Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı ve aklı kurcalayan çeşitli sorular

9 Ara

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı sonucu şehit olan 7 asker, herkesi derinden yaraladı. Ancak olayın sıcaklığı kayboldukça akıllara çeşitli sorular gelmeye başladı.

Olayın meydana geldiği bugünlerde istihbarat kaynaklarına Giresun, Ordu, Sivas ve Tokat bölgesinde herhangi bir PKK’lı grubun olduğuna dair duyum gelmediği belirtildi. Hatta komando birliklerinin, bölgeye ilk karın da yağması ile birlikte dağlardan aşağıya indikleri ifade edildi. Yaklaşık 10 senedir de bölücü örgüt PKK’nın bölgede bir eylemine rastlanmadığına vurgu yapıldı. Olay, istihbaratçıları, “Acaba biz mi bir şey atladık?” sorusunu yöneltecek kadar şaşkına çevirmiş durumda. Şu anda Reşadiye çevresindeki dağlarda kar olduğu biliniyor. Ve kış mevsiminde bir PKK’lı grubun Tunceli’den Sivas’ın üst taraflarından Reşadiye’ye böyle bir eylemi gerçekleştirmek için gelmesi akla yakın bulunmuyor.

Yine bölgede terör örgütü DHKP-C üyesi 13-15 kişiden oluşan bir grup bulunduğu değerlendiriliyor. Ancak ne TİKKO’nun ne de DHKP-C’nin buna benzer bir eylemi olmadığına dikkat çekiliyor. Yine saldırıyı üstlenen bir örgüt olmadı. Terör örgütleri için eylem, sansasyon oluşturmak, adını duyurmak ve reklam aracı olarak değerlendiriliyor. Örgütlerin laf olsun diye eylem yapmayacağı bilinir. Nitekim Bursa’da geçtiğimiz aylarda bir emekli albayın öldürülmesi olayını terör örgütü Maoist Komünist Parti-Halk Kurtuluş Ordusu (MKP-HKO) üstlenmişti.

Eylemin milliyetçi duyguların yoğun olduğu bir il ve ilçede yaşanmış olması kuşkuları artırıyor. Ergenekon tutuklu sanığı İbrahim Şahin’in Reşadiyeli olması dikkat çekici bulunuyor. Ona bağlı hücrelerin ilçede bulunabileceği üzerinde de duruluyor. Uzmanlar, yine saldırının hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğü bir günde hem de DTP’nin kapatılmasının gündeme geldiği bir günde yaşanmış olmasını manidar buluyor.

ERKAN ACAR-ZAMAN

Bir Yanıt to “Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı ve aklı kurcalayan çeşitli sorular”

Trackbacks/Pingbacks

  1. WP Demo » Blog Arşivi » Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı ve aklı kurcalayan çeşitli sorular -

    […] the original post here: Tokat’ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı ve aklı kurcalayan çeşitli sorular Aralık 9th, 2009 Diger | etiketler: adiyeli-olmas, gelmesi-akla, genelkurmay, mevsiminde-bir, […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: