Nazi’lerin Gizli Teknolojileri 2

12 Tem


2.Dünya Savaşı hep arkasında bıraktığı yıkım ve ölümle hatırlanır. Ancak bu dönem günümüz teknolojisine yön veren araştırmalara ev sahipliği yaptı. İşte filmlere bile konu olan ileri düzey Nazi teknolojisi…

Halka yansıtılan yakın tarihe göre, Amerika ve Sovyetler Birliği süper güç sıfatına kendi araştırmaları sayesinde ulaşmıştı. Ancak İkinci Dünya Savaşı‘na kadar sadece kendi bölgelerinde güçlü olan bu iki ülke nasıl oldu da bir anda tüm dünyaya meydan okuyacak hale geldi.

Bu işin arkasındaki gizem 1939‘da aynı şeyi yapan başka bir devlette gizli. Adolf Hitler’in 3.Reich İmparatorluğu yaptığı bilimsel yatırımlar sayesinde tüm dünyaya meydan okuyan bir güç haline gelmişti. Doğa üstü olaylara ve bilim kurgu sayılacak teknolojik gelişmelere büyük merakı olan Hitler, iktidarda olduğu süre boyunca bu tarz projeleri hep destekledi.

0325221278940345
Hitler’in kurtarıcı olduğunu düşünen dönem halkı Nazi ordusunun güçlenmesi için her türlü fedakarlığı yapmıştı.

Savaşın son döneminde müttefikler ve Sovyetler Biriliği tarafından kıskaça alınmış olan Nazi Almanyası kurtuluşu zamanın çok ilerisinde bilimsel buluşlar geliştirmekte aramıştı. Hitler’in elindeki tüm maddi ve insani kaynağı yönlendirdiği projeler, yer altı labarutarları ve dağların içine oyulmuş gizli üstlerle hazırlanmış.

00000063371278941237
Metroyla bir birlerine bağlanan yer altı üretim tesisi ve sığınaklardan biri.

Adolf Hitler‘in son zafer planına göre Berlin dev bir kale şehri haline gelecekti. Üstün teknoloji ürünleriyle püskürtülecek olan düşmanlar yine bu silahlar sayesinde bir bir fethedilecekti. Ancak Nazi liderinin planları istediği gibi gitmedi. Jet motorlarının gelişmini sağlayan uzay savaşları başlatmak isteyen Hitler’in güvendiği hiç bir proje tam anlamıyla seri üretime geçemedi.

Geçtiğimiz haftalarda başladığımız alternatif tarih yolcuğumuz bu yazımıyla devam ediyor. İşte Nazi’lerin geliştirdiği gizli teknolojik silahlar ve araçlar.

Nazi UFO’ları

Hitler‘in en popüler gizli silah projesi kuşkusuz ki Nazi UFO‘larıdır. O dönemde daha bilim kurgu yazarları bile UFO’ların şeklini tam olarak belirtmemişken Alman mühendisleri uçan daire şeklinde savaş araçları tasarlamaya başlamıştı. En popüler proje olmasına karşın bu UFO’lar hakkında fazla bir bilgi bulunmuyor.

thul1278941289
Bu mitolojik işaret doğa üstü Nazi teknolojilerinin üzernde bulunuyordu. Thule ırkına ait bu sembolün UFO’larda bulunduğu da raporlarda yer aldı.

Bu konuyu ortaya çıkartan ise Amerikan ve İngiliz ordusuna mensup üst düzey askerlerin tuttuğu raporlar. Bu raporlara göre ülkelere ait filolar uçan daireler tarafından saldıra uğradı. Görgü tanıdığı askerlerin yeminli ifadelerine göre bu araçların üzerinde Nazi bayrağı bulunuyordu.

nazi13_1_1278941414
UFO’ların resmi çekilemedi ancak prototip bu uçak modern uçan dairelere oldukça benziyor.

Kutuplarda yaşanan saldırılarda sis bulutunun arkasından çıkan uçan daireler gemilere saldırdı ve kısa sürede büyük hasar verdi. Nazi UFO‘larıyla ilgili çizimler dışında çekilmiş bir fotoğraf bulunmuyor.

Hayalet uçağı

Savaşın ilk yıllarında Nazi uçakları yüzünden başları oldukça ağrıyan müttefikler zamanla radar teknolojisini daha etkili hale getirdi. 1944 yılında artık Alman uçaklarının üstünlüğü azalmaya başlamıştı. Ele geçirilen Nazi araçlarını inceleyen ve onları geliştiren Amerikan Havva Kuvvetleri, Almanları kendi silahlarıyla vuruyordu.

ho9v1_131278942629
Proje başarıya ulaşmış olsa da asla seri üretime geçemedi.

Hitler bu çaresiz durumda kurmaylarıyla birlikte ilk hayelet uçağın planlarını yaptı. Horten kardeşler tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde radara yakalanmayan bir bombardıman uçağı hazırlandı.

gbr341278943181
Horten’ler Hitler’in intiharından önce tamanlansaydı bu resimdeki gibi ölüm kusacaklardı.

Horten HO 229 adlı araç uzun uğraşlar sonucunda gelişmiş prototip aşamasına geldi. Testlerden olumlu sonuç alan bu uçağın seri üretimi de Hitler’in intiharına yetişemedi.

Jet savaş uçakları

Savaşın sonunda demode kalmış olan Nazi uçakları, müttefikler tarafından çok kolay avlanıyordu. Artık yavaş ve manevra kabileyeti azalmış olan bu uçaklara karşı Hitler jet motoru devrini başlatmaya çalıştı.

Jet motoru üzerinde deney yapan Nazi‘ler istediklerine yakın bir sonuç aldılar. Kusursuzlaştırlamayan bu projeler hızlı vur kaç taktikleri için yeterliydi. Adolf Hitler‘in aklında onlarca çeşit jet motoru kullanan büyük ve ufak savaş uçağı planı bulunuyordu.

ns283-31278943797

Focke-Wulf Ta 283 günümüz jet uçaklarının fikir atası oldu.

Amerikan’ların P serisi uçakları tek kişilik hızlı ölüm makineleriydi. Bu sayede Nazi’lerin uçak kalesi olarak tabir edilen dev uçaklarını çok rahat düşürebiliyorlardı. Hitler bu durumu değiştirmek için P-51 gibi uçakları rahatça avlayacak tek kişilik jetler hazırlanmasını emretti.

ns283-21278943819

Sağa ve sola doğru kesin dönüşler yapabilen bu tek kişilik araçlar silah olarakta oldukça etkili tasarlanmıştı.

Focke-Wulf Ta 283 adlı uçaklar iki jet motorunun yardımıyla çok hızlı ve çevik bir savaş aracı olarak tasarlandı. 283’lerin prototipleri ileri aşamaya gelemedi. Geriye sadece planlar ve sanatçıların ellerinden çıkan resimler kaldı.

Füzeler

1943 yılının ortalarına gelindiğinde artık giderek elindeki asker sayısı azalan Nazi ordusu için düşmanı mümkün olduğu kadar uzaktan etkisiz hale getirmek çok önemliydi. Bu yüzden Hitler‘in büyük kaynak ağırdığı diğer proje ise saldırı füzeleri ve roketleriydi.

rheintochtersurfacetoai1278944204

Günümüz savaşlarının vaz geçilmezi olan bu savunma ve saldırı sistemleri o dönem için bilim kurgu romanlarında bulunmayacak kadar uçuk ve inanılmazdı. V serisi roketlerle İngilizlerin canını okuyan Hitler için bir sonraki adım tüm Alman topraklarını uçaklardan ve izinsiz ziyaretçilerden koruyacak savunma sistemleriydi.

ruhrstahlkramerx4airtoa1278944341

Nazi liderinin esas istediği ise bu sistemin Berlin‘den fırlatılarak uzaktan kumandayla başka ülkeye yönlendirilecek kadar gelişmesiydi. Bu konuda sayısız prototip geliştiridli. Bazıları otomatik olarak düşman uçaklarını keşfedecek ve onlara mayınlar gibi kendi saldıracaktı.

Ancak sadece V serisi roketler Hitler’in istediği seviyeye kadar ulaşabildi.

Bir Yanıt to “Nazi’lerin Gizli Teknolojileri 2”

  1. Demo 21:24 #

    :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: