CHP BÖLÜNDÜ

4 Kas

Önder Sav 002

CHP’de Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Genel Sekreter Sav arasında tüzük krizi ile başlayan gerginlik tarafların genel merkezde karşılıklı sert açıklamaları ve rest çekmeleriyle zirve yaptı.

• CHP eski genel başkanı Deniz Baykal’ın kaset skandalının ardından yeniden çalkantılı bir sürece girdi. Bu kez çarpışmanın tarafları, Baykal ve ekibini partiden tasfiye ettiği ileri sürülen Genel sekreter Önder Sav ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu. Savaşın ilk işaretleri Yaklaşık 1 ay önce partide ‘Baykalcı’ olarak bilinen Ankara milletvekili Yılmaz Ateş’in açıklamalarıyla başladı.

Konya milletvekil Atilla Kart’ın da destek verdiği görüşe göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliği seçildiği 22 Mayıs’taki kurultay’da CHP’nin güçlü genel sekreterlik yapısına son veren yeni tüzüğe geçmesi gerekiyordu. Tartışmaya en son Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı noktayı koydu ve CHP’ye gönderdiği uyarı yazısında yeni tüzüğün uygulanması için PM’nin 15 gün içinde toplanması gerektiğini vurguladı. Tüzük krizinin bir çığ gibi büyüdüğü partide Sav ve ekibi, PM toplantısı yerine yeni kurultayın iptal edilmesine olanak sağlayacak seçimsiz kurultayın toplanmasını istedi. Kılıçdaroğlu ve ekibi bu talebe seçimli kurultay yapalım önerisiyle karşılık verdi. İki ekip arasındaki ipler önceki gece koptu. Yargıtay Cumhuriyet Baysavcısı’nın yeni tüzüğün uygulanması için yaptığı uyarıyla başlayan krizin son 24 saati ise şöyle geçti:

2 KASIM SAAT 23:35

BİR GÜN ÖNCE ANLAŞTILAR

Tüzük krizinin yaşandığı CHP’de PM’nin toplanacağı 3 Kasım’dan bir gün önce yani 2 Kasım’da bir araya gelen savaşın tarafları Kılıçdaroğlu ve Sav ekibi uzun süren pazarlıkların ardından ortak bir açıklama yaptı. Saat 23.35’te ajanslara düşen açıklamada ‘’Bu süreçte kurultay düşünülmediği’’ ve yeni tüzük uyarınca belirlenecek olan yeni yönetimin dünkü PMtoplantısında açıklanacağı belirtildi.

3 KASIM SAAT  14:48

KILIÇDAROĞLU ERTELEDİ

CHP’deki krizide savaş baltalarının çıkarıldığına dair ilk haber geldi. CHP genel merkezinden, haber geçen gazeteciler Kılıçdaroğlu’nun PM toplantısını iptal ettiğini duyurdu.

3 KASIM SAAT 15:01

SAV VE EKİBİ PM’Yİ TOPLADI

Gazeteler tam iptal duyurusuyla hareketlenmişken karşı hamlenin haberi ajanslara bomba gibi düştü. Genel Başkanın iptal ettiği PM, Genel Başkan Yardımcısı H. Süha Okay başkanlığında toplandı. Toplantıya 59 üye katıldı. 2 çekimser, 2 red oyuna karşılık 55 evet oyuyla 26-27 kasım tarihinde seçimsiz kurultay kararı alındığı açıklandı.

3 KASIM SAAT 15: 25

YENİ YÖNETİM AÇIKLANDI

CHP Genel Merkezinin 12. katında topanan Kılıçdaroğlu ve ekibi yeni tüzüğe göre oluşturulan yeni yönetim kadrosunu açıkladı.

3 KASIM SAAT 15:35

SAV’DAN İLK AÇIKLAMA

Genel Başkan Yardımcısı H. Süha Okay ve Genel Sekreter Önder Sav medya karşısına çıkarak genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine zehir zemberek açıklamalarda bulundular.

3 KASIM SAAT 17:20

CHP’DE YENİ DÖNEM İLANI

Sav ve ekibinin toplantısının ardından Kılıçdaroğlu da parti genel merkezinde basın mensuplarının karşısına geçerek CHP’de yeni dönemi ilan ettiğini açıkladı.

3 KASIM SAAT 17: 30

‘SAV’CILAR MERKEZİ BASTI

Sav 4. katta açıklama yaptırırken, Kılıçdaroğlu ise 2. katta basın toplantısı yaptı. Kılıçdaroğlu açıklama yaparken Sav taraftarı bir grup genel merkezde olay çıkardı. Yumruklaşmaya varan olayları özel güvenlik önledi.

ACI BİR TABLO

CHP’de tüzük krizinin ardındaki isim olarak gösterilen ve partinin derhan kurultaya gitmesi çağrısı yapan seki gene başkan Deniz Baykal yaşananları tasvip etmediğini söyledi. NTV’ye konuşan Baykal’ın gelişmeleri yakından takip ettiği öğrenildi. Baykal’ın, yaşananları “Acı bir tablo” olarak değerlendirdiği belirtildi.

NEŞE SARI DOĞAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: