HER KONSOLOS BİR CASUS

29 Kas

Wikileaks internet sitesi günlerdir beklenen gizli belgeleri yayınladı. Belgelerde Türkiye dahil birçok ülkeyle ilgili gizli yazışmalar bulunuyor. Bu yazışmalardan en dikkat çekenlerden biri de ABD’nin BM ve BM üyesi ülkelerdeki diplomatlarına bulundukları ülkelerle ilgili istihbarat çalışması yapması istemesi oldu.

 

Wikileaks internet sitesi uzunca bir süredir beklenen ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait belgeleri dün gece yayınladı. Belgeler, 2004 yılından bu yılın Mart ayına kadar yapılan 250 bin adet diplomatik gizli yazışmayı içeriyor. Washington, Ankara ve diğer Batılı ve Ortadoğu başkentlerinden gönderilen gizli yazışmalar, İngiliz Guardian, ABD’li New York Times, Alman Der Spiegel, İspanyol El Pais ve Fransız Le Monde gazete ve dergileri tarafından yayınlandı. Türkiye ile ilgili çok sayıda bilginin de yer aldığı yazışmalarda, Ortadoğu’da savaş tamtamları çalan İsrail’in Türkiye ile ilgili rahatsızlığı dikkat çekerken, belgelerde dikkat çeken bir husus ise ABD’nin tüm dünyadaki büyükelçiliklerinde yapılan casusluk çalışması.

BAN KI MOON HAKKINDA CASUSLUK FAALİYETİ

Belgelere göre ABD, diplomatlarına , başta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon olmak üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin sürekli üyeleri Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere’nin temsilcileri hakkında casusluk yapmaları talimatı verdi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın imzasıyla diplomatlara gönderilen yazıda Birleşmiş Milletler’deki yetkililere ait iletişim bilgilerinin ve elektronik postalarıyla birlikte şifrelerinin elde edilmesi isteniyor. Belgelere göre ABD, Birleşmiş Milletler’deki casusluk faaliyetlerinin bir benzerini yapmaları için Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Raunda ve Burundi’deki diplomatlarına yazı göndererek, bu ülkelerdeki askeri, iş ve siyaset çevrelerindeki önemli kişilerle ilgili bilgi ve belge toplanması isteniyor.

KENDİ MÜTTEFİKLERİ HAKKINDA BİLE BİLGİ TOPLAMIŞ

Belgelerde ayrıca Birleşmiş Milletler yetkililerinin kredi kartları numaraları, telefon, faks numaraları ile biyografik ve biometrik bilgilerinin elde edilerek Washington’a ulaştırılması isteniyor. Washington yönetimi Londra, Paris, Moskova dahil 33 büyükelçilik ve konsolosluğa da benzeri yazılar göndererek, diplomatlardan bulundukları ülkeler hakkında casusluk faaliyetlerinde bulunmalarını istedi. ABD, Birleşmiş Milletler Yardım ve Çalışma Ajansı’nın Ortadoğu’daki yetkililerinin terörist gruplarla olan bağlantılarını araştırmak için bilgi toplanmasını da istedi.

ORTADOĞU’DAKİ DİPLOMAT CASUSLAR

ABD’nin casusluk faaliyetlerinde Birleşmiş Milletler’in yanı sıra Filistin de hedefte bulunuyor. Kaire, Tel Aviv, Kudüs, Amman, Şam ve Riyad’daki büyükelçilik ve konsolosluklara gönderilen yazılarda HAMAS ve Filistin yönetimi yöneticilerinin seyahat planları ve kullanacakları araçların yanı sıra biometrik bilgilerinin de belirlenmesi isteniyor. Wikileaks’ın yayınladığı belgelere göre tüm dünyadaki Amerikan büyükelçilik ve konsoloslukları casusluk faaliyeti yürütüyor. Belgelerin, ABD ve müttefikleri arasında bir güven bunalımına yol açması bekleniyor.

MEHMET NEDİM ASLAN / HABERVAKTİM.COM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: