Yılmaz Büyükerşen, kendisini yargılayan hakimin kızını avukat tuttu.

8 Mar

Yılmaz Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen kendisini yargılayan hakimin kızını avukat tuttu.

Yılmaz Büyükerşen, aleyhine açılan davada yargılamasını yapan Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Veli Orbay Özgür’ün avukat olan kızı Meltem Simge Özgür’ü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nde işe aldı, şimdi avukatlığını o yapıyor.

DSP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile AK Parti Eskişehir teşkilatı arasında yerel seçimler öncesi başlayan hukuk mücadelesi ilginç bir boyut kazandı.

Hatırlanacağı üzere Yılmaz Büyükerşen, yerel seçimlerde AK Parti’nin Tepebaşı Belediye Başkan adayı Murat Canözer hakkında, hakaret ve iftirada bulunduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, ancak mahkeme tarafından “kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verilmişti.

BÜYÜKERŞEN 1 İLA 4 YIL HAPİSLE YARGILANIYOR

Bu sonuçtan sonra Aralık ayında Büyükerşen’in Canözer aleyhine asılsız suç duyurusunda bulunduğu gerekçesi ile Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu davası açıldı. Büyükerşen’in 1 ila 4 yıl arası hapis cezası ile cezalandırılmasının talep edildiği iddianamede buna ek olarak kamu hakları ile seçme ve seçilme hakkını kullanmaktan yoksun bırakılması talep edildi. Büyükerşen, Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hakim karşısına çıkarak savunmasını yaptı.

KENDİSİNİ YARGILAYAN HAKİMİN KIZINI İŞE ALMIŞ

Ancak Yılmaz Büyükerşen’in çok tartışılacak skandal bir uygulamaya imza atarak sanık olarak yargılandığı davaya bakan Hakim Veli Orbay Özgür’ün avukat olan kızı Meltem Simge Özgür’ü, sözkonusu davanın açılmasının ve babasının bu davaya bakmaya başlamasının ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nde işe başlattığı ortaya çıktı.

CANÖZER’DEN REDDİ HAKİM TALEBİ

Bunun üzerine ilk duruşması Şubat ayında yapılan yargılamada 2009 yerel seçimlerinde Odunpazarı İlçe Seçim Kurulu Hakimi olarak da görev yapan Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi hakiminin kızının 1 Şubat 2010’da Yılmaz Büyükerşen tarafından Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nde işe alınmasına tepki gösteren Murat Canözer, dava sürecinde yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hakkında şüpheler oluştuğu gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

BU KARAR ÇOK TARTIŞILACAK


Reddi hakim dilekçesinde hakimin tarafsızlığına şüphe düştüğü kaydedilerek, “Esk. 4. Asliye Ceza Mah. 2009/1061 Esas sayılı dosyasında Mahkeme Hakimi Sayın Veli Orbay ÖZGÜR’ün avukat olan kızı Meltem Simge ÖZGÜR’ün 01.02.2010’da sanık Yılmaz BÜYÜKERŞEN’in başkanı olduğu Belediye’de sanık Yılmaz BÜYÜKERŞEN’in oluru ile hukuk müşavirliğinde işe başladığı tarafımızca öğrenilmiştir. Sayın hakimin kendisi ile aynı hanede oturmakta olan kızının işvereninin yargılaması, Sayın Hakim’in kızının iş yerindeki görevinin sanığı hukuki mütalaa vermek olması ve işe dava başladıktan sonra başlaması kamuoyunda tartışmalara yol açabilecek bir durumdur.
Yukarıda açıkladığımız nedenlerle vekil edenin Hakim Veli Orbay ÖZGÜR’ün davadan çekilmesini istemektedir” deniliyor.

SORULARIMIZDAN KÖŞE BUCAK KAÇTILAR

Öte yandan iddialarla ilgili görüşlerine başvurmak istediğimiz Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hakim Veli Orbay Özgür ve Büyükerşen tarafından belediyede işe başlatılan Meltem Simge Özgür’ün sorularımızdan köşe bucak kaçmaları dikkat çekti.

BU İLK DEĞİL

Bu olay akıllara 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Eskişehir Seçim Kurulu Hakimi olan Mustafa Kemal Tüfenk’in kızı Sıla Tüfenk’in Büyükerşen’in tartışmalı bir şekilde kazandığı seçimlerin ardından aynı şekilde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde şehir plancısı olarak işe başlatılmasını hatırlattı. 2004 seçimlerinde CHP’nin seçim listesi saatinde getirilmediği gerekçesi ile seçim kurulu tarafından kabul edilmemiş, oy sayımında ise uzun süre AK Partili aday yarışı önde götürmüş, oyların yüzde 86’sı sayıldığında 7200 oyla seçimi AK Parti önde götürmekte iken elektriklerin kesilmesinin ardından seçim hakimi Mustafa Kemal Tüfenk tarafından kimse içeri alınmamış, sonuçta 9000 oy farkla Büyükerşen’in seçimi kazandığı açıklanmıştı. Birleştirme Tutanakları’nın Mustafa Kemal Tüfenk tarafından açıklanmaması tepki çekmişti.

Kaynak: Vakit

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: