Dantıştay’dan şok katsayı kararı

25 Kas

Darbeci! ve aynı zamanda Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün en hararetli avukatı İstanbul Barosu Başkanlığı, Yükseköğretim Genel Kurulunun (YÖK) yükseköğretime girişte katsayı puanı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.

Danıştay 8’inci Dairesi, daha önce kendisine benzer bir konuda açılan davalarda “Katsayı belirleme ve sınav sistemini değiştirme yetkisi YÖK’tedir.” karar vermişti.

Danıştay 8. Dairesi’nin bu kararının benzer davalar için de emsal teşkil etmesi beklenirken, İstanbul Barosu’nun açtığı davada mesele İmam Hatip Liseleri olunca Danıştay farklı bir şekilde tamamen siyasi bir karara imza attı.

Avukat İbrahim Serdaroğlu tarafından müvekkili adına Mart 2008’de Danıştay 8’inci Dairesi’de meslek liselerine yönelik katsayının kaladırılması için dava açtı.

Bir buçuk yıl süren davanın sonunda 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası’nın ‘yükseköğretime giriş’ başlıklı 45’inci maddesinde yer alan “Yükseköğretim kuruma girecek öğrencilerin ne şekilde o kurumlara kabul edileceğiyle ilgili gerekçeler YÖK tarafından belirlenmektedir” ifadesini gerekçe gösteren Danıştay, katsayı düzenlemesi ve yeni bir sistem getirme yetkisinin açıkça YÖK’te olduğuna dikkat çekti.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Dairenin kararında, milli eğitim sisteminin yönlendirmeye ilişkin kuralları ile 2547 sayılı Yasanın 45. maddesinde yer alan kurallar yürürlükte ve uygulanıyor iken, bu kuralların uygulanmasını bertaraf edecek şekilde alınan dava konusu kararın, eğitim sisteminin örgütleniş biçimindeki bütünlüğü bozacak nitelik taşıdığı ve uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesi amacının dışına çıkıldığının görüldüğü vurgulandı.

Kararda, ‘Bu durumda, dava konusu kararın 3, 4. ve 5. maddelerinin, dayanağı yasa hükümlerine aykırı olduğu gibi eğitim sisteminin, hukuka uygun oldukları istikrar kazanmış yargı kararları ile de ortaya konulmuş olan amaç ve ilkelerine, hukuka ve hakkaniyete uygun değildir. Dava konusu kararın uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar oluşacağı da açıktır’ denildi.

Davalı YÖK’ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

aa

Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oy birliği ile durdurdu. İşte karara giden yolda Kanadoğlu faktörü…

KANADOĞLU YOL GÖSTERDİ ‘BİZİM BARO’ DANIŞTAY’A KOŞTU

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 krizinin mimarı Sabih Kanadoğlu, YÖK’ün katsayı adaletsizliğini kaldıran kararıyla ilgili Danıştay’ı adres göstermişti. YÖK’ün aldığı ”tek katsayı” kararı ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu”nun buna yönelik, ”Anayasa’ya aykırı bir yönü yok” şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine Kanadoğlu, “Bu konuda Anayasa Mahkemesi’ne gitmenin bir anlamı yok. Kararın ve yönetmeliğin iptali için Danıştay yeterlidir. Karar ortada. Genelge haline gelecek. Elbette ki Danıştay’a götürülecektir. Yalnız, Anayasa Mahkemesi’nin, AKP hakkında almış olduğu o kararın okunmasında, AKP için yarar vardır. Tam zamanıdır şimdi.” demişti.

Kanadoğlu’nun bu açıklamasından sonra İstanbul Barosu harekete geçmiş ve YÖK’ün kararını Danıştay’a götürmüştü.

DANIŞTAY ÖYLE BİR ÇELİŞTİ Kİ!

“DANIŞTAY YETERLİ”

Daire’nin kararında “1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği yükseköğretim kurumlarına ortaöğretim kurumlarını bitirenlerin nasıl gireceğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak Yükseköğretim Kurulu tarafından saptanacağı” ifade edilmişti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi ve Cumhuriyet Okurları Kulübü’nce düzenlenecek ”Lozan’dan Lozan’a” konulu konferans için Antalya gelen Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Vuraloğlu’nu ziyaret etmişti.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, YÖK’ün ”tek katsayı” kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gitmenin anlamı olmadığını, kararın ve yönetmeliğin iptali için Danıştay’ın yeterli olduğunu savunmuştu.

20 Yanıt to “Dantıştay’dan şok katsayı kararı”

 1. SİBEL 17 Aralık Perşembe 2009 18:18 #

  TÜRKİYENİN ROTASI BELLİ DEĞİL ROTASIZ GEMİ DENİZE YELKEN AÇAMAZ UNUTMAYIN BUNU OTURUP ADAM AKILLI KARAR ALIP DÖNEM ORTASINDA KARAR ÇIKARMASINLAR ÖĞRETMEN ATAMALARINI BİLE EĞİTİMİN ORTASINDA YAPIYORLAR ARTIK SADECE GÜLÜYORUM,,,,

 2. gül 4 Aralık Cuma 2009 18:45 #

  bu karar temmuzda alındı ve ne olursa olsun insanlar ona göre kendini hazırladı.şimdi bu sorunu sınava aylar kala tekrar gündeme getirmek çok saçma bırakın insanlar bi denesin bakalım böyle!!yıllardır uyguladığınız sistem ülkeye çok mu faydalı oldu bi de bunu deneyin bakalım ne de olsa milletce maymun iştahlıyız bi de bunun tadına bakalımm!!

 3. selim 2 Aralık Çarşamba 2009 14:35 #

  evet bu haksızlık katsayının kalkması gerek bu kadar meslek öğrencisi ne olacak

 4. adsız 1 Aralık Salı 2009 12:36 #

  siyasi emellerini ögrencilere yansıtmaya başladılar.kürt açılımı pkk açılımı bu ne biçim birşey anlayamadım. milleti rezil ediyorlar başbakandan çok beklentim vardı ama artık hiç yok.meslek liseleri ile düz liseler arasında eşitlik olamaz bu düz lise okuyan arkadaşlarıma haksızlık
  bari bunu yapmayın olumlu yaptıgınız kayda deger bir iş yok zaten .YARGIYA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM BU ÜLKEDE MANTIKLI DÜŞÜNÜP KARAR VEREN İNSANLARDA VAR BU BENİ MUTLU EDİYOR.BU MÜCADELENİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  • imam hatipli 5 Mart Cuma 2010 20:40 #

   Siyasi emellerini değil ideolojilerini yansıtmaya başladılar bize
   nedir bu milletteki imam hapit fobisi anlamadım gitti
   arkadaşlar bizde sizler gibi insanız o kadar korkmanıza gerek yok..
   ve emin olun hepinizden daha sağlıklı eğitim gördük.!!!!

 5. adsız 1 Aralık Salı 2009 12:29 #

  yargıdan allah razı olsun bence hiçbir zaman düz liselerle meslek liseleri eşitlenemez herkez en başında iyi düşünüp karar vermeli hangi liseye gitmeliyim diye bu eşitlik olsaydı binlerce düz lise mezunu magdur olacaktı.milli egitim bakanı nimet çubukçuyuda başarılı bulmuyorum.hüseyin çelik daha iyiydi.bu kadın herşeye mualefet. tekrar yargıya teşekkür ediyorum.

  • imam hatipli 5 Mart Cuma 2010 20:38 #

   o yargıdan Allah hiçbir zaman razı olmayacak emin olabilirsin bundan bence.
   ve senin gibi düşünenlerden meslek lisesi öğrenciler mağdur olmuyorlarmı bu durumda
   düz lisenin ayrıcalığı ne ????
   aynı dersler aynı konular veriliyor hepimize..

 6. andlu lisesi 30 Kasım Pazartesi 2009 15:00 #

  ben bu kararı destekliyorum.biz kendimizi yırttık anadolu lisesne girmek için.şimdi hadi herşey eşit oohh ne güzel. ben tm okuyorum nie şmdi kalkp da tıp okumak istiyim son sene ? meslek lisesi öğrencisi kendi bilerek gitti oraya alanında okusun ona lafım yok ona engel konmasın.ama kalkıp da baska bişey okumak isterse okumasın abicim ! tmm onlara da yazık ama bize yazık diil mi böle olnca.adaLET HERŞEYE gelsin o zamann danıştayı destekliyorumm .

  • imam hatipli 5 Mart Cuma 2010 20:36 #

   Kardeşim bizim haklrımızın elimizden alınmasının sana hiçbir faydası yok
   açıkta kalmaktan korkuyorsan anadolu lisesine girerken yırtındığın gibi az daha yırtınıp kpssden yüksek not alırsan işine girer çalışırsın..

 7. mete 28 Kasım Cumartesi 2009 23:41 #

  arkadaşlar bn meslek okulu örencisiyim gerçekten haksızlık başka bölüme gitme hakkımız kaldırılacak ve hayallerde suya düşecek bu yüzden onca çaba emek bide dersaneye yazılmıştım yazıklar olsun şerefsizler size

 8. ŞEYDA 27 Kasım Cuma 2009 17:22 #

  arkadaşlar aynen katılıyorum resmen siyasi emelleri ögrenciler üzerinde bir cıkar olarak kullanmak istiyorlar…katsayı kararının kalkması herkes için cok gusel bır avantajdı herkesın umıtlerı ve hayyalerı suya düşmey böyle saçmalık olamaz yanı resmen turkıyenın kalkınmasını ıstemıyorlar…gerekırse devletı taşlarız ama katsayıyı kaldırmayız….

 9. zeki salcan 27 Kasım Cuma 2009 0:55 #

  boşunamı ulan boşunamı onca masraflar edip dersaneye yazıldık. işi gücü hatta iki yıllık devam ettiğimiz üniversiteden kaydımızı silidirip dersaneler yazıldık meslek liselilerin katsayı engeli kalktı diye . oyunmu oynuyorsunuz lan bizimle yeter artık….

 10. Anadolu Lisesi 26 Kasım Perşembe 2009 18:57 #

  Meslek lisesine giden biliyordu sonuçta o okulun getirelerini ya biz ne olacağız sosyal bölüm öğrencisiyim ve bütün bölümler eşit ağırlığı, imam hatiplisi, meslek liselisi ve sayısal bölümümden tercih yapacaktı oysa biz bu bölüme sosyal bölüm için girdik, o kadar istiyorlarsa sosyal bilimler okuyacaktılar… DANIŞTAYI TEBRİK EDİYORUM…

  • imam hatipli 5 Mart Cuma 2010 20:32 #

   Anadolu liseli arkadaşlar!
   bende imam hatip mezunu bir öğrenciyim ortaokula başladığımızda kendi kararlarımızı kendimiz veremeyecek kadar küçüktük.elinizi vicdanınıza koyun biraz neden bizim haklarımız alınsın elimizden bizzde bu ülkenin çocuklarıyız
   sizler anadolu lisesine emek vererek girmişolabilirsiniz saygı duyarım.
   ama zaten eski sistemde bizim puanımızın hiç kırılmadığı zamanlarda size okul notu bizimkinden çok yüksek verilirdi.yök kat sayı kararını değiştirirken bundada değişiklik oldu.yani birnevi tebrik ettiğiniz danıştay size bunu yaptı.
   bu kat sayı kalklar yada kalkmaz.AMA ALLAH ELBET BİR GÜN MİZANIN TERZASİNDE KARŞIMIZA ÇIKARIR DANIŞTAYI VE ONU TEBRİK EDENLERİ!!!!!

 11. bayram öncesi çok iyi haber verdiler 26 Kasım Perşembe 2009 15:46 #

  katsayı kalkınca meslek lisesi, imam hatip lisesi öğrencileri o kdar çok sevinmişti ki.Hepsi hedef belirlediler(bende içlerinde) ama tekrar yürülüğe girdi.Umutlar hayaler suya düştü.Bize çalışın doktor, öğretmen, avukat olun demiyorlarda fabrikalara girin çalışın diolar resmen.9.sınıfların değiştirme imkanları var düz liselere gidebilirler ama ya 10. sınıflar napsın.9. sınıftan 10.sınıfa geçerken birçok öğrenci düz liseden meslek lisesine geçti onlara yazık değilmi peki???Kim vercek bunun hesabını???

 12. cihan 26 Kasım Perşembe 2009 13:24 #

  böyle birşey tam bir saçmalık.okadar genç sırf bu yüzden ders çalışmaya başladı dersaneye yazıldı.insanların hayatıyla oynamak bukadar kolay olmamalı.acilen bişey yapılmalı ve düzeltilmeli.

 13. Beyza Çelik 26 Kasım Perşembe 2009 13:00 #

  Meslek lisesi öğrencilerine büyük bir haksızlık bu.Gerekirse biz öğrenciler ve ailelerimz protesto yapıp adaleti isteyeceğiz.Eğitim denen bi sistem yok ülkemizde.Hakkımızı savunacağız katsayı engeli kalksın artık yalvarıyorum size bizimöde geleceğimiz önemli anlayışlı olun ne olur!

 14. tas koymayın onumuze 26 Kasım Perşembe 2009 1:20 #

  Bu nasıl iş ya meslek lıselerıne haksızlık dıye acılan davayı reddedıyolar. Meslek lıselerının onu acılıyo eğitim sistemının bütünlüğü bozuluyomus. Eğitim sistemının düzgün bi seyi yok ki bozulsun :@

 15. kalksın engeller 25 Kasım Çarşamba 2009 23:41 #

  Tam rezillik ya bıktık artık şu engellerden katsayı kalktı istediğim sınava gircem diye dersaneye gidiyorum o kadar sevinmiştim istanbul barosunun uğraşçak başka işleri yok mu çeksinler ellerini eğitimden yeter artık

 16. meslek liseli 25 Kasım Çarşamba 2009 23:34 #

  şerefsizler işi bırakıp dershaneye yazıldım yaptıklarına bakın aileme masraf ettirdim o kadar :(

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: