Rumeli’de Osmanlı Medeniyeti Belgeseli

4 Nis

Rumelide 600 yıl barış içinde idare eden isimleri unutulmuş kahramanların aziz hatıralarına ithaf ediyorum…

İsmail Kahraman

Rumeli de Osmanlı Medeniyeti Belgeseli Niçin Hazırlandı?

Türklerin Orta Asya Bozkırlarından başlayıp batıya doğru devam eden göçleri asırlardır sürüyor. Oğuz Türklerinin bir kolu olan Bozokların Günhan Kolu nun Kayı boyundan gelen Osmanlılar, Selçukluların dağılmasından sonra Sögüt ve Domaniç de kurdukları Beylik Gazi Süleyman Paşanın 1357 yılında Rumeli toprağı olan Gelibolunun Bolayır beldesine geçmesi ile cihan devleti olma yoluna ilk adımlarını atmışlardır.

3 kıtada 623 yıl hüküm süren 20 milyon metrekarelik toprak üstünde Rumeli ve Anadolu Beylerbeyliğine bağlı 34 eyalet ve 377 Sancaklar idare edilen Osmanlı coğrafyasında, bugün değişik isimlerde kurular 50 ye yakın devlet, millet olmalarını Osmanlıya borçlu.

Osmanlı; Makedonyada 519, Bulgaristanda 485, Arnavutlukda 433, Bosna Hersekde 415, Sırbistanda 419, Romanyada 340, Yunanistanda 453, Kıbrısda 307 yıl, ırk, dil ve din ayrımı gözetmeksizin insanları huzur ve barış içinde yaşattı. Osmanlının Rumelide kaldığı süre içinde Yugoslavya bölgesinde 6616, Bulgaristanda 3339, Yunanistanda 3771, Arnavutlukda 1015, Macaristanda 724 ve Romanya bölgesinde 234 vakıf eseri yaparak insanlığın hizmetine tahsis etmesi medeniyetin ihtişamını gösteriyor.

Osmanlılar tarafından şehir haline getirilen; Nazlı Budin, Prizren, Üsküp, İşkodra, Gümülcine, Selanik, Kavala, Kalkandelen, Piriştine, Sofya, Köstendil, Vidin, Rusçuk, Şumnu, Köstence, Plevne, Niğbolu, Silistre, Kırcalı, Hasköy ve Filibede binlerce Osmanlı vakıf medeniyetine ait eserler yok edilip yıkılmış, 36 padişah, 219 sadrazam ve 129 Şeyhül İslamın idaresinde çok uluslu ve çok dinli milletleri bir arada barış, huzur ve adalet içinde asırlarca idare eden Osmanlılardan başka bir devleti tarih kaydetmedi.

Osmanlının vakıf ve kültür medeniyetinden geriye ne kaldığı bu belgeselde izlediğinizde insanlık ve medeniyet adına üzülüp kahr olacaksınız. Ayrıca bu eserler Osmanlının Rumeliye geçişinin dünya kültür medeniyetine neler kazandırdığınıda ortaya koyuyor. Eğer Osmanlı Rumeliye geçmeseydi, asıl kaybeden insanlık tarihi olacaktı. Osmanlıyı cihan devleti yapan ve 3 kıtada medeniyetler kurduran dünye devleti olması Rumeliye geçip Geliboyu; askeri, ticari ve kültür merkez yapması ile başlar.

Bu belgeselde Rumeli topraklarındaki Türk İslam medeniyeti eserlerinin bugünkü perişan hali gözler önüne serilmekt. Bu belgeseli izlerken bazen hüzünlenip, bazen yüzlerce yıl geriye gidece, bazen duygulanıp, bazende gözyaşı dökeceksiniz.

Rumeliyi vatan yapan isimleri unutulmuş mezarları kaybolmuş aziz ecdadımıza vefa borcumuzu ödemek ve ruhlarını şad etmek için bu belgeseli hazırladık. Nur içinde yatsınlar…

Mayıs 2002

2 Yanıt to “Rumeli’de Osmanlı Medeniyeti Belgeseli”

  1. islami forum 8 Nisan Perşembe 2010 17:25 #

    Kökenimizde rumeli bizim gayet hosuma gittu bu haber okumanızı tavsiye ederim

  2. Davetiye 4 Nisan Pazar 2010 16:55 #

    teşekkürler inceleyelim bir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: