PARTİ MİSİNİZ KASAP MI?

10 Kas

Recep Tayyip Erdoğan 002

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP yönetimine üslup uyarısında bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır’ın kendisi hakkında kullandığı, "O dili koparacağız." ifadesine sert tepki gösteren Erdoğan, MHP yönetimine, "Siz siyasi parti misiniz, kasap mısınız? Ya siz ne zamandan beri Ali kıran baş kesen oldunuz?" sorusunu yöneltti.

Erdoğan, MHP yönetimini baraj altında kalma korkusunun sardığını iddia etti ve hırçınlığı buna bağladı. Başbakan, MHP’yi milliyetçi-muhafazakâr kimliğini arka plana itmekle suçladı. MHP yönetiminin her geçen gün milletin hissiyatından, milletin nezaketinden ve milletin gündeminden koptuğunu öne sürdü.

TBMM Grup toplantısında konuşmasına Kosova ziyaretiyle ilgili bilgi vererek başlayan Başbakan Erdoğan, sözü MHP’ye getirdi. Milliyetçiliğin kafatasçılık olmadığını belirten Erdoğan, "Hoşgörüsüzlüğü bir ideoloji olarak dayatmak hiç değildir. Aynı toprak parçası için, aynı bayrak için, aynı idealler ve değerler şehit düşmüş ve aynı mezarlıkta yan yana yatan iki şehidi etnik kökeniyle, diliyle, mezhebiyle birbirinden ayırmak, şehitlere de, bu millete de, bu ülkeye de yapılacak en büyük haksızlık, en büyük saygısızlıktır." dedi. Erdoğan, milliyetçiliğin ırkçılık anlamı taşımadığına İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un Arnavut olmasını örnek gösterdi: "Kosova’nın İpek ilçesindendir. Ama siz hiçbir zaman Mehmet Akif Ersoy’da ırkçılık göremezsiniz. İstiklâl Marşı’mızın şairi. Bunu nasıl izah edeceksiniz?"

TİKA’nın yaptığı faaliyetlerden söz eden Erdoğan, "Dünya genelinde 7 bin proje yürütülüyor. Milliyetçilik üzerinden siyaset yapanların ne kendileri, ne hayalleri buralara ulaşamazken, biz eserlerimizle buralarda Türk milletinin gücünü gösteriyoruz. Türkçeyi biz dünyada yaygınlaştırıyoruz. Türkiye’yi tanıtıyor, lobi faaliyetlerini en geniş anlamda yürütüyoruz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, Kosova Meydan Savaşı’nın önemini ve Sultan Murad Hüdavendigar’ın türbesinin tadilatını anlatırken Lokman Ayva’nın da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri gözyaşları döktü.

NE ZAMANdır ALİ KIRAN BAŞ KESEN OLDUNUZ?

Kabinesiyle birlikte yabancı ülkelerde bir Türk bayrağı deniziyle karşılandığını anlatan Erdoğan, MHP yönetimine çattı: "Bu ülkenin başbakanı ve heyeti, gözlerinden ışıl ışıl umut fışkıran Kosovalı çocukların tertemiz yüreklerinde en baş köşeye yerleştiriliyor. Ama bu ülkenin başbakanı yurtiçinde güya milliyetçi olduğunu iddia eden zevat bakımından dili koparılmakla tehdit ediliyor. Bakıyorsun bir başkası çıkıyor. ‘Onu koltuğundan indireceğim, meraklanmasın’ diyor. Siz nesiniz ya? Siz siyasi parti misiniz, yoksa kasap mısınız? Ya siz ne zamandan beri Ali kıran baş kesen oldunuz. Demokratik parlamenter sistemde bu makamlara millet getirir, millet götürür. Bunun dışında hiçbir yol, yöntem buralara indirme, bindirme harekatı yapamaz. Burası Mavi Marmara’nın saldırıya uğradığı uluslararası sular değil. Orada onu yapanları biliyoruz, eğer onlarla eşdeğerdeyseniz buyurun buyurun çıkın ortaya."

Başbakan Erdoğan, MHP yönetimindeki hırçınlığı ‘barajın altında kalma korkusu’na bağladı. Başbakan, "Bu korku ve kaygı, çirkin üsluba kendilerini sevk ediyor. Bataklığa düşen, çırpındıkça kurtulmaz, çırpındıkça batar. MHP’ye gönül vermiş kardeşlerime söylüyorum. Bu çirkin üsluptan, gözü dönmüş yaklaşımlardan rahatsızlık duyduklarını çok iyi biliyorum. İnanıyorum ki onlar da bu konuda gerekli dersi gerekenlere verecektir." diye konuştu.

CHP’YE: İÇLERİNDEKİ ASIL KORKU İMPARATORLUĞUNU İTİRAF ETTİLER

CHP’de yaşanan iç kavgaya da değinen AK Parti lideri şunları söyledi: "İşte görüyorsunuz yıllardır korku imparatorluğu edebiyatı yaptılar. En sonunda korku imparatorluğunun kendi içlerinde olduğunu itiraf etmek zorunda kaldılar. Yıllarca takiyye dediler. Asıl takiyyenin kendi içlerinde olduğunu, asıl güvensizliğin kendi partilerinde olduğunu dünya alem gördü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: