Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepki görecek tepkisi

19 Kas

kemal-kilicdaroglu Gandi lakabı ile bilinen Kemal Kılıçdaroğlu, Onur Öymen’in Dersim açıklamalarını Meclis’te alkışladı. Ardından Tunceli’de Onur Öymen’e “Gereğini yap” diye seslendi. Şimdi ise “O iş artık bitti” demekle yetinmekte.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir günü diğerine uymuyor. Meclis sıralarından CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim katliamını haklı ve elzem gösteren açıkklamalarını hararetli bir şekilde alkışlayan Kılıçdaroğlu, Tunceli’ye gittiğinde ise istifa çağrısı nda bulunmuştu. CHP’nin grup toplantısına gelmeyerek protesto ettiği düşünülen Kemal Kılıçdaroğlu, sanılanın aksine sadece yorgunmuş.
CHP’li Onur Öymen’in demokratik açılımı eleştirmek için verdiği “Dersim’de analar ağlamadı mı” örneği kamuoyunda büyük tepki ile karşılanmış fakat partisi CHP tarafından sahiplenmişti. Onur Öymen’e tepki gösterdiği zannedilen Kılıçdaroğlu’nun son açıklaması ise tepki görecek cinsten.

BU BİR PROTESTO DEĞİLDİ

“Dersim’de analar ağlamadı mı?” dediği için Onur Öymen’e istifa et çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, dün Meclis’te kendisine gazeteciler tarafından yöneltilen sorulara partisiyle ilgili bir problemi olmadığı istikametinde cevap verdi. Grup toplantısına katılmamasının sessiz protesto ya da istifa edeceği şeklinde yorumlandığı yönündeki soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, annesinin yakın zamanda vefaat ettiğini hatırlatarak, “Bu bir protesto değildi, yorgundum gelemedim” dedi. İstifa edip etmeyeceğine yönelik soruya ise “Yok öyle birşey. Partimlede de küskünlüğüm yok. O iş artık bitti. Misyonumuz partiyi zayıflatmak değil, güçlendirmek” cevabını verdi.

DERSİM KATLİAMI ONA ANLATILMIŞTI

1937-1938 Dersim olaylarını anlatırken “Mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden. Bunları fare gibi zehirledi. Yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler” diyen eski bakanlardan İhsan Sabri Çağlayangil’in bu sözleri kendisi de Dersimli olan Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattığı ortaya çıktı. Ses kaydı internet sitelerinde bulunan röportajı iddiaya göre Kılıçdaroğlu eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel aracılığıyla 1987 yılında Çağlayangil’in Bursa’daki evinde yaptı. İddia sahibi Tunceli eski Baro Başkanı avukatı Hüseyin Aygün bu bilgiyi bizzat bir yıl önce Tunceli’ye gelen CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’ndan duyduğunu söyledi.

‘Vekil kalmak derdindeler’

Bir dönem CHP Genel Sekreterliği görevinde bulunan ve özellikle seçim anketleriyle gündeme gelen Tarhan Erdem, Onur Öymen’in sözlerinin ardından partide yaşananlar için “CHP’nin hali yürekler acısı. Tekrar milletvekili olmak istedikleri için kimse muhalefet etmiyor” dedi.

Star

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: