Balyoz Darbe Planı Nedir?

22 Şub

minare

2003 yılında hükümeti devirmek için hazırlandığı iddia edilen plan, camileri bombalama gibi çeşitli korkunç provokasyonları içeriyor.

Balyoz Darbe Planı iddası, ilk kez Taraf Gazetesi’nin haberiyle birlikte Türkiye’nin gündemine oturdu.
2003 yılında hükümeti devirmek için hazırlandığı iddia edilen plan, camileri bombalama gibi çeşitli korkunç provokasyonları içeriyor.

Balyoz Darbe Planı: ’hazırlık’, ’harekât ortamının şekillendirilmesi’, ’icra’ ve ’yeniden yapılanma’ diye 4 aşamadan oluşuyor.
Basında yer alan haberlere göre, darbe zemini hazırlamayı hedefleyen Balyoz Güvenlik Harekat Planı, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesini model alıyor ve 5 binden fazla sayfadan oluşuyor.

HEDEF HÜKÜMET

Planın ’Vazife’ bölümünde, "Balyoz Komutanlığı, derhal, AK partiyi iktidardan uzaklaştırılacak ve mevcut irticai yapılanmayı şiddetle bertaraf ederek, belirlenen kadroları iktidara getirerek laik devlet otoritesini ve varlığını yeniden tesis edecektir" deniliyor.

Camilere Bomba


Plana göre, Fatih Camii’ne cep telefonu düzenekli patlayıcı yerleştirilmesi ve cuma namazının ardından bombanın patlatılması öngörülüyor. Camilere ilişkin bir başka korkunç plan ise Beyazıt Camii’nin şadırvanına bırakılacak bir çantanın ezandan 10 dakika önce patlatılmasına yönelik. İki camide de olayların ardından provokatörler aracılığıyla cemaatin kışkırtılması isteniyor. Bu saldırıların kameralarca kayda alınması, ardından internetten yayımlanması planlanıyor.

Türk Jeti Vurulacak


Ege’de çatışma çıkarmayı hedefleyen Oraj hava harekât planında ise Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getirebilecek gerilim eylemi anlatılıyor. Bu planda "Mümkünse bir uçağımızın Yunan Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sağlanacak, bu gerçekleşmediği takdirde ÖZEL FİLO personelinden bir pilot uygun zaman ve yerde atış yapmak suretiyle kendi uçağımızın düşürülmesi sağlanacaktır" deniliyor.

Askeri Müzeye Saldırı Senaryosu


Yine Oraj kodlu plan çerçevesinde, gece yarısı cübbeli, sarıklı ve çarşaflı grupların ellerinde yeşil bayraklar ve molotof kokteylleri ile Askeri Hava Müzesi’ni basarak müzedeki uçakları tahrip etmeleri planlanıyor. Bu baskının, ’irticai kalkışma’ şeklinde medyada geniş haber yaptırılması öngörülüyor.

Silah Kullanılmaktan Çekinilmeyecek


Planda, "3. ve 8. Ana Jet Üs Komutanlıkları başta olmak üzere tüm hava birlikleri nizamiyelerine şeriat isteyen gruplar tarafından saldırılar düzenlenecek, mülki amirlerin izinleri beklenmeden olaylara müdahale edilecek, şüpheli olduğu gerekçesiyle bazı şahıslar belli sürelerde alıkonulacaktır. Gerekli durumlarda silah kullanmaktan çekinilmeyecektir" ifadeleri kullanılıyor.
Darbe sırasında gerçekleştirilecek gözaltı ve el koyma süreçleri ile darbe sonrasında uygulanacak hükümet programı, gözaltına alınacak gazeteciler ve "öngörülen Bakanlar Kurulu üyeleri" listeleniyor.
Balyoz Darbe Planı iddiaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı da son dönemdeki en kapsamlı soruşturmalardan birini başlattı.
Hem adli hem de idari olarak yürütülen soruşturmada 162 subay ile tek tek görüşüldüğü öne sürülüyor.
Dış tehdit senaryosu olarak kullanılan resmi plan seminerinin ne kadar dışına çıkıldığı ve bunu kimlerin gerçekleştirdiği araştırılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: