Farhan Abu Siyam aka MC Tamarrod – Misery

17 Oca


MC Tamarrud (MC İsyan) lakaplı Ferhan Ebu Siyam Filistinli mülteci kamplarında büyümüş, 21 yaşında
Nahr el-Bared, Kuzey Lübnan’da bulunan, Filistinli mültecilerin kaldığı bir mülteci kampı. Işıksız, çamurlu sokakları, yakılmışlığı ve yıkılmışlığı ile dışarıdan bakıldığında umutsuzluğun tecessümü gibi duracak olan mülteci kampının sokaklarında, Filistin’e özel, yaşanmışlıklardan doğan bir hip hop kültürü ilk filizlerini vermekte.

10658

Nahr el-Bared’in ilk ve şimdilik tek hip hop sanatçısı olan MC Tamarrud (“MC İsyan”) lakaplı Ferhan Ebu Siyam Filistinli mülteci kamplarında büyümüş, 21 yaşında bir genç. Bölgedeki diğer birçok sanatçı gibi o da sanatını deneyimlerinin ötesine geçen siyasî ve sosyal bir mesajı vermek adına kullanıyor, halkının onlarca yıldır gördüğü zulme karşı sözleriyle duruyor.

Ben, kendi lehçemizde rap yapıyorum

Ebu Siyam gerek Filistin rap sanatı ve hip hop kültürünün babaları sayılan “DAM” ve “Ramallah Underground” gibi Filistin-bazlı gruplar, gerekse Lübnan’ın bir diğer mülteci kampı olan Burj el-Berajneh’de aktif olan “Katibe 5” ve “I-Voice” gibi gruplardan etkilenmiş. Her ne kadar Filistin kültüründe şu anda aktif bir rap alt-kültürü bulunsa da, halkın hâlâ Batı ile özdeşleştirdikleri bu müzik türüne karşı olumsuz yaklaştıklarını kabul ediyor ve durumu “Birçok kişi rap müziği sevmiyor zira Batı müziğine ve ‘beat’ gibi unsurlarına karşılar” diyerek özetliyor.

10659

Bununla birlikte yaptığının Filistinli deneyimine özel olduğunu ve halkın rap müziğe de daha anlayışlı yaklaşmasını umut ediyor.

Parçalarında herhangi bir Batı dilini değil Arapçayı kullandığını vurguluyor: “Ben, kendi Filistin lehçemizde rap yapıyorum, içinde doğduğum ve büyüdüğüm kampların dilinde”.

Filistinliyim ve hiçbir ordunun idaresine girecek değilim

Ebu Siyam’ın büyüdüğü Nahr el-Bared bugün tam anlamıyla bir yıkıntı: yaklaşık iki buçuk yıl önce Lübnan Askerî Güçleri ve Filistinli olmayan, militan Fetah el-İslam örgütü arasındaki çatışmalara konu olmuş. Kampta yaşayanların birçoğu bugün kampın etrafındaki derme çatma barakalarda yaşama mücadelesi veriyor; kampta ise yaşam İsrail’in Filistin’in her yanına yaydığı geçiş noktalarını anımsatan ufak bir geçiş noktaları ağı ile Lübnan Askerî güçlerinin sıkı denetimi altında.

Nitekim Nahr el-Bared’in iç sızlatan hâli ve Lübnan Askerî Güçleri’nin kamp ve çevresindeki devamlı varlığı ve müdahaleleri, Ebu Siyam’ın rap parçalarında önemli bir tema: “Filistinliyim ve hiçbir ordunun idaresine girecek değilim / Bu duvarı örmeyi kes! / Seni ilk gördüğüm andan beri, biliyordum ne istediğini / ‘Hey sen, kimliğini göster, nerede hani iznin?'” Nitekim kendisi ve temsil ettiği halkının Lübnan otoritesine olan tavrını şu şekilde özetliyor: “Lübnanlıların düzenine karşı değiliz, fakat bizi haklarımızdan mahrum bırakıyorlar”.

Ebu Siyam’ın kayıtlarını da yaptığı el-Muhayyamat stüdyosu Lübnan’daki bir başka Filistin mülteci kampından, Burj el-Barajne’de . Özerk bir medya kolektifi olan “a-films”in de katkılarıyla kısa bir video klip de hazırlamış olan Ebu Siyam hâlen yeni parçaları üzerinde çalışmakta, umudu ve hayali ise Nahr el-Bared’in yeniden inşa edilmesi sonrası kampta kurulabilecek, şarkılarını burada kaydetmesine olanak sağlayacak bir müzik stüdyosu.

kaynak: http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=2708

Bir Yanıt to “Farhan Abu Siyam aka MC Tamarrod – Misery”

  1. Davetiye 3:44 #

    çok güzel ve anlamlı bir klip paylaşımınız için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: