Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7 yılda rekor kırdı

24 Şub

Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7 yılda 81 ülkeye 233 ziyaret gerçekleştirdi.
Cihan
Başbakan Erdoğan, 3 Kasım seçimlerinden 2009 yılı sonuna kadar 233 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan’ın ülke ziyareti gerçekleştirmediği tek kıta ise Güney Amerika oldu.
Erdoğan, 3 Kasım 2002’de Başbakan olduktan sonra dünya gelinde 81 ülkeyi ziyaret etti.

Erdoğan, görev süresi içerisinde ABD’ye 14, Belçika’ya 13, Almanya’ya 11, Azerbaycan’a 10, İngiltere’ye 9, İtalya, Suriye, Suudi Arabistan’a 8, İsviçre’ye 7, Fransa ve Rusya’ya 6, KKKT ve Yunanistan’a 5 kez gitti. Başbakan Erdoğan, 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından AB konusundaki kararlığı anlatmak için ilk ziyaretini İtalya’nın başkenti Roma’ya gerçekleştirdi. Erdoğan, daha sonra AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla AB üyesi 13 ülkenin başkentini ziyaret etti.
Başbakan Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretleri AK Parti’nin aylık yayın organı Türkiye Bülteni’nde geniş bir şekilde yer aldı.
Erdoğan’ın yurt dışı ziyaretlerinin bazılarında ilkler yaşandı. Erdoğan, 2003 Haziran ayında AB Zirvesi için gittiği Yunanistan’da Atatürk’ün evini ilk ziyaret eden başbakan oldu.
Erdoğan, 2004’te ise Yunanistan’a yaptığı ziyarette Gümülcine’yi 51 sonra ziyaret eden başbakan unvanına sahip oldu. Erdoğan, Bosna-Hersek efsanevi lideri Alia İzzetbegoviç’le vefatından önce ilk görüşmeyi gerçekleştiren lider oldu. Erdoğan, Afganistan, Lübnan, Yeni Zelanda, Avustralya ve Sudan’a giden ilk Türk başbakanı oldu. Irak’a 18 yıl sonra ziyaret gerçekleştiren ilk Türk başbakanı olan Erdoğan, 2008 yılında 25, 2009 yılında ise 19 ülkeye 23 seyahat gerçekleştirdi.
Başbakan Erdoğan’ın ziyaret ettiği ülkelerin isimleri şöyle: "ABD, Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filistin, Fransa, Finlandiya, Güney Kore, G. Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, Irak, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kuveyt, Letonya, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Makedonya, Maldiv Adaları, Malezya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Moldova, Monako, Mozambik, Nahçıvan, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan-Karadağ, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tayland, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vatikan, Yemen, Yeni Zelanda ve Yunanistan."
Başbakan Erdoğan, şu ana kadar Güney Amerika ve Orta Afrika’da hiç bir ülkeyi ziyaret etmedi. Erdoğan’ın, mayıs ayında Medeniyetler İttifakı toplantısına katılmak için Brezilya’ya gitmesi öngörülüyor.
Başbakan Erdoğan, 2010 yılı içerisinde BAE, Suudi Arabistan, Katar, İspanya, Rusya’yı ziyaret etti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: