Bu sefer Albay Çiçek’e darbe Askerden

1 Mar

Albay Dursun Çiçek İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı inceleyen Jandarma Kriminal, TÜBİTAK, belgenin gerçek ve imzanın da Albay Çiçek’e ait olduğunu tespit etti.

Türkiye’yi ayağa kaldıran İrticayla Mücadele Eylem Planı’yla ilgili olarak çarpıcı bir gelişme yaşandı. Ergenekon savcıları tarafından geçtiğimiz haftalarda Genelkurmay’a gönderilen ıslak imzalı belge hakkında Jandarma Kriminal’den beklenen rapor 23 Şubat’ta Genelkurmay’a ulaştırıldı. Adli Tıp Kurumu, Emniyet Kriminal ve TÜBİTAK’tan sonra Jandarma Kriminal de belgenin gerçek olduğuna hükmetti. Jandarma Kriminal’in raporunda belgedeki ıslak imzanın da Dursun Çiçek’in el ürünü olduğu kaydedildi. Genelkurmay Harekat Başkanlığı’na bağlı Bilgi Destek Şube Müdürlüğü’nde hazırlandığı öne sürülen ve bir subay tarafından ihbar mektubuyla birlikte Ergenekon savcılarına gönderilen ıslak imzalı belgenin çalınmaması ve kaybolmaması için de Genelkurmay Karargahı’nda çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi.

YETKİLİ SAVCI İFADEYE ÇAĞIRDI

Deniz Piyade Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek’in adı ilk kez Haziran 2009’da Taraf Gazetesi’nde yayınlanan "Lahika-1" başlığını taşıyan "Bilgi Destek Planı ve Faaliyet Çizelgesi" belgesiyle duyuldu. 12 Haziran 2009’da Taraf’ta "AK Parti ve Gülen’i Bitirme Planı" başlığı ile yayınlanan "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" adlı belge ile ikinci kez gündeme geldi. Skandal belgedeki ıslak imzanın o dönem Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanlığı bünyesindeki 3. Bilgi Destek Şube Müdürü olarak görev yapan Albey Çiçek’e ait olduğu belirlendi. Ergenekon soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları ifadesi alınmak üzere Çiçek’e "tebliğat" yaptı.

ÇİÇEK İKİ KEZ TUTUKLANDI

30 Haziran 2009’da Beşiktaş’ta adliye binasında ifadesi alınan Albay Çiçek, "Ergenekon terör örgütü üyesi" olmak suçundan tutuklandı ve Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. Avukatı tutukluluğa itaraz etti ve 20 saat sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un haziran ayında yaptığı toplantıda "sadece bir kağıt parçası" dediği belgenin ekim ayında ıslak imzalı aslı ortaya çıktı. Çiçek’in o dönem yöneticisi olduğu Bilgi Destek Şube’de görev yaptığı tahmin edilen bir subay tarafından beraberinde ihbar mektubuyla orijinalini gönderdiği belgeyi, Ergenekon savcıları imza tespiti için Adli Tıp Kurumu ile Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderdi.

43 SAAT SONRA SERBEST KALDI

Adli Tıp ile İstanbul Kriminal Polis laboratuvarı ıslak imza için, "Dursun Çiçek’in el ürünüdür" raporu verdi. TÜBİTAK’ta ıslak imzanın Çiçek’e ait olduğunu tescil etti. Bu raporların raporların ardından Albay Çiçek yeniden tutuklandı. Çiçek bu kez, büyük tartışmaya sebep olan hakim değişikliğinin ardından yapılan itiraz üzerine 43 saat sonra serbest bırakıldı.

BAŞBUĞ “KAĞIT PARÇASI” DEMiŞTi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, skandal belge için "kağıt parçası" benzetmesi yaptı. 26 Haziran 2009’da Genelkurmay Karargâhı’nda basın toplantısı düzenleyen ve ses tonunu yükselten Başbuğ, "Bu kağıt parçası kimler tarafından hazırlandı? Ne amaçla hazırlandı? Bunları bulun" demişti. Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Türkiye neredeyse iki haftadır Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın elinde bulunan, yürüttüğü hazırlık soruşturması neticesinde ulaşmış olduğu kararla ortaya çıkan bir kağıt parçası etrafında gereğinden fazla enerjisini tüketmiştir. Şu anda elimizde olan hukuki anlamda bir kağıt parçasıdır. Askeri Savcılık, kağıt parçası ile ilgili incelemesi gereken tüm hususları mevcut bilimsel ve teknik imkanları da kullanarak yaptı ve bir karara ulaştı. Bu karara karşı küçümcesiyi tavırlar içine giremezsiniz… Biz bu kağıt parçasının birileri tarafından TSK’yı yıpratma ve karalama amacıyla hazırlandığını değerlendiriyoruz. Bu kağıt parçasının kimler tarafından ne amaçla hazırlandığının ortaya çıkartılması görevinin ise devletin istihbarat organları ile ilgili yargı organlarına düştüğünü ifade ediyor ve bunun yerine getirilmesini istiyorum. Çünkü, bu ve buna benzer olayların devlet, millet ve ordu içinde fitne ve fesat çıkarma eylemleri olarak görüyoruz."

BAYKAL DA ELEŞTİRMİŞTİ

CHP lideri Deniz Baykal da skandal belge konusunda, "Şunları söyleme gereği duyuyorum, öyle anlaşılıyor ki AKP devlet düzeni içinde kendi derin devletini kurma çabası içindedir" demişti. O tarihlerde Genelkurmay Askeri Savcılığı ise Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın hazırlanmadığına hükmetmişti.

Erzincan’da uygulamaya kalktılar

Belge ile ilgili tartışmalar sürerken ‘kaos planı’nın Erzincan’da uygulandığı iddiasıyla Ergenekon soruşturması açıldı. Bu kapsamda Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, eski Alay Komutanı Recep Gençoğlu, Erzincan MİT Şube Müdürü ve Erzincan Jandarma İstihbarat Şube Müdürü tutuklandı. Soruşturma kapsamında 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk de iki kez ifadeye çağrıldı ancak gitmedi.

ANKARA / BUGÜN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: