Ressam Menekşe Samancı Kimdir?

1 May

menekşe sabancı

‎’Ucube’nin ressamı kendini savundu
CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin galerisinde açılan sergide cami ve tesettürün aşağılandığı resimleri yapan ressam Menekşe Samancı, açıklama yaparak kendini savundu.
Paylaşım sitesi facebook üzerinden açıklama yapan Samancı, resimleri savundu, bu resimlerin ucubeye benzetilmesine tepki gösterdi. Söz konusu resimde caminin ucube yapılmadığını, bir ilan yeri olan mahyadan ucube kelimesi ile ucube olan heykellerin ilan edildiğini kaydeden Samancı, "Bu resmi ucubeye benzetenler asıl ucubedir. Bu çalışma dini, sanatı, iktidarı ve politikayı kendi çıkarlarına alet eden zihniyete bir eleştiridir. Burada cami formunun kullanılması din istismarına vurgu yapılmak amacıyla seçilmiştir." dedi.


"DİNİ SANATLA YARIŞTIRMAYA ÇALIŞANLARI ELEŞTİRDİM"

Samancı, facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu çalışma, sanat ile dini birbiriyle rekabet ettirip yarıştırmaya çalışanlara ve dini siyasetle, sanatla, iktidarla ve politik mücadeleyle birbirine alternatif alanlar olarak görenlere bir eleştiridir. Bu çalışma dini de sanatı da kendi çıkarlarına alet eden zihniyete bir eleştiridir. Herhangi bir sanat eserinin, dini bir esere veya düşünceye ekstra bir şey katamayacağı gibi ondan da hiçbir şey götüremeyeceği düşüncesiyle yapılmıştır. Bu çalışma bir heykel ile kutsal bir mekânın kıyaslanamayacağına, kıyaslanınca asıl ucubenin zihinlerde o zaman ortaya çıkacağına bir göndermedir." diye yazdı.

"UCUBE YAZISINI MİNARE DEĞİL HEYKELLER TUTUYOR"

Söz konusu resimlerin çarpıtıldığını ileri süren Samancı, şu ifadeleri kullandı: "Çarpıtıldığının aksine, bu resimde cami ucube yapılmamıştır, bir duyuru alanı, bir ilan yeri olan mahyadan ucube kelimesi ve ucube olarak nitelenen heykeller ilan edilmiştir. Ucube yazısını minarenin değil heykellerin tuttuğu göz ardı edilmiştir. Cami imajı hedef değil temsildir, üstelik cami formunun kullanılması din istismarına vurgu yapılmak amacıyla seçilmiştir. Üstelik günümüzde çeşitli internet sitelerinde buna benzer mahya yazıları bulunmaktadır."
Söz konusu resimde kesinlikle dini değerlerle oynama amacı güdülmediğini savunan Samancı, şöyle devam etti: "Aksine dini değerlerin kendine özgü bir kutsallığı olduğuna ve ne uğruna olursa olsun hiçbir şeyle kıyaslanmaması gerektiğini ifade etmeyi amaçlanmıştır. Ancak bu çalışmanın, kastını aşan bir mana ile anlamlandırılmasından dolayı beni üzdüğünü dile getirmek isterim. Bu durumu, yanlış anlaşılmalardan dolayı dini duyguları rencide olan kamuoyunun takdirine bırakıyorum."

4 Yanıt to “Ressam Menekşe Samancı Kimdir?”

 1. harun 11:33 #

  ben ucube insanı bir bulsam o sütyeni yedireceğim onu sonu ne oılursa olsun bulmam için yardı ederseniz sevinirim

 2. gül 23:46 #

  Yuh diyorum resmen ne heykellmiş İnsalık anıtı değil insanlık ayıbı putperestmisiniz kötuydu yıkıldı heykel yıkılamaz dıye bir şey mi var güzel değilse yıkılır.Siz yanı CHP liler sanattan çok anlıyorya siz önce insanlıktan anlayın kedi köpek beslemekle iki şey karalamakla sanatta olmuyor malesef .Benzetme ne cesaretle yapılmış o caminin mahyasına o ucebe yazısısını yazan ucebe kadında kendını sanatcı ilan ediyorsa bunada pes diyorum..

 3. EMRE 16:34 #

  Küfrün kıyısına gelmiş insanların böyle bişey yapmalarını normal karşılıyorum çünkü ağacın köküne bakınca chp var chpdede masonlar var…

 4. taytalan 9:58 #

  o heyken yapıldığı yerde gerçekten ucube gibi duruyordu sanki biri uzaydan bırakmış gibi mekana uygunsuzdu harcanan paraya deymezdi….oraya o heykeli dikme fikri ucubelikti bence…..ama ucube üretkenleri boş durmuyor sırf hısları uğruna kendilerini rezil ediyorlar….Allah vergisi becerilerini ona inananlara hakaret için kullanıyorlar yazıklar olsun…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: