Dinozorların sonu meteor yağmurlarıyla geldi

8 Mar

Dinozor

Bilim dünyasının büyük bir bölümü tahmini olarak 65 milyon yıl önce yaşayan dinozor nesillerinin sonunu getiren olayın, meteor yağmuru olduğu noktasında birleşse de bir kısım bilim adamı dinozorların neslinin tükenmesini başka sebeplere bağlıyorlardı. Ancak dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen 40 farklı bilim adamı, uzun yıllar yaptıkları çalışmanın sonucunu bilim ve teknik dergisi olan ‘Science’da açıkladılar.

 

Brüksel Serbest Üniversitesi’nden de (VUB) iki bilim adamının katıldığı araştırmalar sonucunda, dinozorların neslini tüketen olayın, meteor taşı yağmurları olduğu kesinleşti.
İlk olarak 30 yıl öncesinde Nobel ödüllü araştırmacı Luis Alvarez ve jeolog olan oğlu Walter Alvarez, buldukları büyük çukurun bir meteor çarpmasına ait olduğunu keşfetmişler ve bu çukurun tahmini olarak 65 milyon yıl önce oluştuğunu belirlemişlerdi. Alvarezler, bu çarpma sonucunda yeryüzünde bulunan dinozorlar başta olmak üzere, birçok varlığın sonunun geldiğini iddia etmişlerdi. Bu olaydan tam 10 yıl sonra ise Meksika sınırlarında, ‘smoking gun’ ismi verilen 200 km çapında yeni bir geniş çukur bulundu. Ve bu çukurda yapılan araştırmalarda aynı noktaya işaret ediyordu ki, o da "meteor çarpması ve birçok canlı türünün yok olması" idi.

Fakat bir grup bilim adamı, bu çukurların dinozor neslinin sonunu hazırlamadığına inanıyor, çukurların oluşum tarihiyle dinozorların yok oluş tarihi arasında bağlantı olmadığını öne sürüyorlardı. Ancak son olarak Avrupa’dan, Japonya’dan, Meksika’dan, ABD’den ve Kanada’dan gelen bilim adamları yaptıkları araştırma sonucunda, bahsedilen çukurların, meteor taşı çarpması sonucunda oluştuklarını ve bunların dinozorların neslinin tükenmesindeki sebep olduklarını kesinleştirdiler. Science dergisine yaptıkları açıklamada, dinozorların neslinin, meteor taşları çarpmasıyla sonlandığının kesin olduğunu belirttiler. Bilim adamları, diğer teorilerin gerçeği yansıtmadığını belirtirken, "Meteor çukurlarıyla dinozor neslinin sonu, ilk defa bu kadar kuvvetli bir bağ ile ilişkilendirildi, bu artık kabul edilmeli." açıklamasında bulundular.

Dinozorların sonunu getiren meteor taşlarının ise yaklaşık 15 km çapında olduğu, Mars ve Jupiter gezegenlerinin arasından geldiği ve saniyede 20 ile 70 km hızda dünyaya çarptığı tahmin ediliyor. Dünyaya verdiği zararın, Hiroshima’ya atılan bombadan 5 milyar kez daha fazla olduğu tahmin edilirken, Rıhter ölçeğine göre 12 şiddetinde de bir sarsıntı meydana getirdiği ifade edildi.
(CİHAN)

5 Yanıt to “Dinozorların sonu meteor yağmurlarıyla geldi”

 1. 19081908 23:20 #

  dinozorlarrı bi astreoitt öldürdü

 2. 19081908 23:20 #

  slaka mısın sen dinozorların sonunu getiren şey bi kuyrukluyıldızdır bilim adamları ve herkes böle düşünüyor sen neyin kafasındaassın

 3. eyüp keymaz 10:24 #

  bence dinozorların sonu zehirli bir bücek türü tarafından yok oldu .

  • eyüp keymaz 10:28 #

   bence dinozorların sonu zehirli bir bücek türü tarafından yok oldu .kocaeli kürfez yukarı hereke

 4. davetiye 1:02 #

  bu hayvanlar kolay kolay ölmezdi bencede düşünsenize şimdi dinazorlar yaşasaydı ne olurdu. Çok ilginç geliyor yaa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: