ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KİME NE GETİRECEK?

6 Ağu

kadinlar-2

KADINLAR

Kadınların maruz kaldıkları haksızlık ve engellemelere karşı alınacak tedbirler, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacak.

cocuklar

ÇOCUKLAR

Çocuk hakları anayasaya girecek. Çocukları istismar ve şiddete karşı korumak devletin anayasal görevi olacak.

engelliler

ENGELLİLER

Engelli vatandaşlarımıza yasalarla tanınacak yeni haklar, Anayasa’nın “eşitlik” ilkesine aykırı sayılamayacak.

 

isciler

İŞÇİLER

Bir işçi, farklı sendikalara üye olabilecek ve üye olduğu sendikaların yaptığı toplu iş sözleşmelerinde sağlanan haklardan istifade edecek. Siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere ilişkin yasaklar kaldırılacak.

issizler

İŞSİZLER

Hukuk kurallarına bağlı olmaksızın verilen; “yerindelik” kararları nedeniyle bir çok yatırım yapılamıyor. Yargı, kanunlar dışında “yerindelik” kararı veremeyecek. Önü kesilen yatırımlar büyük bir hızla başlayacak. Vatandaşlarımız için yepyeni iş kapıları açılacak.

sehit-aileleri-ve-gaziler

ŞEHİT AİLELERİ ve GAZİLER

Şehit aileleri ve gazilere yeni hakların önü açılacak. Gaziler ile şehit ailesi ve çocuklarına kamuda kontenjan açılacak, iş kapısı aralanacak. Paket ile malul gazi ve şehit ailelerine yönelik alınacak tedbirler Anayasa’nın “eşitlik ilkesine” aykırı sayılmayacak.

memurlar

MEMURLAR

Memurlara yönelik uyarma ve kınama cezaları da yargı denetimine açılacak. Toplu sözleşme görüşmelerinde memurlarla hükümet masada eşit hale gelecek. Anlaşamama durumunda Kamu Görevlileri kurulunun verdiği karara hem hükümet hem memurlar uyacak.

emekliler

EMEKLİLER

Memur sendikalarının yaptığı toplu sözleşmelerle elde edilen haklar, emekli memurlar için de uygulanacak.

fislenenler

FİŞLENENLER

Kişisel veriler anayasal güvenceye kavuşacak. Fişleme tarihe karışacak. Vatandaşa ait kişisel bilginin kullanımı vatandaşın iznine bağlı olacak. Kişisel bilgilerin içeriğinden vatandaş haberdar olabilecek ve bu bilgiler üzerinde düzeltme yaptırabilecek.

sendikalar

SENDİKALAR

Greve katılan işçilerin ve sendikanın grev uygulanan işyerinde neden oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere ilişkin yasaklar kaldırılacak.

meslekten-ihrac-edilen-hukukcular

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN HUKUKÇULAR

Hakim ve Savcıların meslekten men edilmesi HSYK’nın yetkisinde. Meslekten ihraç edilen hukuk adamları, haklarında verilen kararla ilgili hukuka müracaat edemiyorlar. Paketle birlikte; meslekten ihraç edilen hukuk mensupları hukuk önünde haklarını arama hakkı kazanacaklar. Haksız ihraçlar durumunda, mesleklerine iade edilebilecekler.

askerler-ve-siviller

ASKERLER ve SİVİLLER

Emir- komuta, alt- üst ilişkisine göre yargılamaya son verilecek. Genelkurmay başkanı, Meclis Başkanı, kuvvet komutanlarının yargılanmaları Yüce Divan’da yapılacak. Siviller, savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanamayacak. Askeri mahalde işlenen bir suçun, askeri nitelik taşımaması durumunda yargılama sivil mahkemelerde yapılacak.

hakim-ve-savcilar-2

HAKİM VE SAVCILAR

Birinci sınıf hakim ve savcılar, idari yargı hakim ve savcılar ile hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar HSYK’da görev yapabilecek.

 darbe-magdurlari

DARBE MAĞDURLARI

Sosyalist, Ülkücü, İslamcı gençler 12 Eylül’ün mağduru oldular. Darbeden sonra, insan onurunu sızlatan işkencelere maruz kaldılar. Oynanan oyunun faturası, bu genç insanlara kesildi. Düşünceleri dolayısıyla işkenceye, idama maruz kalan bu gençlere bir anlamda iade-i itibar verilecek.

darbeciler

DARBECİLER

Birbirinin devamı olan 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül darbelerinin anayasal suç olduğu tescil edilecek. 12 Eylül darbecilerinin, yargılanamaz niteliği kalkacak. Mağdurlar; bunlar hakkında dava açabilecek. Darbe suçu işleme eğilimi olanlara Anayasal engel gelecek. Geçici 15. maddenin kaldırılmasıyla darbecilere yargı yolu açılıyor. Bu değişiklikle her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de darbe suç olarak tanımlanıyor.

mufettisler

MÜFETTİŞLER

Teftiş kuruluna bağlı müfettişler Adalet Bakanlığınca atanacak. Hakim ve savcıların yargısal iş ve işlemlerini denetleyecek müfettişler HSYK tarafından atanacak.

anayasa-mahkemesi-uyeleri

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ

Anayasa Mahkemesi üyeleri 12 yıl için ve bir defaya mahsus seçilecekler. Halen görevde olan üyeler 65 yaşında emekli olana kadar görevlerine devam edecekler. Halen Anayasa Mahkemesinin yedek üyesi olanlar paketin yasalaşmasından sonra asil üye olacaklar.

askerlikle-ilisigi-kesilenler

ASKERLİKLE İLİŞİĞİ KESİLENLER

Yüksek Askeri Şuranın, her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açılıyor. Askerlikle ilişiği kesilen kişi suçsuz ise, suçsuzluğunu ispatlama hakkına sahip olacak.

askeri-mahkemeler

ASKERİ MAHKEMELER

Askeri mahkemeler emir komuta zincirine bağlı olmayacak. Hukuk kurallarına göre işleyecekler. Hakimler; hukuk kurallarını uygularken, ast-üst ilişkisinden etkilenmeyecekler.

iktidarlar

İKTİDARLAR

Artık iktidarlar, kanunlara uygun kararlarında “Yerindelik Denetimi” gibi bir engelle karşılaşmayacak. Bakanlığın çıkardığı tüzükler, bu nedenle engellenemeyecek. Yargısal Denetim hakkının, “Yerindelik Denetimi” şeklinde kullanımına son verilecek.

milletvekilleri

MİLLETVEKİLLERİ

Partisinin kapatılmasına sebep olan milletvekilleri, milletin görev verdiği sürenin sonuna kadar milletvekili olarak kalacak.

ogretim-uyeleri-ve-avukatlar

ÖĞRETİM ÜYELERİ VE AVUKATLAR

Hukuk Fakültelerinde görev yapan öğretim üyeleri ve avukatlar HSYK’da görev yapabilecek.

yuksek-yargi-disindaki-hukukcular

YÜKSEK YARGI DIŞINDAKİ HUKUKÇULAR

Değişiklikten sonra 1.kademe mahkemelerindeki hakim ve savcılar, kendi aralarından birinci sınıf olmuş hakim ve savcıları HSYK’ya üye seçebilecekler.

adalet-bakani

ADALET BAKANI

Adalet bakanı şimdi olduğu gibi, HSYK’nın başkanı olacak. Fakat yeni yapıda Adalet Bakanı, HSYK’nın atama, terfi, disiplin gibi önemli kararlar aldığı toplantılara katılamayacak. Bakan sadece kurula katılacak ve oy kullanacak.

hsyk

HSYK

Değişiklikle HSYK’nın müstakil binası, sekretaryası ve bütçesi olacak.Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan işlemler, bu sekretarya tarafından yapılacak.

yurt-disina-cikacaklar

YURT DIŞINA ÇIKACAKLAR

Askerlik, vergi borcu gibi vatandaşlık ödevlerini henüz yerine getiremeyenlerin önündeki yurt dışına çıkış engeli kalkacak. Vatandaşa güven esas olacak. isadamlari

İŞADAMLARI

Kişisel verilerin korunması Anayasal güvenceye alınıyor. Vergi borcu nedeniyle, yurtdışına çıkış yasağı ancak hakimler tarafından verilebilecek.

 esnaflar-tuccarlar-isverenler

ESNAFLAR, TÜCCARLAR, İŞVERENLER

Ekonomik faaliyet gösteren esnaf, tüccar, işveren ve sanayicilerin bağlı bulundukları sendikalar Ekonomik ve Sosyal Konsey’in doğal üyesi olacak. Hükümetler, bu konseyle birlikte ülkenin ekonomisini yönetecek.

avrupada-hak-arayanlar

AVRUPA’DA HAK ARAYANLAR

İç hukuk yollarını tüketerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde hak arayanlar, din ve vicdan baskısı yaşayanlar, ayrımcılığa maruz kalanlar, seçilme ve aile kurma hakkı engellenenler, toprağı gasp edilen köylü; “bireysel başvuru hakkı”yla bundan böyle Anayasa Mahkemesine doğrudan müraacat edebilecek. Değişiklik paketinin yasalaşmasından sonra insanlarımız AİHM’ye gitmek zorunda kalmayacak. Sorunlar Türkiye’de Anayasa Mahkemesinde çözülecek.

avrupa-birligi

AVRUPA BİRLİĞİ

Anayasa değişikliğinin yapılması Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde “temel haklar” ve “hukuk” konularını kapsayan 23 ve 24. fasılların açılmasını kolaylaştıracak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: