KCK’ya 11 ilde eş zamanlı operasyon

24 Ara


Diyarbakır Cumuhriyet Başsavcılığı’nın PKK’nın Türkiye yapılanmasına yönelik sürdürdüğü operasyon kapsamında polis 11 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenledi.
Operasyonlarda DTP’nin kapatılmasının ardından bağımsız kalan ve dün BDP’ye geçen belediye başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eski DEP Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi sözcüsü Hatip Dicle de gözaltında…

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 8 ilde bu sabah erken saatlerde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Terör örgütünün KCK Türkiye yapılanmasına yönelik Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Tunceli, Batman, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’da başlatılan operasyonda 31 kişi gözaltına alındı.

BELEDİYE BAŞKANLARI GÖZALTINDA

Operasyonlarda Siirt’in DTP’nin kapatılmasının ardından bağımsız kalan ve 5 yıl siyasi yasaklı olan Belediye Başkanı Selim Sadak, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nin bağımsız ve 5 yıl siyasi yasaklı Belediye Başkanı Aydın Budak, Batman’ın eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, DTP’nin kapatılmasının ardından dün BDP katılan Diyarbakır’ın merkez Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar İlçe Başkanı Zülküf Karatekin, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, kapatılan DTP’nin Diyarbakır eski İl Başkanı Fırat Anlı, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Bağlar Belediyesi eski Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Şanlıurfa’nın Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin ve 6 ilçe teşkilatı yöneticileri ve Şanlıurfa merkezde bulunan 3 parti yöneticisi de emniyete götürüldü.

Operasyonlar sürerken, polis gözaltına aldığı kişilerin ev ve işyerlerinde arama yaparak, bilgisayar kayıtları başta olmak üzere bir çok evraka el koydu.

KCK nedir?

Kısa adı KCK, terör örgütü PKK’nın şehir kolu “Koma Ciwaken Kurdistan – Kürdistan Topluluklar Birliği” olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: