DARBE GÜNLÜKLERİ YÜCE DİVANA TAŞINMAK İSTENİYOR

1 Kas

Yüce Divan Hüllesi

İlginç bir süreç sonunda ‘görevsizlik’le Ankara’ya gönderilen ‘Darbe Günlükleri’ Yüce Divan’a taşınmak isteniyor. AK Partili Üstün, "Darbe suçu örtbas edilmek isteniyor" dedi. Hukukçular, ‘Darbe suçu görev suçu değil’ görüşünde. Emekli Başsavcı Petek ise yargılanacakları yerin özel mahkemeler olduğunu söyledi

 

HÜSEYİN LİKOĞLU / ANKARA
Darbe Günlükleri’ne ilişkin davanın ‘Görev Suçu’ kapsamına alınarak Yüce Divan’a taşınmak istenmesi tartışmalara neden oldu. Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, "Darbe suçu görev suçu değildir. Bu nedenle Yüce Divan’a taşınamaz" dedi.

148. MADDEYE DAYANDIRILDI

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek’in kaleme aldığı iddia edilen darbe günlükleriyle ortaya çıkan ve Kara Kuvvetleri eski Komutanı Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri Komutanı eski İbrahim Fırtına’nın yargılandığı Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz darbe planları hakkındaki soruşturma ilginç bir boyut kazandı.

İstanbul’dan Ankara’ya gönderilen soruşturma dosyasında "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkında kanun ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 148. maddesinde yapılan değişiklik gereğince şüpheliler Aytaç Yalman, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın hukuki konumlarının da değerlendirilip takdir edilmesi sonucuna da ulaşılmıştır" denilmesi tartışmalara neden oldu.

Anayasa’nın 148. maddesinde yapılan değişiklikle kuvvet komutanlarının Yüce Divan’da yargılanması şartı getirildi. 148. maddede "Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan’da yargılanırlar" düzenlemesi yapıldı. Darbe Günlükleri ile ilgili soruşturmanın Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’ne taşınmak istendiği belirtiliyor.

DARBE GÖREV SUÇU DEĞİLDİR

Anayasa Komisyonu Sözcüsü AK Parti’li Ayhan Sefer Üstün, ‘Darbe Günlükleri’ soruşturmasının Yüce Divan’a taşınmasına tepki gösterdi. Üstün, "Darbe Günlükleri soruşturması kesinlikle Yüce Divan’a götürülemez. Komutanların Yüce Divan’da yargılanmaları sadece görev ile ilgili suçlarda geçerlidir. Darbe suçu ise görev suçu değildir. Biz bu konuyu Anayasa Komisyonu’nda ve Meclis’te çok tartıştık. Bu konu kesinlikle Yüce Divan’a götürülemez" dedi. Anayasa’nın 145. maddesinde yapılan değişiklikle darbe suçlarının sivil mahkemelerde yargılanması şartını getirdiklerini belirten Üstün "145. maddede yapılan değişiklik göz ardı edilmesin. Darbe suçu Yüce Divan’da değil, özel yetkili mahkemelerde görülür. Yüce Divan sadece görevle ilgili suçlara bakar. Bunlar kuvvet komutanının zimmetine para geçirmesi veya ihaleye fesat karıştırması gibi suçlardır. Darbe suçu görev suçu kapsamına alınarak örtbas edilmek isteniyor" diye konuştu.

DOSYANIN ANKARA SERÜVENİ

Ergenekon davası kapsamında yargılama konusu olan "Darbe Günlükleri" dosyası, dikkat çekici bir sürecin ardından Ankara’ya gönderildi. İlk etapta ‘Darbe Günlükleri’ dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Savcı Zekeriya Öz’den, ‘Balyoz dosyasıyla ilgisinin olup olmadığının inceleneceği’ gerekçe gösterilerek istendi. Öz’den alınan dosya, Balyoz soruşturmasında görevlendirilen Mehmet Ergül’e devredildi. Ergenekon soruşturmasında bir ifade dahi almayan, dosyayla ilgili hiçbir işlem yapmayan Mehmet Ergül, ‘Darbe Günlükleri’ soruşturmasını aldıktan sonra inceleme sürecinde Ergenekon savcılarından ya da Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ergenekon dosyasını isteyip herhangi bir incelemede bulunmadı. Ergül, günlüklerin Ergenekon’la bağlantılı olmadığını iddia ederek, birkaç ay elinde beklettiği dosyayı yetkisizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Balyoz soruşturması da savcılar Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk’ten alınıp Savcı Ergül’e verilmişti.

GÖREV SUÇU DEĞİL ANAYASA’YI İHLAL

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük, ‘Darbe Günlükleri’nde adı geçen komutanların Yüce Divan’da yargılanmalarının mümkün olmadığını ifade ederek, "Yüce Divan’da yargılama olabilmesi için görevleriyle ilgili suçlar olması gerekir. Sözü edilen suç, görevleri ile ilgili suçlar değildir. Söz konusu suç Anayasa’yı ihlal suçudur ve özel yetkili mahkemelerde yargılama yapılır. Şayet görevle ilgili suç olsaydı, anayasa değişmeden önce bu soruşturmalar normal mahkemelerde değil, askeri mahkemelerde yapılırdı" dedi.

DARBE GİRİŞİMİNE MEŞRUİYET KAZANDIRIR

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Şentop, anayasa değişikliğinde Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları için getirilen Yüce Divan yargısının sadece görev suçları ile ilgili olduğuna dikkati çekerek, "Darbe girişimi görev suçu değildir. Darbe girişimini görev suçu olarak nitelendirmek, darbeye meşruiyet kazandırmak demektir. Darbe girişimi anayasal suçtur, yargılama yeri özel yetkili mahkemelerdir" diye konuştu.

YARGI YERİ ÖZEL YETKİLİ MAHKEME

Emekli Başsavcı Reşat Petek, darbenin örgütlü suç olduğunu ifade ederek, "Darbe, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 250. maddesinde tarif edilen katalog suçlar arasında yer alıyor. Bu suçları işleyen kimsenin sıfatı ne olursa olsun, yargılanacağı yer özel yetkili mahkemelerdir. Kuvvet komutanı da olsu eğer hükümeti devirmek örgütlenme içinde bulunmuşlarsa bu görev suçu değil, terörle mücadele kapsamındaki saçlardandır. Yüce Divan iddiası tutarlı bir görüş değil. Bunun hiçbir hukuki dayanağı yoktur" dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: