Seyit (Seyyid) Rıza’nın evinden hangi kitaplar çıkmıştı?

22 Kas

Onur Öymen’in geçen hafta TBMM’de yaptığı konuşma, 72 yıldır ideolojik derinin altında durmaktan kabuk bağlayan cerahati de patlatmış oldu.

Emre Aköz gibi Dersim’den Atatürk‘ü sorumlu tutanları okuyunca bazı tabuların yıkılmakta olduğuna inanası geliyor insanın. Düşünce özgürlüğü nihayet geliyor mu dersiniz?

Dersim’de bir katliam yaşandığı giderek açıklık kazanıyor. Bunu Necip Fazıl Kısakürek dahi 60 yıl önce “Büyük Doğu”da yazmıştı. Ancak sadece Dersim’le sınırlı kalmamalı sorgulama; son yüz yılda tarihimizin nasıl mıncıklandığını gösterecek bir bütünlüğe ulaşmalıdır.

İşte 31 Mart. Aydınlatılabildi mi? Ermeni tehciri üzerindeki kara bulutlar dağıtılabildi mi? Yüz binlerce gencimizi kara toprağa gömdüğümüz Birinci Dünya Savaşı’na neden girdiğimizi çözebildik mi? vs.

Dolayısıyla Dersim, bu yüz yıllık kanlı hesaplaşmanın bir durağı olarak anlaşılabilirse anlam kazanacak, aksi halde bir süre aramıza dönmek için heveslendikten sonra yine sırtını dönecektir.

Onun için gelin, son bir haftadır yazılıp konuşulanların biraz dışına çıkarak bakmayı deneyelim Dersim’e.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Dersim Osmanlı döneminde merkezi otoritenin nüfuzundan uzak kalabilmiş ayrı bir ülke gibiydi. Kontrolü zor olan bu bölgeden vergi tahsil etmek, asker toplamak, asayişi sağlamak başlı başına bir sorundu. Cumhuriyet’in 10. yılına kadar da bu özelliğini korudu.

Atatürk’ün 1935 Kasım’ındaki Meclis açış nutkunda belirginleşen Dersim’in yola getirilmesi planına, isminin “Tunçeli” yapılmasıyla başlanır. Başına da sözü kanun olan olağanüstü yetkilere sahip askerî bir vali atanır. Şaşıracaksınız ama amaç, bu gidilemeyen ‘vatan’ toprağını ana yurda bağlamaktır. Tunçeli’ye kışla ve karakollar yanında yollar, sağlık ocakları ve okullar yapılır ki, iktidarın nüfuzu toplumun dokusuna sirayet edebilsin.

Fakat otoritesi sarsılacak olan şeyhler ve sürgün edilecekleri korkusuyla bölge halkı direnir. Ellerindeki silahların teslim edilmesi en önemli şartlardan biridir. Sayıları 15-20 bin olarak tahmin edilir.

Peki bu kadar silah nereden geçmiştir ellerine? Bunun da ilginç bir öyküsü vardır ve bence devlet asıl bu silahların peşindedir.

Nitekim 21 Haziran 1937 tarihli “Kurun” gazetesinde silahların kaynağını öğrenme imkânını buluyoruz. Buna göre Birinci Dünya Savaşı’nda Rusların hücumuna karşı koyabilmeleri için Dersimli aşiretlere silah dağıtılmış, onlar da bunları sarp dağlarına taşıyarak mağaralara saklamışlardı. Savaştan sonra bütün uğraşmalara rağmen bu silahları geri alamamıştı devlet. (Nuri Dersimi bunları Neşet Paşa’yı yenerek ganimet aldıklarını söyler.)

Cumhuriyet kurulmuştu ama Dersim’de Seyyid Rıza’nın başkanlığında bir silahlı ve örgütlü güç direniyordu. Bölgenin iklimi ve coğrafi yapısı da müdahaleyi zorlaştıran unsurlardı. Üstelik karşılarında hem Alevi hem de Türk olmayan, üstelik Türk olmamaya direnen bir yapılanma vardı.

Unutmadan söyleyelim, nüfusları da hızla artıyordu. 1927’de 543 bin iken sayıları, Tunceli Kanunu’nun çıkarıldığı 1935’te 765 bine yükselmişti (yüzde 50). Böyle giderse daha bir iki yıl önce her yaştan “10 yılda 15 milyon genç yarattı”ğını iddia eden TC, sınırları içerisindeki bir bölgeye giremeyen aciz bir devlet konumuna düşecekti.

Mesela bölgede hâlâ sarıkla, şalvarla dolaşıyordu insanlar. Vergileri şeyhler topluyordu. Evlenme, boşanma işleri de yine onların göreviydi. Hastalandıklarında onların kapılarını çalıyorlardı. Eğitim deseniz hak getire.

İşte Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın “Dersim’e koloni (sömürge) yönetimi” getirilmesini istemesinin arkasında bu somut resim durmaktaydı. Öfke, nüfuz edilemeyene yönelikti. Tekkeler kapatılmıştı güya ama bölgede Alevilik sanki Şah İsmail zamanındaki gibi devam ediyordu. Devrimler burada işlemiyordu. Hatay’ı anavatana katmak için uğraşan Türkiye, kendi haritasındaki beyaz kısmı bir türlü boyayamıyordu.

Velhasıl dönemin bir yetkilisinin dediği gibi Dersim’e bir ameliyat şarttı. Asimilasyon, yani Türkleştirmek gereğini ifade edenlere de sık sık rastlanıyordu Ankara’da.

Ne ki sonuç tam bir facia oldu. İyimser rakamlarla 13 bin, yaygın rivayete göre ise 50 bin insanın ölümüyle, binlerce kişinin yaralanması ve sürgünüyle sonuçlanan Dersim operasyonu, yakın tarihimizin kara deliklerine yenisini ekledi. Sadece eli silah tutanlar değil, çocuklar ve yaşlılar da öldürüldü. Başta Seyyid Rıza’nın genç hanımı Besi olmak üzere pek çok kadın, mağaralarda saklanan silahlarla kendilerini savunmak için harekete geçmişlerdi.

Türk basını ise Besi’yi ‘dağ dilberi’ veya ‘dişi kaplan’ diye magazinleştirmekle meşguldü (“Cumhuriyet”, 26 Eylül 1937). Tabii Seyyid Rıza’nın Sabiha Gökçen tarafından bombalanan evinden çıkan garip eşyalar da operasyondan payını alacaktır. Güya evde haçlar, Hz. İsa’nın parmağı ve Ermenice dinî kitaplar bulunmuştur. Mesaj açık değil mi? Seyyid’i bir şekilde Müslümanlık dalından koparıp düşman kampa dahil etmek.

Ne var ki, evinden çıkan eşya arasında dikkatimizi başka şeyler de çekmekte. Mesela mı? İşte gazetelerden cımbızla topladıklarım: Kur’an-ı Kerim, Hadis-i Şerif, En’am-ı Şerif, Muhammediye, Siyer-i Nebi, Yıldızname, Bektaşiliğe ait bir şiir kitabı vs. (“Haber”, 8 Kasım 1937). Bunlar pekala bir Kadirî şeyhinin evinde de bulunabilecek kitaplar.

Zihnimde susturamadığım soru şu: Yoksa Seyyid Rıza rengarenk Osmanlı düzeninin son adasını mı savunuyordu?

Bize düşen anlamak olmalı, değil mi?

8 Yanıt to “Seyit (Seyyid) Rıza’nın evinden hangi kitaplar çıkmıştı?”

 1. Demokrat Alevi 22 Kasım Pazar 2009 22:47 #

  Anadoluda evladı Resul olmayan birine Seyyid denmez.. Bizim Alemizdede Dedelerime Seyyid derler.. Öyleki asıl adları neredeyse unutulmuştur.

 2. MSJar 22 Kasım Pazar 2009 22:38 #

  “Seyit Rızayı meydana çıkardık. Hava soğuktu ve etrafta kimseler yoktu. Ama Seyit Rıza meydan insanla doluymuşçasına, zazaca sessizliğe ve boşluğa haykırdı. -Evladı Kerbelayme, Bé gunayime, Ayvo Zulumo,
  Cinayeto. (Evlad-ı Kerbelayız, günahsısız, ayıptır, zulümdür, cinayettir.) dedi.
  Benim tüylerim diken diken oldu. Bu ihtiyar ve hasta adam rap -rap yürüdü. Çingeneyi itti. İpi boynuna geçirdi. Sandalyeye ayağıyla tekme vurdu.İnfazı yaptı”

 3. Muhammed Ali 22 Kasım Pazar 2009 22:30 #

  REJİMİ TEMİZE ÇIKARMAK İÇİN NE KADAR PİSLİK REZİLLİK VARSA, ŞEYHLER HACILAR HOCALARIN ÜZERİNE YIKIN İRTİCACI DEYİN, SONRA HER TÜRLÜ ALÇAKLIĞI YAPIN BU PUTPERETS LAİK ZİHNİYET YOKMU, KÖKÜ KAZINIYOR İNŞ. AZ KALDI…“YALAN SÖYLEYEN TARİH UTANSIN”

 4. Mustafa 22 Kasım Pazar 2009 22:29 #

  Bütün çatışmaların mağduru çocuklar ve kadınlar oluyor,dersimde resmi dille isyan olarak nitelenen mücadeleyi bastırma sürecinde de en fazla mağduriyeti kadın,çocuk ve yaşlılar yaşamıştır.Tarihimizi bize resmi ideolojinin öğrettiği kadar biliyoruz.Malesef bu konudada bir çok hususta olduğu gibi ifrat ve tefrit noktasında yaklaşılıyor olaylara.Herkesin haklı olduğu bir ortamda haksız kim bulmak mümkün değildir. Keşke ideolojilerden arınmış olaylara objektif bakabilen cesur araştırmacı tarihcilerimiz gerçekleri gün yüzüne çıkarıp anlatsalar.

 5. H. P 22 Kasım Pazar 2009 22:28 #

  Son dönemde olan olaylar da bundan yıllar sonra farklı şekillerde anlatılmadan önce gelin tarihimizi iyice öğrenip adımlarımızı ona göre atalım. Gerçekleri tüm çıplaklığı ile irdeleyelim. Korkmakla, vurdumduymazlıkla, ikili oynamalarla yola devam edilmez. Eninde sonunda tökezleyip düşeceğiz. En iyisi dürüst ve güvenilir olmak. Elimizi vicdanımıza koyalım ve soralım: GERÇEK NE?

 6. Veysel MUTLU 22 Kasım Pazar 2009 22:27 #

  bizim köyümüzden bu katliam harekatına 3 kişi asker olarak katılmıştı onların anlattıkları kadarıyla biliyorum tam bir katliam ve zulüm yapılmış.

 7. ÖMÜR 22 Kasım Pazar 2009 22:26 #

  Bu katliamın bir numaralı sorumlusu bize kahraman olarak gösteriliyor…

 8. Mesud Turan 22 Kasım Pazar 2009 22:25 #

  Bir öğretmen olarak yakın tarihimizi bil(e)meden öğrencilerime tarih anlatmak…

  Bizlerden neler saklanıyor?
  Saklanan gerçekler nasıl etkiler ve tepkiler doğuracak?

  Kendi milletinden dahi saklanılacak kadar korkunç mu?Sonuçta bu tarih hepimizin.Dahası uluslararasını ilgilendiren tarafı da var.Siyahıyla beyazıyla,akıyla karasıyla,doğrusuyla yanlışıyla bu tarih bizim.Ve bizim olan bu tarihi bütün gerçeğiyle bilmek en tabii hakkımız olsa gerek.Özellikle de Yakın Tarih’imizi bilmek…

  Tarihte yapılan yanlışlar bilinerek ve onlardan ders alınarak hatalar telafi edilirki bir daha o hataları tekrarlamayalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: