YENİ ANAYASA BERRAK OLACAK

11 Kas

tayyip erdogan

Başbakan Erdoğan, başörtüsü ile ilgili soruların yeni anayasa ile netleşeceğini söyledi. Erdoğan, "Bütün bu konularla ilgili özellikle seçim sonrasını çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Yeni anayasa ile aslında soru işaretlerinin netliğe kavuşacağı düşüncesindeyim" diye konuştu.

ANKARA

Başbakan Erdoğan, Esenboğa’da, G.Kore ve Bangladeş’e yapacağı ziyaretler öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Hayrünnisa Gül, ilkokula türbanla girilmesinin doğru olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı da destekler açıklamalar yaptı. Bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum?" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:

PAYLAŞMAK ÇOK ZOR

"Bütün bu konularla ilgili özellikle seçim sonrasını çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Ve bu yeni anayasa ile birlikte aslında bu tür soru işaretlerinin netliğe kavuşacağı düşüncesindeyim ve biz halkımızla bütünleşmek suretiyle inşallah bu soruları netliğe kavuşturmanın da mücadelesini vereceğiz. Ben özgürlüklerin tanımı noktasında bireysel açıklama yapma noktasında değilim. Çünkü, özgürlüklere olan inancım çok farklı. Bunu da karar merciinde olan özellikle yargı kesimiyle paylaşmanın ne kadar zor olduğunu geçmişte de maalesef gördük. Onun için bu süreç inanıyorum ki milletvekili seçimlerinden sonra… Bu konuda daha önce konuşmayacağımı söyle-dim. Yeni anayasayı hazırlayacağız ve Meclis’te isteriz ki en geniş manada mutabakatla bunu çıkaralım. O takdirde artık zaten bu tür açıklamalara da yer kalmayacaktır."

Bedelli askerlik gündemde değil

Erdoğan "Sözleşmeli er modeli ne zaman yürürlüğe girecek? Bedelli konusu da bunun içinde olacak mı?" sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "İş, şu anda ilerliyor. Ama bedelli kesinlikle şu anda gündemde yoktur. Bunun bilinmesini isterim." Erdoğan, bedelli askerlikle, dövizli askerliğin toplumda karıştırıldığı söyledi. Erdoğan, Hantepe baskınıyla ilgili dün bir albaya ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydının ortaya çıktığının hatırlatılarak bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine, konunun takibinin yapıldığını kaydetti.

İran ile nükleer konusundaki müzakerelerin tarihine ilişkin bir soru üze-rine de Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "İran’ın iki tarih teklifi vardır. 23 Kasım ve 5 Aralık’tır. Ve teklifi de İstanbul’dur. Ama muhataplar bunu kabul edecekler mi etmeyecekler mi? Şu anda bunu bilemem. Belki G-20’de de Sayın Obama ile yapacağımız görüşmede filan gündemimize de gelebilir."

Karikatürün sınırını öğrenemedim

Bir gazetecinin Kılıçdaroğlu’nu dansöz kıyafeti içinde gösteren karikatürü hatırlatarak "Sizce bu sınır çerçevesi içerisinde miydi?" sorusu üzerine ise Erdoğan, bunu kendisinin değerlendirmeyeceğini, karikatüristlere sorulması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Tayyip Erdoğan’ı kediye benzettikleri zaman bir şey söylemediniz. Köpeğe benzettikleri zaman bir şey söylemediniz. Hepsini sevimli hayvan yaptınız. O zaman hep savunuyordunuz. ‘Karikatüristler bunları yapar’ diyordunuz. Bilemiyorum, bunu bizzat karikatüristlerin kendisine sorarsanız herhalde çok daha isabetli olur. Çünkü, ben karikatüristlerin özgürlük sınırının ne olduğunu öğrenemedim. Sizler bu dünyanın içerisindesiniz, sizler çok daha iyi bilirsiniz" diye konuştu.

Erdoğan, "Diyarbakır Valiliği, Kürtçe tabelaları asılmasıyla ilgili kararı iptal etti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da Erdoğan, "Yargı tabelalar konusunda bir karar vermişse, onu bizim değerlendirecek halimiz yok. Acaba bu ülkenin sorunları, yani bu mudur? Buralarda mıdır? Buraya kadar bu sorunlar inmiş midir? Eğer buraya kadar bu sorular inmişse biz bu işi bitirdik demektir" cevabını verdi.

Atatürk’ten sonra en etkili lider

Reuters, Erdoğan hakkında yayımladığı bir yazıda, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Atatürk’ten beri hiçbir liderin yapmadığı kadar, ulusuna damgasını vurdu" yorumunu yaptı. Yazıda, "Erdoğan’ın başkanlığındaki AK Parti, 2002’de iktidara gelmesinden sonra, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına soktuğu, Müslüman ve demokratik bir ülke olan Türkiye’yi, bu konuda başarısız kalan önceki hükümetlerin aksine, Avrupa’ya yaklaştırdı" ifadesine yer verildi. Ajansa bir demeç veren Erdoğan, AB’yi, sürekli kural değiştirerek Türkiye’nin tam üyeliğini sürüncemede bırakmakla eleştirirken, "Türk kamuoyu bundan dolayı giderek daha fazla küskünleşmektedir" dedi.

İsrail’in saldırısı nasıl unutulur

Fransız televizyon kanalı France 24’e konuşan Erdoğan, İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesiyle ilgili bir soruya, "İsrail özür dilemeli, tazminat ödemeli, sonra görüşmeye başlayabiliriz" diye cevap verdi. İsrail-Türkiye ilişkilerinin şu andaki durumunun tek sorumlusunun İsrail olduğunu söyleyen Başbakan "Başka insanlara yardım etmeye çalışan ve tüm dünyadan yolcular taşıyan Türk bandıralı bir gemiye, havadan ve denizden yapılan saldırılar nasıl unutulur?" diye sordu.

AB Türkiye’siz küresel aktör olamaz

Başbakan Erdoğan, France 24’e verdiği demeçte, Türkiye AB üyesi olmadıkça, AB’nin de ‘küresel bir aktör’ olmayacağını söyledi. Erdoğan, "Türkiye, AB üyesi olması halinde, AB ile 1,5 milyar Müslüman arasında bir köprü olacak. Avrupa Birliği böyle bir fırsatı tepiyor. AB’ye girerek yük olmayacağız. Tam tersine bazı yüklerin kaldırılmasında AB’ye yardımcı olacağız" diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: