Grevler Avrupa’da hayatı felç etti!

24 Şub

lufthansa-grev

Fransa’da hava kontrolörleri grevde, Lufthansa pilotları grevden döndü, Yunanistan’da genel grev hayatı felç etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa, grev dalgalarıyla sarsılıyor. İspanya’da hükümetin emeklilik yaşını 65’ten 67’ye yükseltme planı, başkent Madrid’de onbinlerce kişi tarafından protesto edildi.

İspanya’da da Sosyalistlerin iktidara geldiği 2004 yılından buyana ilk defa sendikaların biraraya gelmesiyle, dev bir hükümeti protesto gösterici düzenlendi. Göstericiler, hükümetin emeklilik yaşını 65’ten 67’ye çıkarma planına karşı sloganlar attı.

Fransa’da hava kontrolörleri dört günlük greve gitti. Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Lüksemburg ve İsviçre hava kontrol sistemlerinin birleştirilmesi planlarını protesto eden Fransız kontrolörlerinin grevi yüzünden, yüzlerce uçuş iptal edildi. Orly Havaalanında hava ulaşımının yarı yarıya, Charles De Gaulle havaalanında da dörtte bir oranında aksadığı bildirildi.

grev

Almanya’da ise Lufthansa havayollarında çalışan pilotlar, grevlerini erteleyerek, görüşme masasına dönmeyi kabul etti. Pilotların anlaşma sağlanamaması durumunda perşembe günü yeniden greve gitmesi bekleniyor.

İngiltere’de de kabin görevlileri, ücretlerinin dondurulması planını protesto için greve gitme kararı aldı.

Yunanistan’da grev hayatı felç etti

Yunanistan’da, "hükümetin ekonomik reform paketini" protesto etmek amacıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının 24 saatlik grev başlatmaları ülkede yaşamı felç etti.

Hükümetin, çalışanların primlerinde kesinti, sosyal güvenlik sisteminde değişiklik ve maaşların dondurulması gibi konularda düzenlemeler yapma kararına karşı, Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun çağrısıyla yapılan greve, gazeteciler, vergi daireleri, gümrük, sigorta, belediye, valilik, adliye, arkeolojik alan, müze, hava, deniz ve karayolu taşımacılığı çalışanları, doktorlar ile öğretmenler katıldı.

grev3

Grev nedeniyle devlet dairelerinde müşteri hizmetlerinde aksaklıklar yaşanırken, okullarda da dersler yapılmadı. Hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik personeli görev yaparken, müzelerle arkeolojik alanlar da açılmadı.

Havaalanı kontrol kulesi çalışanlarının da greve katılmaları nedeniyle gece yarısından itibaren tüm uçuşlar iptal edildi. Deniz yolu çalışanlarının da grev yapması sebebiyle yolcu gemileri denize açılmazken, ana kara ile adalar arasındaki bağlantı koptu. Demiryolu çalışanlarının da katıldığı grev nedeniyle troleybüs, metro, tramvay ve banliyo trenleri sefer yapmadı. Şehir içi otobüs seferleri ise şoförlerin iş bırakma eylemleri nedeniyle aksamalı yapılabildi.

grev2

Basın yayın çalışanlarının da greve katılması nedeniyle televizyon ve radyolarda haber bültenleri yayımlanmazken, haber ajansları ile internet siteleri sayfalarını yenilemedi. Basın toplantıları iptal edilirken, yazılı basın çalışanlarının da grev yapması sebebiyle yarın gazete bayilerinin raflarının boş kalacağı kaydedildi.

Bu arada başkent Atina’da kent merkezinde gösteriler ve yürüyüşler yapıldı. Başkentin Sindagma meydanındaki mitingler nedeniyle kent merkezi uzun süre ulaşıma kapatıldı.

Öte yandan göstericiler ile güvenlik kordonu oluşturan polis kuvvetleri arasında yer yer arbede yaşandı.

grev1.20100224154000

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: