TÜRKİYE OLMADAN ASLA

8 Kas

AHMEDINEJAD

İRAN GÖRÜŞMELER İÇİN ADRES GÖSTERDİ

İran, Batı ile bu ay başlaması öngörülen nükleer müzakerelerin Türkiye’de yapılmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı, görüşmelerin Türkiye’de yapılması için ilke anlaşmasına varıldığını doğruladı

İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Batı ülkeleriyle yeniden başlaması planlanan müzakereler, Tahran’ın talebi doğrultusunda Türkiye’de gerçekleştirilecek. İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ‘5 artı 1’ ülkeleri olarak bilinen BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) ve Almanya ile müzakerelerin Türkiye’de yapılmasına ilişkin bilginin Ankara’ya aktarıldığını açıkladı. Mutteki, Singapur Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir gazetecinin konuya ilişkin sorusuna, ‘’İki üç gün önce Türkiye’deki dostlara müzakerelerin orada yapılabileceğini ilettik’’ cevabını verdi. Müzakerelerin zamanı ve içeriğine ilişkin görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Mutteki, bu konuda da uzlaşmaya varılmasını umduğunu ifade etti.

İLKE ANLAŞMASINA VARILDI

Ankara’da Dışişleri Bakanlığı kaynakları da, müzakerelerin Türkiye’de yapılması konusunda ilkesel olarak uzlaşmaya varıldığını doğruladı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İran bu konudaki görüşünü Türk yetkililere iletti. ‘’Türkiye’nin, sürecin başından beri diplomatik çözüm bulunması için yoğun çaba harcadığını’’ vurgulayan kaynaklar, Türkiye’nin bu çerçevede ‘’elinden geleni yapmaya hazır olduğunu’’ yineledi. Yetkililer, görüşmelerin Türkiye’de yapılması konusunda ilkesel olarak uzlaşıldığını ancak yer ve zaman konusunda henüz bir çalışma bulunmadığını kaydetti. .

DİPLOMATİK ÇÖZÜM İÇİN SON ŞANS

İran’a yönelik yaptırım dalgasının ardından başlayacak müzakereler, soruna diplomatik çözüm bulunması konusunda son şans olarak değerlendiriliyor. Batı’nın, müzakerelerde, daha önce Türkiye ve Brezilya’nın öncülüğünde imzalanan takas anlaşmasını temel alan bir öneriyi masaya getirmesi bekleniyor.

AA, HAARETZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: