KOSOVA’DA TÜRKİYE RÜZGARI

5 Kas

Recep Tayyip Erdoğan Kosovada Türkçe Miting

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova’da binlerce kişiye Türkçe seslendi

Erdoğan, anlamsız şekilde semboller çatışmasına yer olmadığını belirterek “Tarihin tozlu raflarında kalmış meselelere, sebebi unutulmuş husumetlere Balkanlar’da son verilmesini istiyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan iki günlük Kosova temaslarının ilk gününde Prizren’de binlerce kişiye hitap etti.  Kosova Başbakanı Haşim Taçi’nin de katıldığı mitingde Erdoğan’ın konuşması sık sık ‘Kosova sizinle gurur duyuyor’ sloganı ile kesildi. Meydanın Türk bayrakları ile süslendiği mitingde Erdoğan, “Kosova bizim kardeşimiz” dedi. “Moğalistan’dan Saraybosna’ya Makedonya’dan Küdüs’e kadar nerede bize ait bir iz varsa dünya kültür mirasına kazandıracağız” diye konuşan Erdoğan, mitingin ardından Küçükcekmece Belediyesi’nin yaptırdığı ilkokulu açtı.

‘BU TOPRAKLARDA BARIŞ DAİM OLACAK’

Erdoğan, temaslarının ikinci günü ise Başkent Priştine’deydi. Erdoğan’a, Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muie Rugova tarafından fahri doktora ünvanı verildi. Başbakan Erdoğan, “21. yüzyılda artık inanç düşmanlığına yer yok. İletişim ve küreselleşme çağında hoşgörüsüzlük toplumların kaderinde rol oynayamaz. Sembol savaşları artık bitsin. Kosova’nın bağımsızlığıyla yeşeren bu umut, koca bir çınara dönüşecek ve bu topraklarda barış daim olacaktır” diye konuştu. Erdoğan, konuşmasında “Türkiye’nin İstiklal şairi, Mehmet Akif Ersoy’un Kosova kökenli olduğunu hatırlattı. “Büyük mütefekkir İpek’tendir” dedi.

KOSOVA KARDEŞİMİZDİR

• Başbakan Erdoğan, Şadırvan Meydanı’nda toplanan binlerce kişiye, “Kosova bizim için uzak bir diyar değildir. Kosova bizim komşumuzdur, Kosova bizim dostumuzdur, daha ileri gidiyorum; Kosova bizim kardeşimizdir” dedi. 

• Erdoğan, Kosova Başbakanı Taçi ile kabri Türkiye dışında bulunan tek şehit Osmanlı Sultanı 1. Murat’ın türbesini açtı.

• Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de yaptırdığı ve Türkiye’nin işbirliği ile restore edilen Fatih Camii’ndeki törene de katıldı.

• Başbakan’a Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rugova fahri doktora takdim etti. Edoğan’a bağımsızlık madalyası da verildi. 

• Erdoğan, Türk girişimcilerinin yaptırdığı İnternational Medicine Kalp Hastanesini açtı. Tedavi gören hastaları ziyaret etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: