Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular Cezayir

20 Kas

TRT’de yakın tarih belgeseli;

Irak’ta İngilizleri nasıl yenmiştik?

Birinci Dünya savaşında Çanakkale kadar önemli bir zafer daha kazanmıştık. Irak’ta Kutul Amare’de, Halil Paşa komutasındaki Türk ordusu İngilizleri yenmiş ve İngiliz ordu komutanı General Towshend başta olmak üzere 13 bin kişilik İngiliz askerini esir almıştı.

Fazla bilinmeyen bu büyük zafer, TRT için hazırlanan bir belgeselle ekranlara geliyor.

Irak cephesi komutanı ve Teşkilat-ı Mahsusa’nın ilk başkanı Süleyman Askeri’nin Şueybe ormanlarındaki harekatı, Kutul Amare zaferi ve hayatı boyunca Türk dostu olan Irak’ın en büyük aşiret liderlerinden şeyh Uceymi Sadun Paşa’nın da anlatıldığı belgesel, 11 kasım Pazar akşamı TRT 2 ekranlarında yayına girecek.

Sencer Film tarafından hazırlanan “Yakın tarihin izinde anılar ve duygular” isimli 13 bölümlük belgesel program Osmanlı’nın Ortadoğu’dan çekiliş öykülerini anlatıyor.

Programın diğer bölümlerinde her biri ilk defa bir belgesel konusu olarak ele alınan yakın tarihimizin çok önemli sayfaları anatılıyor. Medine Müdafaası ve Fahrettin paşa, Teşkilat-ı Mahsusa reisi Kuşçubaşı Eşref Bey’in Hayber’deki mücadelesi, Türk ordusunun Kudüs müdafaası, Ürdün’de Mustafa Kemal’in kendisini misafir eden Mahmud Humud’a hediye ettiği koldüğmeleri, Türk ordusunun Suriye, Lübnan ve Filistinden çekilişi, Mısır’da kör edilen esir Türk askerleri, Mehmet Akif Ersoy’un Mısır yılları, Yemende Türkler, Sudan ve zenci Musa’nın öyküsü, Libya’da Trablusgarp direnişi, Cezayir ve Tunus’taki Türk izleri ve İran’da Mirza Küçük Han’a Osmanlı desteği ve Teşkilat-ı Mahsusa gerillası Ömer Naci’nin İran’daki faaliyetleri, diğer bölümlerin konuları arasında.

Süleyman Askeri Şeyh Uceymi Sadun Paşa

Ahmet Özcan, Dr. Ramazan Yıldırım ve Selim Aytekin yönetiminde bir yıllık hazırlık süresiyle ve yüzlerce kitap ve arşiv kaynaklarından faydalanılarak hazırlanan belgeselde, Prof. Ekmelettin İhsanoğlu, Prof. Ahmet Davutoğlu Prof. Mim Kemal Öke, Prof. Ahmet Kavas, Prof. Ali Fuat Bilkan Doç.Nesime Ceyhan, Doç. Ömer Osman Umar, Dr. Mehmet Niyazi Özdemir ve Orhan Koloğlu gibi uzman isimlerle, 13 ülkeden tarihçi ve akademisyenle, Fahrettin Paşa, Uceymi Sadun Paşa gibi dönemim önemli kahraman isimlerinin yaşayan yakınlarıyla tarihe ışık tutan söyleşiler de yer alıyor.

“Yakın tarihin izinde/ anılar ve duygular” belgeseli, Osmanlı-Türk ordularının 1. Dünya savaşında Ortadoğu’dan çekilirken kaybettiğimiz yüzbinlerce şehidimizin aziz hatıralarını, şehit düştükleri topraklarda bize bıraktıkları mirası anlatıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: