BİTLİS, BATMAN,SİİRT ÖRNEK OLACAK

17 Tem

BİTLİS (2) 

Bugüne kadar sınav başarılarıyla gündeme gelen ‘batı illeri’ ezberi, son üniversite sınavında Bitlis, Batman ve Siirt’in yıldızının parlamasıyla bozulmuş oldu

EBRU BARAN İSTANBUL

Üniversite sınav sonuçlarının önceki gün açıklanamsının ardından ortaya çıkan tabloda Doğu illerinin yükselişi sevindirdi. Türkçe sosyal puan türünde Bitlis en başarılı il olurken, ilk 10 sırada Batman ve Siirt’te yer aldı. Her yıl sonuncu olmasına alıştığımız Hakkari’de çıkış göstererek TS puan türünde yükseldi.

Her yıl son sıralarda görmeye alıştığımız Bitlis, Siirt ve Batman ilk 10’un içinde sıraya girdi. Bitlis TS puan türünde birinci olurken, TM’de 30, MF’de ise 61’inci oldu. TS puan türünde ikinci il ise Siirt oldu. Siirt TM’de 40’ıncı olurken, MF’de 31’inci oldu. TS puan türünde beşinci olan Batman’da, TM’de 65, MF’de 37’inci oldu. Hakkari TS’de 54’üncü sırada yer alan İstanbul’u da bu başarısıyla geçmiş oldu.

BİTLİS, BATMAN,SİİRT ÖRNEK OLACAK

Başarının el değiştirdiğini ve bunun eğitime rekabet getirdiğini söyleyen ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan da “Doğu ve Güneydoğu illerimizde başarının artışında Milli Eğitim’in, öğretmenlerimizin, STK’ların desteği olduğunu görüyoruz” dedi. Yarımağan “Temennimiz bunun önümüzdeki yıllarda da devam etmesi.  Hakkari, Bitlis gibi illerimiz diğer illerimiz için de örnek teşkil edecek” dedi.

Kontenjan kılavuzu internette

Üniversite tercihi yapacak adayların  yararlanacağı ‘’2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’’ bugünden itibaren ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanmaya başladı. Üniversite adaylar kılavuzu, 3 lira karşılığında başvuru merkezlerinden de edinebilecek.

Bitlis’ten İlber Ortaylı’ya mesaj

Bitlis Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Fetullah Samur, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın üniversite sınavında Doğu’da açıkça kopya çekildiği yönündeki iddialarına, kentin LYS’de gösterdiği başarının cevap olduğunu söyledi. Samur “Bitlis’in LYS başarısıı Ortaylı’ya hediyemiz olsun. Daha önce doğuda açıkça kopya çekildiğini öne süren Ortaylı’dan ve onun gibi düşünenlerden istirhamımız ön yargılarından kurtulsunlar” dedi.

Eğitimciler kaderi değiştirdi

Bitlis ile Siirt’in başarısında idealist eğitimcilerin büyük payı olduğu ortaya çıktı. İl yöneticilerinin başlattığı projelerle öğretmenler öğrencileri sınavlara hazırladı. Yerleşik öğretmenlerin çoğunun branşı sözel olduğu için başarı da bu alandan  geldi. • HATİCE YAŞAR İSTANBUL

Mehmet Emin Korkmaz (Bitlis Milli Eğitim Müd): Her okulda öğrencileri, ‘çok iyi’, ‘iyi’ ve ‘orta’ diye gruplara ayırdık. Öğretmenler ek derslerle onları çalıştırdı. Öğrencileri sosyal etkinliklerden mahrum etmedik. Bitlis’in halkoyunları ekibinde Türkiye ikincisi var.

Ayhan Ekinci (Hizan Lisesi Müd): Öğretmen olup, doğduğum topraklara dönmek istedim. 15 yıldır buradayım. Dersane yok. Okulda haftasonları da dersler verdik.

İsa Güneş (Siirt İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı) : Başarılı öğrenciler dershanelere ücretsiz gitti. Halk eğitim merkezlerinde hazırlık kursu verildi.

Kemal Gültekin (Eğitim-Sen Bşk.): Sözelde birinci, sayısalda sonlardayız. Çünkü sayısal alanında öğretmen açığımız  var. Öğretmen olsa bu alanda da bu başarıyı yakalarız.

Şerif Akboğa (Batman İl Milli Eğitim Müdürü) :  Son 2 yılda 18 bine yakın kız çocuğunu ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasıyla okula kazandırdık. Sözelde de ilk 5’e girdik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: