‘İsrail politikasında köklü değişikliğe gitmeli’

6 Mar

John Holmes

BM’in İnsani İlişkiler Sorumlu Yardımcısı Holmes, İsrail, Batı Şeria’da Filistin halkının evlerini yıkmaya son verip insanları da zorla evlerinden çıkarmamalı" diye konuştu.

İşgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin İnsani İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı John Holmes, İsrail’i Filistin konusunda izlediği politikalarında köklü değişiklik yapmaya çağırdı. Filistin’de insanların ambargo altında yaşamlarını zor sürdürdüğüne dikkat çeken Holmes, İsrailli yetkililerin bir an önce bu uygulamayı bırakmasını salıkverdi.

Filistin bölgesinde hayat şartlarının düzeltilmesini ve yaşam şartlarının iyileştirilmesinin önemine dikkat çeken Holmes, aksi yönde uygulanacak politikaların aşırı uçları güçlendireceğini vurguladı. Kudüs ve Filistin bölgelerini ziyareti sonunda bir basın açıklaması yapan Holmes, "Gazze’de sınır tekrar açılmak durumunda. İsrail, Batı Şeria’da Filistin halkının evlerini yıkmaya son verip insanları da zorla evlerinden çıkarmamalı" diye konuştu. Holmes ayrıca Filistinlilere ait Sheikh Jarrah ile Al Bustan’daki yerleşim birimlerinde de yıkımların durdurulmasını ve buradan da insanların evlerini zorla terk etmeleri yönünde İsrail devletinin baskı uygulama politikasını bırakmasını söyledi.
Ziyareti ile ilgili olarak ise Holmes, "Görmem gerekenleri gördüm, duymam gerekenleri duydum ve Filistin aileleri ile görüşüp onların neler yaşadıklarını öğrendim. Bu ailelerin nasıl evlerinden zorla atıldıklarını öğrendim." dedi. Holmes, Filistinli ailelerin kendisine anlattıklarını bölgede görev yapan BM Acil Yardım Koordinatörlüğü yetkililerinin de onayladığını ifade etti.
Holmes ayrıca Doğu Kudüs’te intihar saldırılarını önlemek bahanesiyle kurulan güvenlik duvarının bölgede yaşayan insanların sağlık, eğitimi ve diğer insani ihtiyaçlarını karşılamasına engel olduğuna dikkat çekti.
Ramallah’ta Filistin Yönetimi Başbakanı Salam Fayyad ile de görüştüğünü anlatan BM yetkilisi, BM’nin Filistin halkına yardım etmeye devam edeceği sözünü verdiğini kaydetti. Gazze’deki durumun iyileştirilmesi için çaba gösteren halkın bu gayretini takdirle karşıladığını ifade eden Holmes, bölgedeki BM çalışanlarının da ellerinden gelen yardımı bu insanlara sunmaya çalıştıklarına şahitlik ettiğini vurguladı.
(CİHAN) </DIV></DIV>

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: