Financial Times: Yeni Osmanlılar Misyonu

24 Kas


İngilterede çıkan Financial Times (FT) gazetesi “Türkiye: Osmanlı misyonu” başlığıyla geniş bir analiz yayımlayarak, Türkiye’nin Ahmet Davutoğlu ile birlikte yenilenen dış politikasını masaya yatırdı.
Financial Times Ankara muhabiri Delphine Strauss tarafından yazılan ve gazetenin tam sayfasını ayırdığı çarpıcı analizde, Türkiye’nin geçmişinden bahsedilerek, “bir zamanlar batıya dönük olan Türkiye’nin, AK Parti iktidarıyla Padişahlar tarafından idare edilen Osmanlı Coğrafyası ile yeniden bütünleştiği” yorumu yapıldı.

Delphine Strauss, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu‘nun “bu politikanın mimarı olduğunu, ancak bu politikanın “neo Osmanlı” politikası olarak adlandırmadığını , “komşularla sıfır problem” sloganını kullanmayı tercih ettiğini yazdı.

Türkiye‘nin gelişen ekonomik gücü ve diplomasisiyle, Kafkasya, İran, Irak gibi sorunlu ve zor meselelerde etki alanını arttırdığını da kaydeden Financial Times, Türkiye’nin son dönemdeki Suriye, Irak ve Ermenistan‘la ilişkilerindeki gelişmeler anımsatıldı.

Davutoğlu’nun bu ay Avrupa başkentlerini gezerek, “Türkiye’nin AB hedefinin değişmediğini” söylediğini de kaydeden Delphine Strauss, Türkiye’nin bölgesindeki iyi komşuluk ilişkilerini batıya “değer” olarak sunduğunu belirtti.

“AB İLE SÜRTÜŞMELER ARTABİLİR”

Financial Times, Türkiye’nin kendisini önemsiz bir ortak gibi gören ülkelerle rekabete başlaması durumunda, Türkiye’nin AB ile geriliminin  artabileceği yorumunu yaptı. Strauss “Batılı diplomatların, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, Fransa’nın İsrail’le Suriye arasında uzlaşma sağlanmasına yönelik çabalarını destek olmakta gönülsüz olmasını not ettiklerini” yazdı.

Strauss ayrıca, Türkiye’nin İran’ın nükleer programı konusunda ne kadar etki edeceği ve ne yaparsa müttefiklerini üzebileceği gibi konuları kesinleştirmesi gerektiğini de ifade etti.

Kabul edilmesi durumunda Türkiye’nin AB’nin ilk Müslüman ve en kalabalık ülkesi olacağını yazan gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy‘nin ise Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktığını anımsattı.

FT muhabiri Delphine Strauss Türkiye’nin son dönemdeki dış politikasını analiz ettiği yazısının sonunda ise, AB Başkanı seçilen Herman Van Rompuy’un 2004 yılında Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktığını ifade eden sözlerini hatırlattı.

(AA)

Bir Yanıt to “Financial Times: Yeni Osmanlılar Misyonu”

  1. kitapgibisessiz 24 Kasım Salı 2009 23:40 #

    Bu haber güzel.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: