DÜNYA LİDERLERİ ERDOĞAN İÇİN SIRAYA GİRDİ

13 Kas

Recep Tayyip Erdoğan 0021

G-20 Zirvesi’nde Obama’yla başbaşa görüşen Erdoğan, Türkiye’ye kurulması düşünülen Füze Savunma Sistemi için 4 şart sundu. Zirvede ise, ‘Erdoğan şov’ vardı. G-20 üyesi ülkelerin liderleri Erdoğan’la görüşebilmek için sıraya girdi

G20’LER ANLAŞTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Füze Savunma Sistemini konuştu. Obama’ya 4 şart sunan Erdoğan, Türkiye’nin konu hakkında nihai bir karar vermediğini ve Obama’nın da taleplerine olumlu karşılık verdiğini söyledi. ABD Başkanı Barack Obama’yla yaptığı ikili görüşmenin ardından İnter Continental Otel’de gazetecilere açıklamada bulunan Başbakan, ‘Buluşmada NATO Füze Kalkanı Sistemi gündeme geldi mi?’ sorusunu cevapladı. Erdoğan’ın yanıtında konuyla ilgili 4 talebin öne çıktığı gözlendi. İşte, “Gördüğüm kadarıyla Obama’nın hassasiyetlerimiz noktasında herhangi bir farklı düşünceleri yok” diyen Erdoğan’ın kendi ağzından ABD’ye sunduğu şartlar:

TARTIŞMALI KONULARI TEK TEK AKTARDI

1- NATO ÇERÇEVESİNDE OLMALI: “NATO üyesi ülke olmamız hasebiyle her şeyin NATO çerçevesi içerisinde olması ve bu çerçeve içerisinde eğer bir adım atılırsa, bu adımı atabileceğimizi ilettik.

2- ÜLKE İSMİ ANILMAYACAK: Füze savunma sistemiyle ilgili bir anlaşma içerisinde herhangi bir ülkenin isminin kaydedilemeyeceğini vurguladık. (Başbakan’ın bu şartı füze kalkanının İran için kurulduğu şeklindeki düşünceleri ortadan kaldırmak için sunduğu biçiminde yorumlandı.)

3- TÜRKİYE’NİN GENELİNİ KAPSAMALI: Türkiye’de böyle bir şey olduğu zaman genelini kapsaması lazım. Yani belli bir noktayı değil.

4- KOMUTADA PAYIMIZ OLSUN: Ve tabi bunu kimin komuta edeceği hususları, ondan sonra bunun tabi teknik olarak bazı izahları var ki bu teknik izahlar konusunda da yine taleplerimiz oldu.”,

G-20’DE TÜRKİYE RÜZGARI ESTİ. DÜNYA LİDERLERİ, BAŞBAKAN İLE TEK TEK GÖRÜŞTÜ, SOHBET ETTİ

Çaylar içildi espriler adeta havada uçuştu

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ile de 30 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin sonunda iki lider, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yi de alarak görüşmeye devam etti. Mini zirvede ortak projelerin masaya yatırıldığı belirtiliyor. Çayların içildiği, esprilerin yapıldığı resmi olmayan zirvede Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ve diğer enerji projelerinin ele alındığı öngörülüyor.

Obama: Gerçek  üç dostumdan biri Erdoğan

ABDBaşkanı The New York Times’a konuştu:Tüm dünya liderleri bir araya gelse benim gerçek dost diyebileceğim bir kaç isim var. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan.

Merkel’i yerinden kalkarak karşıladı

Liderlerle oturduğu yerden selamşan Başbakan, Angela Merkel yanına yaklaştığında oturduğu yerden kalkarak kendisiyle tokalaştı.

Cameron yanına kadar gelip tokalaştı

İngiltere’nin yeni Başbakanı Cameron, zirve sırasında Başbakan Erdoğan’ın yanına kadar gelerek selamlaştı. İkili kısa süre sohbet etti.

Sarkozy’yle ayak üstü sohbet etti

Erdoğan, Sarkozy ile de bir araya geldi. Türkiye’nin AB üyeliğine muhalefetiyle bilinen Sarkozy, Erdoğan’la görüşen isimler arasındaydı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: