İHH, Filipinler’de yetimhane açtı

16 Şub

HH_Filipinler_Yetimhanesi_(4)_500x360

İHH İnsani Yardım Vakfı, Filipinlerin sancılı bölgesi Moro’da bir yetimhane açtı. 9 yatak odası, 2 kütüphane, 1 derslik ve 1 bilgisayar odası bulunan yetimhanede ilk etapta 50 yetim barınacak.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Filipinlerin sancılı bölgesi Moro’da bir yetimhane açtı. 9 yatak odası, 2 kütüphane, 1 derslik ve 1 bilgisayar odası bulunan yetimhanede ilk etapta 50 yetim barınacak.

Filipinler Hükümeti ile Moro Müslümanları arasında süren çatışmalar yıllardan beri devam ediyor. Hak ve özgürlükleri kısıtlanan Moro Müslümanları, 1970’lerde başlayan bağımsızlık mücadelelerini halen sürdürüyorlar. Bağımsızlık mücadelesinde yüz binlerce kişi hayatını kaybederken birçok kişi de göç etmek zorunda kaldı. Filipinlerin Moro bölgesinde halen devam eden bu çatışmalar dünyanın her yerinde olduğu gibi yine en çok çocukları etkiledi. Yaşanan çatışmalardan sonra binlerce çocuk yetim kaldı. İHH İnsani Yardım Vakfı yapımına 2009 yılı Haziran ayı içerisinde başlanan yetimhanenin inşaatını bitirerek açılışını gerçekleştirdi. Moro’nun Mindanao adasında açılan ve Hacı Şerefoğlu ismi verilen yetimhanede, korunmasız durumda bulunan yetimlere sahip çıkıldı. Hacı Şerefoğlu yetimhanesi 288 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. İki kat şeklinde inşa edilen yetimhanede 9 yatak odası, bir güvenlik odası, iki ufak kütüphane, bir derslik ve bir bilgisayar odası bulunuyor. Yetimhanede toplam 50 yetim barınabilecek. Moro’da özellikle Mindanao adasındaki Müslümanlar yıllardır Hıristiyan yönetime karşı özgürlük mücadelesi veriyorlar. Bu adalarda Müslüman nüfusu Hıristiyan nüfusundan daha çoktu. Ancak yönetiminin Hıristiyanları bölgeye yerleştirmesiyle bu durum değişti. Moro’daki Müslümanlar, İslami Kurtuluş Cephesi adı altında bağımsızlık mücadelesi veriyorlar.

Deniz Feneri’ne bir ödül daha…

Deniz Feneri Derneği, Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği tarafından 2009 yılında yurtiçi ve yurtdışında sağlık alanında yaptığı yardım ve faaliyetlerden dolayı ‘Sağlığa Katkı Sağlayan Sivil Toplum Kuruluşu’ dalında ödüle layık görüldü. Deniz Feneri Derneği sağlık alanındaki yardım ve katkılarından dolayı Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği tarafından ödüle layık görüldü. ‘Sarılacak Çok Yara Var’ sloganıyla 2005 yılında kurulan Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği, her yıl sağlık alanında çalışmalar yapan kurum, kuruluş ve kişilere iyilik ödülleri dağıtıyor. Kutup Yıldızı, 2009 yılında yurtiçi ve yurtdışında sağlık alanında yaptığı yardım ve faaliyetlerden dolayı ‘Sağlığa Katkı Sağlayan Sivil Toplum Kuruluşu’ dalında Deniz Feneri’ni ödüle layık gördü. Deniz Feneri’nin ödülünü Genel Başkan Av. Mehmet Cengiz aldı. Deniz Feneri 2009 yılı içinde Türkiye’de 1 milyon 300 bin TL değerinde sağlık, ilaç ve medikal malzeme yardımı, Filistin’e 1 milyon 145 bin 627 dolar değerinde ilaç ve medikal malzeme yardımı, Gazze’ye 192 adet prefabrik sağlık kabini gibi birçok yardımlar gerçekleştirmişti.

Kimse Yok Mu Derneği’nden Haiti’ye sağlık seferberliği

Kimse Yok Mu Derneği’nin organizasyonunda doktor, sağlıkçı ve arama-kurtarma uzmanından oluşan 10 kişilik heyet, Haiti’ye gitti. Beraberinde 150 koli muhtelif ilaç da götüren heyet, depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışacak. Kimse Yok Mu Derneği’nin Haiti’ye yönelik yardım seferleri sürüyor. Giysi, gıda, lojistik destek gibi yardımların ardından sağlık alanında da depremzedelere yardımı amaçlayan Kimse Yok Mu Derneği, 2’si uzman 5 doktor, 1 eczacı, 1 sağlıkçı, 2 arama-kurtarma uzmanı ve 1 inşaat mühendisini Haiti’ye gönderdi. Yaralanan, enfeksiyon kapan ve psikolojik rahatsızlık yaşayan depremzedelere yardım amacıyla yola çıkan heyet, beraberinde 150 koli ilaç götürdü. Atatürk Havalimanı’ndan Haiti’ye giden heyetin 20 gün boyunca deprem bölgesinde kalacağı belirtildi. Kimse Yok Mu Derneği’nin organize ettiği yardım seferberliğine gönüllü olarak katılan Cildiye Uzmanı Osman Akkaya, amaçlarının dil, din, ırk ayrımı yapmadan yardım etmek olduğunu vurguladı. Akkaya, “Deprem sonrasında yaralanan, salgın hastalığa yakalanan, psikolojik problem yaşayan depremzedelerin, elimizden geldiği kadar yaralarını sarmaya çalışacağız” dedi. Heyetin başkanlığını yapan Muhammed Gezgin ise, “Doktor, sağlıkçı, eczacı, arama-kurtarma elemanı ve mühendisten oluşan 10 kişilik ekiple Haiti’ye gidiyoruz. Muhtelif içerikte 150 koli ilaç götürüyoruz. Yaklaşık 20 gün deprem bölgesinde kalacağız. Amacımız orada depremzedelere elimizden geldiğince yardımcı olmak” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: