“BİZİM ADAMLARA” KARŞI BİZİM PAŞALARLA MÜCADELE

16 Tem

HAİNLER-ARAMAZIDA 

Terörle mücadelede büyük katkı sağlayan heronların PKK ile ilişkisi olan subayları rahatsız ettiği 2007’de MİT’in dinlemesine takıldı. Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç., yarbay Selami Selçuk Ç.’ye ‘bizim adamlarımız’ dediği PKK’lıların heronlar nedeniyle kayıp verdiğini aktardı.

Yarbay ise ‘Bir çaresine bakarız’ cevabını verdi. Skandal konuşmayla ilgili olarak açılan soruşturmayı ise Ergenekon bağlantılı Karargah Evleri soruşturmasını sürüncemede bırakan, ‘Çürük’ çetesinin ‘Bamya’ kod adlı üyesi Askeri Savcı Albay Üçok sümenaltı etti.

PKK’lılarla irtibatlı havacı bir subayın görüştüğü üst rütbeli bir subaya ‘kendi adamlarımız’ dediği teröristlere çok zayiat verdirdiği gerekçesiyle Heronlar’ın düşürülmesini istediği ortaya çıktı. Bugün Gazetesi’nin dün manşetten duyurduğu habere göre, isimleri tespit edilen iki subaya soruşturma açıldı. Ancak soruşturmayı yürütmekle görevli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un, tıpkı Ergenekon bağlantılı Karargah Evleri soruşturmasında olduğu gibi ‘ihanet soruşturmasını’ da kararttığı belirlendi. 10 Ekim 2007’de Ankara’daki 388 XX X6 nolu sabit telefondan bir GSM numarasını arayan subay, Heron’lar nedeniyle kendi elemanları olan PKK’lıların zayiat verdiğini aktardı. Skandal görüşmeyi yapan subay, Heronlar’ın düşürülmesini ya da koordinatlarının değiştirilmesini istedi. Görüştüğü üst rütbeli subay ise ‘bir çaresine bakarız’ cevabını verdi.

MİT İHANETİ TESPİT ETTİ

MİT, görüşmeyi tespit ederek gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na iletti. Dönemin KKK Orgeneral İlker Başbuğ ise 28 Ekim 2007’de olayla ilgili soruşturma emri verdi. Askeri Savcı Naci Dalkılıç, jandarma ve emniyet kriminal vasıtasıyla iki havacı subayın kimliklerini tespit etti. Zayiat veren PKK’lılar için ‘kendi adamlarımız‘ diyen ve Heronlar’ın düşürülmesi ya da koordinatlarının değiştirilmesini isteyen kişinin Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç., ‘bir çaresine bakarız‘ diyen kişinin ise Hava Pilot Yarbay Selami Selçuk Ç. olduğu belirlendi.

Skandal konuşmayı yapan subayların Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’nda devam eden İP/Karargah Evleri soruşturmasında adlarının geçmesi nedeniyle davanın bu dosya üzerinden devam etmesi için 9 Eylül 2008 tarih ve 2008/2-1 sayı ile yetkisizlik kararı verilerek dava dosyası Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’na gönderildi. İhanet dosyasının takibatı Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’ndaki 2008/339 nolu İP/Karargah Evleri dosyasını yürüten Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’a verildi.

Sadece bir gece nezarette tuttu

Dosyanın geldiğini 23 Eylül 2008’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bildiren Üçok, dosyayı birleştirmeden 2008/204 esas nosu ile ayrı bir dosya olarak devam ettirdi. Dosyaya 2009’un Temmuz ayına kadar dokunmayan Üçok’un, dosyada sadece Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç.’yi şüpheli olarak dinlediği ve bir gün nezarete alıp tutuklamaya sevk etmeden bıraktığı iddia edildi. Bilgisayarında Karargah Evleri yapılanmasıyla ilgili MİT Belgesi bulunan Yarbay Selami Selçuk Ç.’nin "açıklanması yasaklanmış bilgiyi temin etmek" suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’nın 30 Mart 2003 tarih ve 2010/954-129 esas nolu davasından yargılanan Yarbay Ç., tutukluluğuna itiraz etti. İtirazı değerlendiren Genelkurmay Askeri Mahkemesi Hakimi Albay A. Rıza ise Yarbay Ç.’nin tahliyesine karar verdi.

Genelkurmay bakacak

Sahte çürük çetesi üyelerinin ‘Bamya’ kod adını verdiği Üçok’un tutuklandı. Bunun üzerine Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’na atanan Hakim Albay Hakan Özbek dosyadaki sanıklardan birinin amiral olması ihtimaline binaen soruşturmayı yürütecek merciin, Genelkurmay Askeri Savcılığı olduğunu belirtip görevsizlik kararı verdi. Dosyayı alan Genelkurmay Askeri Savcısı Hakim Binbaşı Yaşar Yüce de Nisan 2010’da yetkisizlik kararı verdi. Ortada kalan dosya, ihtilafın halli için Milli Savunma Bakanlığı Adalet İşleri Başkanlığı’na gönderildi. MSB Adalet İşleri Başkanlığı ise dosyaya bakmakla görevli yerin Genelkurmay Askeri Savcılığı olduğu kararını verdi. Dosyaya normal şartlarda Hakim Binbaşı Yaşar Yüce’nin bakacağı belirtildi.

Hainler aramızda

Havacı subayların ‘ihanet’ konuşmaları görev yaptıkları askeri birliklerde büyük rahatsızlığa neden oldu. Bir asker, üstüne yazdığı mektubunda şunlara yer verdi: "Birliğimizde birçok kişi Heronlar’ın PKK’lılarca düşürülmesi için casusluk yapmak eylemi nedeniyle Üsteğmen Ç. hakkında devam eden soruşturmadan haberdar ve Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Albay Ahmet Zeki Üçok tarafından göstermelik şekilde sadece bir gün gözetime alındıktan sonra serbest bırakıldığı konuşulmakta. Aramızdaki bu haine tiksinmeden bakmak imkansız. Buna sebebiyet veren Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok hakkında yasal işlem yapılmasının temini arz ederiz"

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: