.
  adam fikrini söylemiş, bana göre de ermeni soykırımı diye bir şey yok mesela.

  ulan adam milletin oraya gönderdiği vekil. alevilerin onur öymen’ i elleriyle taşıyıp vekil yaptığına dair bir delilde yok.

  E neymiş istifa etmeliymiş. aksine etmemeli, inatla durmalı. ve bir şeyler değişmeli artık. bu milletin şımarık kesimleri artık bırakmalı üstü kapalı tehditleri, kendini bir … zannetmekten vazgeçmeli.

 2. H.Yel 8:20 #

  Bence asıl ilginç olan, bu chp, akp’nin kürt açılımına çift vurup tek sayarken alevi kesimin aklının nerede olduğudur. yılan kendisine dokunana kadar ses etmemeyi tercih etmiş olsalar, e kürtlerin içinde hatırı sayılır bir alevi nüfus var, o zaman chp’ye “ya arkadaşım ne yapıyorsun….yapıcı ol, ucundan tut da sürecin beğenmediğin yönlerini sen şekillendir” neden demediler?

  akp karşıtlığı sanırım bu tepkiye engel oldu ama gözlerinin içine baka baka dersim katliamı savunulunca ses çıkarmaktan başka çare kalmadığını düşündüler.

  halâ onur öymenin chp’den ihracını istiyorlar…kendilerinin ise chp’den istifa etmeleri gerektiğini düşünmüyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: