Rachel Corrie’nin ailesinden İsrail’e dava

24 Şub

craig cindy corrie 

Katledilen Corrie’nin ailesinden İsrail’e dava İsrail buldozeri tarafından 2003 yılında öldürülen Rachel Corrie’nin ailesi, İsrail’e dava açtı.

Yedi yıl önce öldürülen Rachel’in ailesinin İsrail Savunma Bakanlığı’na karşı açtığı sivil davanın ilk duruşması, Rachel’in ölüm yıldönümünden çok kısa bir süre önce 10 Mart’ta İsrail’in Hayfa kentinde görülecek.

Washington’a bağlı Olympia’da yaşayan Rachel’in anne ve babası Cindy ve Craig Corrie, kızlarının bir buldozer tarafından öldürüldüğüne dair 3 İngiliz ve 1 Amerikalıdan oluşan dört de şahitlerinin olduğunu belirtiyorlar. Rachel gibi Uluslararası Dayanışma Hareketi’ne mensup olan görgü tanıklarının dördünün de İsrail’e girmesi yasak. Ancak davada ifade kullanmak üzere İsrail’e girecekleri kaydedildi.

Ailenin avukatlığını yapan Hüseyin Ebu Hüseyin mahkemenin, Rachel’in ölümünün bir kaza olup olmadığına karar vereceğini kaydetti. İsrail ordusu, Rachel’in ölümünün bir kaza olduğunu açıklamıştı. Aile, dava lehlerine sonuçlanması halinde zarar tanzimi talep edecekler.

İsrail ordusu, Rachel’in ardından yaptığı incelemede buldozeri kullanan şoförün, makinenin çıkardığı pisliklerden dolayı Rachel’i görmediğini rapor etmişti. Raporda Uluslararası Dayanışma Hareketi de İsrail tarafından "illegal, sorumsuz ve tehlikeli" hareket etmekle suçlanmıştı.

Rachel’in ailesi, 2007 yılında da Caterpillar şirketine de İsrail’e sattığı iş makinelerinin insan hakları ihlallerinde kullanıldığını bildikleri için dava açmıştı.

rachel-corrie

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: