ERGENEKON ERSÖZ’Ü VURACAKTI

2 Kas

Levent Ersöz

Ergenekon sanığı Levent Ersöz’e hastanede ateş açılmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede şüphelinin Ergenekon tarafından Ersöz’ü susturma amacıyla görevlendirildiği iddia edildi

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün tedavi gördüğü hastanede ateş açan Erhan Keskin hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelinin Ergenekon tarafından görevlendirildiği ve Ersöz’ü susturmak amacıyla hastaneye gönderildiği belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün hazırladığı 16 sayfalık iddianamede, Levent Ersöz, Hüseyin Keçeci ve Mehmet Çakın “müşteki”, Ertan Taşkın ise “mağdur” olarak yer aldı. İddianamede, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün, bir ses kaydında, “Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’nü deşifre edeceği”nden bahsettiği, Ergenekon’un Erhan Keskin’i görevlendirerek Ersöz’ün susması ve gözdağı vermek için yattığı hastaneye gönderdiği, şüpheli Keskin’in hastanedeki güvenlik görevlilerinin kendisini fark etmesi üzerine bu görevlilere silahla ateş ettiği ve kaçmaya çalışırken yakalandığı anlatıldı.

Gizlenmek için maske taktı

İddianamede, sanık Erhan Keskin’in, Ergenekon’un verdiği görevi yerine getirmek için 8-10 gün kadar hastane çevresi ve içinde keşif çalışması yaptığı belirtildi. İddianameye göre Keskin, Ersöz’ün başında bekleyen görevlileri atlatmak için yalan beyanda bulundu, hastanede gizlenmek için ise maske kullandı.

Bir orgeneral yönlendirdi

İddianamede, şüpheli Keskin’in savcılık sorgusunda, “1995’de Ankara’da astsubay olarak görev yapan Sedat Dinçer isimli şahsa araba sattıktan sonra onunla samimi olduğu, Dinçer ile Diyarbakır’a gittikleri, Dinçer’in Diyarbakır’da kendisini korucubaşı Cimşit Aksu ve kardeşi Rıdvan ile tanıştırdığı, Dinçer’i yönlendirenin Ankara’da görevli Köksal Karabay isimli bir Orgeneral olduğu, Diyarbakır’da bir evde Anuş isimli bir kadının kendisiyle birlikte Cimşit ve Rıdvan isimli şahıslara Ermenice kursu verdiği, bu kursu 7. Kolordu’nun verdiği talimatla aldığı, evi kiralayanın da askeri eğitim verdiği ve daha sonra Erivan, Bakü ve Karabağ’a gidip bilgi topladıkları” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Sen yapacağını bilirsin

İddianamede, Keskin’in, “Sedat Dinçer’in kuryesi tarafından otogarda hastaneye yönlendirildiğini, kendisine ‘hastanede önemli bir kişi var, sen ne yapacağını bilirsin, orada bulunman gerekir. Git orada takıl ve bekle’ dendiğini, ilk dört-beş gün Levent Ersöz’ün orada yattığını bilmediğinden hastane civarında dolaştığını, üzerinde kendisine ait ruhsatlı silahı olduğunu, daha sonra Ersöz’ün yattığını öğrendiğini, kendisinden istenenin Ersöz’ün yanına gidip gelenleri takip ederek Sedat Başçavuşa bilgi vermek olduğunu, bu amaçla hastanede kaldığını, Ersöz’e karşı bir eylem yapma amacında olmadığını ve Sedat Dinçer’e bağlı haber elemanı olarak görev yaptığını” belirttiği dile getirildi.

Orduevine bilirkişi

Birinci Ergenekon Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Ekim 2010 tarihli duruşmada aldığı ara kararları açıkladı.

Mahkeme, Sıhhiye Orduevi Müdürlüğü’nde 16-17 Mayıs 2006 tarihlerinde kullanımda olan harddisklerin bilirkişi tarafından incelenmesine karar verdi. Bilirkişi, bu tarihlere ait görüntülerin harddiskler içerisinde olup olmadığını araştıracak. Danıştay baskınının yapıldığı 17 Mayıs 2006’da Danıştay binasını gören Sıhhiye Orduevi’ne ait kameraların bağlı olduğu bilgisayar harddisklerinin bozuk olduğu ve görüntülerin olmadığı öne sürülmüştü.

Mahkeme, sanık Zekeriya Öztürk’ün talebi üzerine, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılarak KCK davasının iddianame ve ek delil klasörlerinin taranarak dijital ortamda gönderilmesinin istenmesini de kararlaştırdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: