EĞİTİM KANDİL’DEN EMİR ROJ TV’DEN

4 Kas

vedat acar

Yakalanan teröristlerin ‘metropol eylem şifrelerini örgütün radyo ve televizyonundan aldıkları’ yönündeki ifadelerinden yola çıkan polis, Taksim’e saldırı emrinin Roj TV yayınındaki Kürtçe şarkının klibiyle geldiğini belirledi.

Taksim’deki intihar saldırısını gerçekleştiren “Derviş Şino” kod adlı Vedat Acar’ın hayatı ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. İstanbul polisinin ulaştığı bilgilere göre; 2004 yılında PKK’ya katılan Vedat Acar, Behçet hastalığı nedeniyle kamplarda diğer militanlar kadar askeri eğitim alamadı, bu nedenle daha çok geri hizmet işlerinde ve örgütün yöneticilerinin özel hizmetinde görevlendirildi.

Örgüt tarafından tedavi amacıyla İstanbul’a da gönderilen Acar, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bir süre tedavi gördü ancak tam olarak iyileşemedi. 21 Mart Nevruz kutlamalarından sonra tekrar dağ kadrosuna katılan Acar, bu kez canlı bomba olmak istediğini örgüte bildirdi.

Taksim saldırısını gerçekleştiren Vedat Acar’ın kimliğinin ortaya çıkmasının ardından polis, saldırı detaylarını da belirlemeye başladı. Yapılan incelemelerde Vedat Acar’ın eylem talimatını şifreli olarak Roj TV üzerinden aldığı tespit edildi. Polis, bombacının şifrelerinin peşine düştü. 8 Ekim tarihinde bombalarla birlikte İstanbul’a gelen ve Şirinevler’de bir daire kiralayan Acar’ın ev sahibinden ilk isteğinin televizyona Roj TV’yi kurmak olduğu öğrenildi. Canlı bombanın bu isteğini öğrenen polis son 1 ay içerisinde yakalanan teröristlerin ifadelerini yeniden incelemeye aldı ve metropol eylemlerinde, teknik takibe takılmamak için teröristlere eylem talimatının televizyon ve radyo yayınlarındaki şifreli mesajlarla verildiğini belirledi. Canlı bombanın evinde inceleme yapan polis Roj TV izlemek için uydu anteni kurulduğunu tespit etti. Bunun üzerine Acar’ın da saldırı talimatını Roj TV’de yayınlanan bir müzik klibindeki şifreyle aldığını saptadı. Polis şimdi Roj TV ve Mezopotamya Radyo’nun eski kayıtlarını inceleyerek canlı bomba Vedat Acar’ın hangi şifre ile harekete geçtiğini araştırıyor. Polis, canlı bomba Vedat Acar’ı, eylemi gerçekleştirdiği 31 Ekim sabahı Taksim Meydanı’na getiren taksi ve şoförü de araştırıyor.

TEDAVİSİ İÇİN İSTANBUL’A GELDİ:

Vedat Acar, 2004 yılında örgüte girerek yasadışı yollardan Kandil’de bulunan kamplara katıldı. Behçet hastası olan Acar, yüzünde ve gözünde yaralar çıkması üzerine 20 Ekim 2009 günü İstanbul’a geldi. 22 Ekim 2009’da ise ağabeyi Sedat Acar’ın kimliğine kendi resmini yapıştırarak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne tedavi için başvurdu. Bu arada ağabeyinin kimliğiyle “Yeşil Kart” alan Vedat Acar, 26 Ekim2009 tarihinde Cerrahpaşa Hastanesi’nde tedavi olmaya başladı. 1 Şubat’a kadar tedavisi devam eden Acar, hastalığında iyileşme olmayınca 22 Mart 2010 günü İstanbul’dan Van’a gitti. Burada bir otele yerleşen Vedat Acar, 24 Mart 2010 günü Diyarbakır’da nevruz kutlamalarına katıldı.

GÖNÜLLÜ ‘CANLI BOMBA’ OLDU:

Acar, daha sonra örgütün kırsalına gitti. Ancak dağda hastalığı yeniden ortaya çıktı. Yüzünde ve gözünde yaralar çıkan Vedat Acar’ın midesinde ülser olduğu belirlendi. Hastalıkları üzerine Vedat Acar, örgüte canlı bomba olmak için başvurdu. Acar’ın bu isteği kabul edildi ve 6 aylık canlı bomba eğitimi aldı.

BOMBALARI DİYARBAKIR’DA ALDI:

Vedat Acar, 7 Ekim2010 günü Van’dan Diyarbakır’a giderek, burada Amed özel kuvvetler milis sorumlusu Dr. Aydın kod adlı örgüt liderinin gönderdiği plastik patlayıcıları teslim aldı. Örgüt militanlarından aldığı bombayı bir yorgana saran Acar, otobüsle İstanbul’a geldi.

MÜZERİNDE ÖLÜM HAPI ÇIKTI:

Vedat Acar’ın üzerinde, Suriye yapımı bir antibiyotik kapsülünün içerisine konulmuş potasyum siyanür bulundu. Terör örgütü PKK’nın yöneticileri, “canlı bomba” Vedat Acar’a eylemi gerçekleştiremediği ve yakalandığı takdirde bu hapı içmesi talimatını verdiği belirlendi.

KIRSALDA RADYO VE TV

Polis ayrıca son dönemde yakalanan teröristlerin ifadelerinde ilginç detaylara da rastladı. Bu tip eylemler için Öz Savunma Birlikleri’nin (ÖSB) kurulduğunu belirleyen polis, şu tespitlerde bulundu: ÖSB’ler, kırsal alandan habersiz eylem yapamayacak. Kırsal alanın eylem talimatları da örgüte yakın radyo ve televizyonlar vasıtasıyla eylem yapacak kişilere iletilecek.

POLİSE YÖNELİK EYLEM

Örgütün değişen eylem stratejisi kapsamında askere yapılan eylemlerin yeterince ses getirmediğini düşündüğü ve polise yönelik eylemlerin artması talimatını verdiği de belirlendi. Kalabalık polis noktalarına eylem düzenlenmesi talimatını veren örgüt üst yönetimi militanların “Sahte ihbarlarla polisi bir noktada toplayıp eylem düzenlemeleri’ni istediği tespit edidi.

PATLAYICILARLA BİRLİKTE GELMİŞ

BOMBALARLA Diyarbakır’dan İstanbul’a gelen Acar’ın saldırısıyla örgütün yeni stratejisi de ortaya çıktı. Önceki saldırılarında bombaları sonradan militanlarına gönderen örgüt bu yöntemi bıraktı. Kuryelerin ve bombaların bir bir yakalanması örgütü yeni yöntem arayışına itti. Buna göre örgüt artık eyleme giden militanını patlayıcılarla gönderme kararı almış.

PKK ‘derin PKK’yı araştırıyor


PKK’nın ‘bizimle ilgisi yok’ açıklamasına rağmen, Taksim’deki intihar saldırganı Vedat Acar’ın PKK’lı olduğunun ortaya çıkması, örgütü ve BDP’yi zor durumda bıraktı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Halis, “Örgüt bu durumu araştırarak sonucu kamuoyuna açıklamalı” dedi. Bu arada PKK’nın da olayı araştırdığı belirtildi. PKK yönetimi eylemi örgüt içinde silahsızlanmaya direnin bir grubun eylemi yaptırmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Roj TV’deki türkü

Örgüt, intihar eylemcisine bombayı da vererek önce Diyarbakır’a, “Doktor” kod adlı teröristin yanına gönderdi. 9 Ekim’de İstanbul’a gelen Acar, 10 Ekim’de ağabeyi Serhat Acar’ın kimliğiyle Şirinevler’deki evi kiraladı. Yeni evinde ilk olarak Roj TV’yi izleyebilmek için uydu bağlantısı kurma girişimlerinde bulunan Acar,ev sahibinin de kabul etmesiyle eve Roj TV bağlattı.
Hiçbir örgüt militanıyla görüşmeyen Acar, Roj TV’de bir türkü ile gönderilen şifreli mesaj üzerine bombalı düzeneği hazırladı ve eylemi gerçekleştirdi. Acar’ın babası Ali Eşref Acar da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan Van Cezaevi’nde tutuklu…

‘Dağların renkli gerillası’

PKK’nın “Derviş Şino” kod adlı Vedat Acar’ın hastalığını kullanarak örgüt üyelerine yönelik propaganda yaptığı da ortaya çıktı. 2008 yılında örgütün internet sitesi Gündem Online’de Vedat Acar’la yapılmış bir röportaja yer verildi. “Şino, dağların en hiperaktif gerillası” başlıklı haberde şöyle denildi:
“Az rastlanan ‘Behçet hastalığına’ rağmen dağlarda gerillacılık yapıyor. Ve bu dağların en renkli gerillalarından biri Şino…”

Canlı bomba Taksim’de kameraya yakalandı

İstanbul’da 32 kişinin yaralanmasına neden olan “Derviş Şino” kod adlı canlı bomba Vedat Acar, son bir yıldır Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyordu. Acar’ın, hastalık nedeniyle sol gözünü kaybettiği ortaya çıktı. Şirinevler’de anahtarı lahmacuncuya bırakarak ayrılan Acar, kanlı eylemini gerçekleştirmeden hemen önce    Taksim’de güvenlik kameralarına böyle yakalandı.

 

DAĞDAN TAKSİM’E ÖLÜM TUZAĞI

 • – 20 EKİM 2009 İSTANBUL: Canlı bomba Vedat Acar, Kandil ve Mahmur’dan gelen 34 PKK’lının Habur Sınır Kapısı’nda güvenlik güçlerine teslim olduğu 19 Ekim 2009 tarihinden bir gün sonra 20 Ekim günü ilk kez İstanbul’a geldi. – 22 EKİM 2009 İSTANBUL: Ağabeyi Sedat Acar adına sahte kimlik yaptırdı.
 • – 26 EKİM 2009 İSTANBUL: Behçet hastası canlı bomba Vedat Acar, sahte kimliğiyle 26 Ekim 2009’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde muayene oldu.
 • – 1 ŞUBAT 2010 İSTANBUL: Cerrahpaşa’da tekrar kontrolden geçti.
 • – 22 MART 2010 DİYARBAKIR: Diyarbakır’da yapılan Nevruz kutlamalarına katıldı. Ağabeyinin adına düzenlenen sahte kimlikle Diyarbakır’da bir otelde kaldı.
 • – 24 MART 2010 VAN: Acar’ın Nevruz kutlamalarından 2 gün sonra ise Van üzerinden dağ kadrosuna katıldığı tespit edildi.
 • – 21 EYLÜL 2010 DİYARBAKIR: Bir süre dağ kadrosunda kalan Acar, 21 Eylül 2010’da yeniden Türkiye’ye giriş yaptı. Bir süre Diyarbakır’da kaldı.
 • – 8 EKİM 2010 İSTANBUL: Bu tarihte yanına aldığı patlayıcılarla birlikte otobüsle İstanbul’a geldiği belirlendi.
 • – 10 EKİM 2010 İSTANBUL: Bahçelievler’deki evi yine ağabeyinin adına düzenlenmiş sahte kimlikle kiraladı.
 • – 30 EKİM 2010 İSTANBUL: Taksim Meydanı’na gelerek keşif çalışması yaptı.
 • – 31 EKİM 2010 İSTANBUL: Roj TV’den aldığı şifreli talimat doğrultusunda Taksim Meydanı’nda saat 10.40 civarında üzerindeki bombayı patlatarak, ortalığı kana buladı ve 32 kişinin yaralanmasına neden oldu.

 

Taksim’deki saldırıyı üstlenmeyip hedef saptırmak isteyen PKK ve KCK yöneticilerinin yalanını, canlı bomba Vedat Acar’a ait bilgiler ortaya çıkardı.

2004’te kırsal alana çıkarak Kandil’de eğitim alan Acar’ın Hakurk Kampı’nda Tim komutanlığı yaptığı belirlendi. Taksim’i kana bulamak isteyen canlı bombanın kimliği, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olarak nitelendirilen KCK’nın gerçek yüzünün ortaya çıkmasını sağladı. Polis ilk olarak, canlı bombanın fotoğrafı üzerinde teknik çalışmalar yaparak Vedat Acar’ın yüzünü tanınır hale getirdi. Ardından basına dağıtılan fotoğraflarla yapılan bilgilendirme neticesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü ‘ne 128 ihbarın geldiği öğrenildi.

Adresi ihbar edildi

1 Kasım’da 155 Polis İhbar hattına gelen ihbarda, canlı bombanın Şirinevler Mahallesi Mehmet Akif Caddesi 6. Sok. No:27 adresinde, kaldığı belirtildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince bahse konu evde yapılan aramada, Taksim saldırısında kullanılan buz kovalarına benzer 6 adet buz kovası, patlamış elektrikli kapsül ile üzerinde kabloları ve çeşitli renklerde elektrik kabloları, 1 adet kira sözleşmesi, eylemi gerçekleştiren teröriste ait parmak izleri ele geçirildi. İncelemelerde Sedat Acar adına 22 Ekim .2009’da kimlik çıkarıldığı ve söz konusu kimliğin kırsal alanda faaliyet gösterdiği bilinen Sedat Acar’ın abisi Vedat Acar tarafından kullandığı tespit edildi.

ROJ TV’Yİ AYARLATMIŞ

Saldırganın, Şirinevlerde’ki evi tuttuktan sonra uydu anten taktırtarak Roj TV ile Mezopotamya kanallarını özellikle ayarlattığı belirlendi. 31 Ekim günü saat 09.30 sıralarında evden ayrılan terörist Acar’ın "Bir daha gelmeyeceğim" dediği öğrenildi. Daha sonra evin anahtarını lokanta sahibine teslim eden Acar’ın patlayıcı maddeleri taşıdığı çantalar ile birlikte ayrıldığı öğrenildi.

KOD ADI: ‘VANLI DERVİŞ’

Terörist Vedat Acar’ın örgütsel konumu ise terör örgütü PKK ile KCK arasındaki bağı bir kez daha gözler önüne serdi. Acar’ın 2004 yılında kırsal alana çıktığı ve Kandil’deki kamplarda eğitim aldığı belirlendi. 2008’de Hakurk Kampı’nda Tim komutanlığı yaptığı tespit edilen teröristin Behçet hastası olduğu için dağda ‘hasta Vanlı’ olarak anıldığı ve kod adının ‘Vanlı Derviş’ olduğu öğrenildi. PKK’nın genelde canlı bomba intiharcılarını son saldırıda olduğu gibi hasta ve psikolojik rahatsızlığı olan teröristler arasından seçtiği belirtildi.

Canlı bombanın Kandil hatırası

Taksim Meydanı’nda pazar günü meydana gelen ve 15’i polis 32 kişinin yaralanmasına neden olan canlı bomba Vedat Acar’ın Kandil’de eğitim aldığı öğrenildi. Behçet hastası olan Acar’ın 2006 yılında Kandil Dağı’nda çektirdiği bir fotoğraf evde yapılan aramada ele geçirildi. Acar’ın saldırıdan bir gün önce Taksim’de keşif yaptığı da MOBESE kameralarından tespit edildi. İstanbul’da bir süre örgüt mensuplarının evinde kaldığını belirlenen Acar’ın, 1 ay önce ailesinin yanından ayrıldığı ve Şirinevler’de bir ev kiraladığı tespit edildi. Şirinevler Mehmet Akif Caddesi’nde 4 katlı apartmanın birinci katını, 600 liraya kiralayan Acar’ın emlakçıya da göz tedavisi için “İstanbul’a geldim kısa süre için ev kiralayacağım" dediği belirtildi. Bu arada İntihar eylemcisinin üzerinden siyanür içerikli bir hap çıktığı ve eylemi gerçekleştiremeden yakalanması halinde bu hapı yutarak intihar edeceği belirtildi.

Vedat Acar, 3 ay önce talimatla Kandil’den indi ve Habur’dan Türkiye’ye giriş yaptı. Yanındaki bir sırt ve bir omuz çantası, 6 kilo A4 patlayıcı ile doluydu. İstanbul’a gelen terörist, burada yaşayan ağabeyini kamuflaj olarak kullandı. 10 Ekim’de Şirinevler’de bir daire tuttu. Saldırıyı gerçekleştireceği 31 Ekim’e kadar patlayıcıları ve düzeneklerini hazırladı. İddiaya göre, talimatı alabilmek için ev sahibinden izin alarak uydu anteni kurdu. ROJ TV ve Mezopotamya Radyosu’nun frekansını, uydu alıcısının hafızasına kaydedip şifreli talimatı beklemeye başladı. Yine iddiaya göre, o şifreli mesaj ekim ayının sonlarına doğru geldi. Vedat Acar, 31 Ekim sabahı, buz kovaları içindeki bombaları çantalarına yerleştirdi ve evden çıktı. Taksim’deki saldırısında da parçalanarak öldü.

vedat acar 001

TAKSİM SALDIRISI KCK-PKK BAĞININ KİRLİ YÜZÜNÜ DEŞİFRE ETTİ

Taksim eylemi, terör örgütü PKK’nın da üst düzey yöneticiliğini yapan kişilerin KCK yapılanması içerisindeki kirli ilişkilerini gözler önüne serdi. Saldırıyla terör örgütünün "Siviller hedefimizde değil" yalanı da ortaya çıktı

Taksim’deki hain saldırı, KCK’nın demokratik bir örgüt değil, terör örgütü PKK’nın bağlı bulunduğu karanlık bir yapı olduğunu ortaya koydu. Başta teröristbaşı Abdullah Öcalan ile PKK yöneticilerinin aynı zamanda KCK’nın da karar merciinde bulunması PKK-KCK irtibatını bir kez daha gözler önüne serdi. KCK, Kongra-Gel Genel Kurul’unda 22 Mayıs 2007’de kabul edilen sözde anayasası ile PKK’yı bir devlet sistemi gibi yapılandırma amacını taşıyor. KCK yapılanması, Öcalan’ın önderliğini dikte ediyor. KCK’nın sözde anayasasının 37. maddesi, "KCK sistemi içerisindeki her kadro ideolojik, ahlaki, felsefik ölçüler açısından PKK yapılanmasına bağlıdır" diyor. KCK sisteminin başında bölücü başı Öcalan bulunuyor. KCK’nın yönetim kadrosunu Kongra-Gel’in başındaki Zübeyir Aydar ile PKK yöneticileri Murat Karayılan, Duran Kalkan, Mustafa Karasu ile Cemil Bayık yapıyor.

‘ŞEHİRLERİ KARIŞTIRABİLİRİZ’ MESAJI

Ortaya çıkan bulgular, barışı sabote için Taksim saldırısını derin yapıların gerçekleştirdiği iddialarını çürütüyor. PKK’nın sözde eylemsizliğin bittiği gün Taksim’deki eylem ile vermek istediği mesajın "Eylemsizliği istediğimiz zaman bitirip İstanbul’un göbeğinde neler yapabileceğimizi görün!" şeklinde olduğu ifade ediliyor. Kamuoyuna, eylemsizlik kararını deklare ederek barış yanlısı bir tablo çizmeye çalışan PKK’nın asıl amacının "Gerekirse her şeyi yapabilir, şehirleri karıştırabiliriz" mesajı vermek istediği belirtiliyor. Örgütün kendi arasında, Taksim eylemi için ‘hem eylem yaptık hem de eylemsizlik ilan ederek öne geçtik’ yorumunu yaptığı söyleniyor.

"EYLEMİN ÜSTLENİLMESİ BİZE ZARAR VERDİ"

Taksim’deki eylemi üstelenmeyen PKK, 9 sivilin öldüğü Geçitli saldırısını ve 7’si çocuk 10 kişinin öldüğü Diyarbakır’daki ‘termos bomba’ eylemini de kendisinin yaptığını kabul etmemişti. PKK’nın sivil ölümlü olayları stratejik olarak üstlenmediği, bu tür olayları başkalarına yüklemeye çalıştığı ifade ediliyor. KCK İddianamesi’nde yer alan bir bilgi ise PKK’nın sivillere yönelik saldırıları neden üstlenmediğini ortaya koyuyor. Davanın tutuklu sanığı olan kapatılan DTP’nin eş başkanı Kamuran Yüksek’in laptop bilgisayarından 25 Ocak 2008 tarihli bir belge ele geçirildi. KCK’nın sözde Yürütme Konseyi üyesi olan PKK yöneticisi Duran Kalkan’a gönderilen Final Dershanesi’ne yapılan saldırı ile ilgili raporda yer alan şu ifadeler dikkat çekiyor: "Diyarbakır’daki yapılan eylem kitle açısından istediğimiz desteği alacağımız ümidini taşırken anlayamadığımız bir şekilde bu eylemin üslenilmesi bize zarar verdi."

vedat acar 003

EYLEMSİZLİK ALTINDAN PATLAYICI SEVKİYATI

Terör örgütü PKK’nın sözde eylemsizlik kararı aldığı dönemlerde eylemler için doğudan batıya patlayıcı sevkiyatı yaptığı birçok olayda ortaya çıkmıştı. Büyük bir kısmı emniyet güçleri tarafından yakalanan patlayıcılar, örgütün barışı bahane ederek sansasyonel eylem hazırlığında olduğunu ortaya koyuyor. İşte PKK’ya ait olduğu belirtilen ve eylemsizlik sürecinde ele geçirilen mühimmatlar: İzmir’de 11 Haziran 2010’da 50 kg patlayıcı, Diyarbakır’da 6 Ağustos’ta 60 kilogram C4 patlayıcı, Uşak’ta 23 Eylül’de A4 ve C4 karışımı bombalar ile bomba yapımını gösteren krokiler ile 26 Ağustos’ta Diyarbakır’da 65 kilo patlayıcı.

Canlı bomba Vedat Acar’ın saldırıyı gerçekleştirmek için seçilmesinin nedeni ölümcül hastalığıydı. Terör örgütü, okuma yazma bilmeyen teröristi nasıl olsa ölecek diye katliam yapmaya gönderdi

Taksim Meydanı’ndaki polis kontrol noktasına yönelik canlı bomba eylemini gerçekleştiren Vedat Acar’ın PKK Kamplarında “Hasta Vanlı” olarak bilindiği öğrenildi. Star, Acar’ın özel fotoğraflarını ele geçirdi. 2004’te PKK’ya katılan Acar’ın 2006’da ‘Behçet Hastası Gerilla’ başlığıyla örgüte yakınlığıyla bilinen Azadiya Welat gazetesinde haberleri de yapıldı. Polis, teröristin yüzünü tanınır hale getirebilmek için teknik bir çalışma yürüttü. İşte gerçekleştirdiği saldırıda parçalanan canlı bombanın örgütle ilişkisinden Taksim saldırısına uzanan hikayesi…

Cerrahlar fotoğraf için parçaları birleştirdi

• Vedat Acar 4 yıldır Behçet hastasıydı ve vücudu tedaviye cevap vermiyordu. Taksim’deki Saldırıdan sonra parmak izi tespiti yapılamayınca Acar’ın önce morgda cerrahi yöntemlerle yüzü toparlandı. Bunun sonrasında da bilgisayarda teknik yöntemlerle teröristin yüzünü tanınır hale getirilerek fotoğrafı elde edildi. Fotoğrafın yayınlanmasının ardından 1 Kasım saat 21.36’da gelen ihbar olayı aydınlattı.

Bomba malzemeleri ve kovalar evde bulundu

• Saldırganın Şirinevler’de oturduğu bilgisinin verilmesi üzerine adrese operasyon düzenlendi. Evde eylemde kullanılan buz kovalarının aynısından 6 adet, patlamış elektrik kapsülleri ile çok sayıda farklı renklerde kablolar bulundu. Kira kontratı ve çok sayıdaki eşyada Vedat Acar’a ait parmak izleri elde edildi. Vedat Acar’ın kardeşi Sedat Acar adına 22 Kasım 2009 günü nüfus müdürlüğünden kendi fotoğrafının bulunduğu yeni bir nüfus cüzdanı çıkarttığı belirlendi. Acar, bu kimliği hastanedeki tedavisi için de kullandı.

Saldırı emrini örgütün televizyonundan aldı

• Acar’ın evi tuttuktan sonra çanak anten taktırdığı ve kurulumu yapan teknisyene özellikle Roj TV ve Mezopotomya TV kanallarını ayarlattığı tanık ifadelerinden öğrenildi. Mezopotamya TV’den alt yazıda şifreli yazıyla eylem talimatını alan canlı bomba, pazar sabahı son hazırlıklarını yaparak eylem için harekete geçti. 09.30’da evden çıkan Acar, kaldığı evin alt katındaki kebapçıya evin anahtarını bıraktı ve  ‘depozitoyu abim gelip alacak’ dedi. Otobüsle Taksim’e giden canlı bomba Tarlabaşı Bulvarı’ndaki çiçekçilerin bulunduğu bölgeden İstiklal Caddesine geçti ve saldırıyı gerçekleştirdi.

‘Bir an önce Türkiye’ye dönerek savaşmalıyım’

PKK’nın yayın organı olarak bilinen ANF’de 31 Ekim 2008’de ‘Derveş Şino’ kod adıyla ‘röportajı’ yayınlanan Acar, hastalığı nedeniyle silahlı eylemlere katılmadığı için kendisini rahatsız hissettiğini söylüyor.

Bir an önce Türkiyeye dönerek savaşmak istediğini anlatan Derveş Şino “En büyük hayalim Türk egemen güçlerine karşı savaşmak” diyor. Canlı bomba Acar’ın PKK kampında çekilen bir fotoğrafını da  yayınlayan ANF, Acar’ın yemek dahil her işe koşturduğunu yazıyor. Tedavi için 20 Ekim 20009’da İstanbul’a gelen Acar, 22 Ekim’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvuruyor. Başvuru sırasında, üzerine kendi resmini yapıştırdığı ağabeyinin kimliğini kullanan canlı bomba, Yeşil kart başvurusunda da bulunuyor. 22 Mart’da Diyarbakır’a giden Acar, burada yine ağabeyine ait kimlikte bir gece otelde konaklayıp ertesi gün Nevruz gösterilerine katılıyor.

Kod adı ‘Derviş Şino’ lakabı ‘Hasta Vanlı’

• 2004’te terör örgütüne katılan Acar’a “Vanlı Derviş”  ve “Derviş Şino” kod adı verilen Acar’ın örgüt içindeki lakabı ise “Hasta Vanlı” oldu. 2008’de Kandil’de 6 ay bomba eğitimi alan ve Hakurk Kampında tim komutanlığı yapan Acar’ın, canlı bomba eyleminde tercih edilmesinde Behçet hastası olması büyük rol oynadı.

BUZ KOVALARI EVDEN ÇIKTI

Vedat Acar’ın Şirinevler’deki dairesinde arama yapan polis, plastik patlayıcıları yerleştirdiği buz kovalarının aynısından 6 adet daha olduğunu gördü. Evde ayrıca patlamış elektrikli fünyelerle çeşitli renklerde elektrik kabloları bulundu. Yaptığı kira sözleşmesinin üzerinde de, Vedat Acar’a ait parmak izleri tespit edildi. Ağabeyi Sedat Acar adına sahte kimlik çıkardığı, daireyi de bu sahte kimlikle tuttuğu belirlendi. Teröristin bombanın elektronik düzeneğini hazırlarken bir test devresi oluşturduğu ortaya çıktı. Terör polisi, yaptığı arşiv çalışmasında Vedat Acar’ın 2006’da Azadiya Welat gazetesine röportaj verdiğini belirledi. "Şino, Dağların En Hiperaktif Gerillası" başlığıklı röportajda, Vedat Acar’ın Behçet hastası olmasına rağmen dağlardan vazgeçmediği vurgulandı. Vedat Acar’ın ırmak kenarında balık tutarken bir fotoğrafını yayınlayan gazete, şu ifadeleri kullandı: "… Fazla yorulmaması ve düzenli ilaç kullanması gerektiğini belirten gerilla doktorların uyarılarını pek önemsemiyor. Arkadaşlarının çoğunun şu an aktif savaşın içinde olduğunu ve hastalığından dolayı ön cephede yer almadığını anlatıyor…"

Bombalar doktor Aydın isimli teröristten

• Acar, bazı haberlerde yer aldığı gibi Türkiye’ye Habur’dan değil, PKK’nın kullandığı illegal yollardan giriş yaptı. 21 Eylül’de Van üzerinden Türkiye’ye giriş yapan Acar, 7 Ekim’de Diyarbakır’a geçerek yine ağabeyinin kimliğiyle bir otel odası kiraladı. PKK’nın sözde ‘Amed Özel Kuvvetler Sorumlusu’ doktor Aydın kod adlı teröristten bomba alan Acar, 9 Ekim’de yorgana sardığı bombayla Diyarbakır’daki otelden ayrıldı. İstanbul’da bir süre ailesinin bulunduğu Bağcılar’da kalan Vedat Acar, 10 Ekim’de emlakçıyla anlaşarak Şirinevler’deki apartmanın giriş katındaki daireyi kiraladı.

SALDIRIDAN SANİYELER ÖNCEKİ AN

vedat acar 002

Baba uyuşturucu tutuklusu kardeşi dağda

• Van’ın Gürpınar’a bağlı Uzun Gedik Köyü’nde doğan Acar’ın okur yazar dahi olmadığı öğrenildi. Acar ailesi 12 yıl önce Van’dan İstanbul’a göç ederek Bağcılar Evren Mahallesi’ne taşınmış. Canlı bombanın iki kadınla evli olan babası uyuşturucu suçundan cezaevinde yatıyor. Acar’ın kız kardeşi ve bir kuzeninin de 3 ay önce PKK’ya katıldığı öğrenildi.

Cenazesini teslim alan olmadı

32 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren Vedat Acar’ın cenazesini almak için Adli Tıp Kurumuna başvuran olmadı. Terörist cenazesi yakınları tarafından alınmazsa, belediye tarafından kimsesizler mezarlığına gömülüyor.

Eylemci tek başına ikinci bir kişi yoktu

Olay günü Taksim’de başka bir saldırganın daha bulunduğuna yönelik iddialara İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’dan cevap geldi. Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin saldırıyla ilgili sorularını da cevaplayan Çapkın, “Bazı gazetelerde yer alan haberler gerçeği yansıtmıyor. Eylemci tek, ikinci bir kişi yok. Eylemi tek başına yapmış. Olayla ilgili yakınlarının da aralarında bulunduğu bazı kişilerin ifadesine başvuruldu. Gözaltında kimse yok” dedi.

Hiçbir eşyası yoktu kalanları ona verdik

Canlı bomba Vedat Acar’ın Şirinevler’de Öz Aras Emlak’tan kaldığı evi bir yıllığına kiraladığı öğrenildi. Emlakçı Gökhan Gürkan, Acar’ın elindeki bir spor çantadan başka bir eşyasının olmadığını söyledi. Acar’ın bir ay önce geldiğini belirten Gürkan, “Oteller pahallı olduğu için ev kiralamak isteğini söylemişti. Hasta olduğu için İstanbul’a gelmiş. Ev eşyası yoktu. O yüzden önceki kiracılardan kalan ev eşyalarını ona verdik. Konuşması düzgündü. Hasta olduğu için komisyon paramızdan 100 TL eksik aldık” dedi.

Jandarma muhtarı bir ay önce çağırmış

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı 132 hane ve bin 800 nüfuslu Uzungedik köyü halkı, Taksim’deki saldırıyı gerçekleştirenin uzun yıllar önce köyde ikamet eden bir ailenin oğlu Vedat Acar olduğunu öğrenmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı. Uzungedik köyü muhtarı Hadi Bilek, Jandarmanın kendisini bir ay önce karakola çağırdığını belirterek, “Vedat Acar ile kız kardeşi ve teyze oğlunun nerede olduğunu sordular. Acar’ın 2004’te, kardeşi ve teyzesinin oğlunun da Ramazan Bayramı’nda PKK’ya katıldığı söylendi” dedi.

Organize bir güç olmazsa yapamazdı

Saldırı siyasilerin de gündemindeydi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 40 yıldır terörle uğraşan Türkiye’de akademik çalışmaların olmayışını eleştirirken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Kimse kendi başına ‘canım sıkıldı belime patlayıcı bağlayıp bir yerde bunu patlatayım’ demez. Arkasında organize bir güç olmadıkça bunu yapamaz” diye konuştu. BDP’li Hamit Geylani de, “PKK’nın böyle bir zamanda, eylemsizlik kararının uzatıldığı bir zamanda böyle bir eylem yapması olanak dışı” diye konuştu.

‘ÖRGÜT BÖYLE HARCIYOR’
SABAH’a konuşan üst düzey bir terör yetkilisi, bu durum için şu yorumu yaptı: "Örgüt hasta militanları böyle ‘harcıyor.’ Genelde intiharcı olarak kullanılan tipler, hasta ve psikolojik problemi olan tipler. Yani yarım militanlar. İşte örgüt bunları gözden çıkarıyor. Vedat Acar da öyle bir tip. Dağda bu adama ‘Hasta Vanlı’ ismi bile takılmış…" PKK’nın Taksim saldırısını üstlenmemesinin sürpriz olmadığını söyleyen aynı yetkili, "Geçmişte Diyarbakır’daki termos bombalı saldırı ve dershane saldırısını da kabul etmemişlerdi. ‘Hakkari Geçitli’deki saldırıyla da alakamız yok’ demişlerdi. Ama ne oldu? Onların yaptığı belirlendi. Taksim saldırısı bizim işimiz değil diyorlardı. Peki şimdi ne diyecekler?" dedi. Taksim saldırısı ‘Biz istediğimiz zaman eylemsizliği bitiririz’ mesajıdır" diyen terör yetkilisi, "Bakın İstanbul’da bile neler yapabiliriz, mesajı veriliyor. Sizin şehirlerinizi böyle karıştırırız mesajı veriliyor. Hükümet baskı altına alınıyor" diye konuştu. Örgütün bombalı eylemler için strateji değiştirdiğini de söyleyen yetkili, "Eskiden bomba malzemesi ve eylemci terörist, eylem gerçekleştirilecek metropole ayrı ayrı geliyordu. Şimdi örgüt bombacıyı malzemeleriyle direkt Kandil’den yolluyor" dedi. Doğudan batıya doğru müthiş bir patlayıcı sevkiyatı olduğunu vurgulayan terör yetkilisi şöyle konuştu: "Bunların büyük kısmını yakaladık. İzmir’de, Uşak’ta, Van’da, Diyarbakır’da yakaladık… Madem barış istiyorsunuz bu sevkiyat da neyin nesi? Eylemsizlik, barış hepsi hikâye…"

2 Yanıt to “EĞİTİM KANDİL’DEN EMİR ROJ TV’DEN”

 1. hasan basri 13:00 #

  İŞTE BİR GERİZEKALI DAHA KONUŞTU..ELLERİ KANLI BİLE OLSA,İÇİNİZDE KAHRAMAN YARATMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ..SİZDEN ÇİZGİ FİLM KAHRAMANI BİLE OLMAZ..ÇÜNKİ İHANET ETMEK GENLERİNİZDE VAR..HAİNLER!!!

 2. ali 20:57 #

  siz yalancisiniz arkadas ,yazdiklariniz amacli yazilmis,,vedat acar fedaidir,,halki icin ölmeyi tercih edecek kadar fedai cesur..ama eylemin yeri zamani yanlistir,,bu kadar basit ,alcak türk medyasi az insan olsaniz huzur cok cabuk gelir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: