Bekir Himmetoğlu Kimdir?

12 May

Bekir Himmetoğlu

Balıkesir’de hem de okul çıkışında taktıkları başörtüsünü gerekçe göstererek 2 kız öğrencinin zorla başörtüsünü çıkartıp başını duvara vuran sözde eğitimci Bekir Himmetoğlu adlı Meslek Lisesi öğretmeni, aslında hepimizin yakından tanıdığı bir bir isim çıktı:

Balıkesir’de hem de okul çıkışında taktıkları başörtüsünü gerekçe göstererek 2 kız öğrenciyi darp eden Bekir Himmetoğlu adlı öğretmen, Hürriyet’in “Cumhuriyet Öğretmeni” çıktı.

TANIDIK BİR İSİM: HÜRRİYET MANŞET YAPMIŞ

Cani Öğretmen Himmetoğlu’nun, önceki görev yeri Trabzon’da da benzeri tavırlar sergilediği öğrenildi. Bu yüzden sık sık öğrenci ve velileri ile kavga ettiği ortaya çıkarken, Hürriyet’in Haziran 2008’de Himmetoğlu’nu “Cumhuriyet Öğretmenine türban dayağı” diye manşetine çektiği saptandı.
Hürriyet haberinde, Himmetoğlu ile ilgili olarak “Türbanlı öğrencilerin sınıfa girmesini istemeyen öğretmen kimliği belirsiz kişiler tarafından feci şekilde dövüldü” iddiasında bulunmuştu. Ancak Himmetoğlu’nun ‘başörtülü öğrencilerin okula girmesine izin vermediği için dövüldüğünü ve derslerde başörtü takan kız öğrencileri uyardığı için okul yönetimi tarafından tehdit edildiği’ iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı.

O OLAY

2008’in Haziran ayında Trabzon’un Çaykara İlçesi’nde Ataköy Sağlık Meslek Lisesi öğretmeni Bekir Himmetoğlu, geçtiğimiz günlerde, Ataköy Belediyesi lojmanının kapısının çalındığını ve öğrencisi olduğunu söylediği bir kişinin kendisini aşağıYA çağırdığını ve burada 2 kişinin ‘Sen ne karışıyorsun öğrencilerin baş örtüsüne’ diye sardırdıklarını iddia etmişti.

Kendisini dövenleri karanlıkta göremediğini ve tanımadığını söyleyen Himmetoğlu, Çaykara Cumhuriyet Savcılığı’na suç durusunda bulunmuştu. Himmetoğlu ifadesinde, türbanlı öğrencilerin okula girmesine izin vermediği için dövüldüğünü, derslerdetürbantakan kız öğrencileri uyardığı için okul yönetimi tarafından tehdit edildiğini de iddia etmişti.

Bekir Himmetoglu

Bekir Himmetoglu 2

Bugün ajanslar düşen olay ise şu şekilde gerçekleşti

Balıkesir Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi’nde, okul çıkışında iki kız öğrencinin başörtüsünün bir öğretmen tarafından zorla çıkarıldığı ve kafalarının duvara vurulduğu iddia edildi. Öğrencileri, araya giren arkadaşları ve diğer öğretmenler kurtardı. Zanlı öğretmen Bekir H. (45), velilerin şikayeti üzerine Burhaniye Merkez İlçe Karakolu’na götürülerek ifadesi alındı. Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

Olay, Salı günü saat 12.10 sıralarında Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi çıkışında meydana geldi. İddiaya göre 10. sınıf öğrencileri F.Ç. ve S. A., okul çıkışında başörtülerini taktı. Bu sırada meslek dersi öğretmeni Bekir H., F.Ç.’nin başörtüsünü başından çıkarmak istedi. Geri çekilmek isteyen F.Ç.’nin başını duvara vurup küfür ve hakaret etti. Bekir H. ayrıca S.A.’yı da kolundan tutarak darp etti. Öğrencileri, okulun diğer öğretmenleri kurtardı. Olayı duyan iki öğrencinin velileri, öğretmen Bekir H.’den şikayetçi oldu. Bekir H., Burhaniye Merkez İlçe Karakolu’na götürülerek ifadesi alındı. Bu arada Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

basortulu kizlar

İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, “Soruşturma devam ediyor. Öğretmenimizin bu şekilde müdahale etmesi hoş değil, son derece yanlış. Daha önce de bu öğretmenimiz hakkında bu tür hadiseler oldu. Bu hadiselerden dolayı geçirmiş olduğu soruşturmalar da var. Böyle bir hareketinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hakkında idari tahkikat başlatıldı.” dedi. Geçen yıllarda Savaştepe ilçesinde görev yapan Bekir H.’nin Samsun’a tayin edildiği; ancak mahkeme kararıyla tekrar Balıkesir’e geldiği bildirildi.

SEÇİM SÜRECİNDE GERGİNLİK İSTEYENLER VAR

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, iki öğrenciye yapılan saldırının son derece üzücü ve vahim olduğunu belirterek, olayın hoşgörü ortamını bozmaya yönelik bir davranış olduğunu kaydetti.

Son dönemde başörtüsünün toplumun büyük bir bölümünün ortak düşüncesiyle problem olmaktan çıktığını vurgulayan Şahin, “Bu tür olaylar artık yaşanmıyordu; ancak seçim öncesi insanların hassasiyetleri ve inançları ile ilgili toplumu yeniden germek ve kendilerine göre seçimi etkilemek üzere bu tür hareketler yapıldığını görüyoruz. Nitekim bu olaydan sonra marjinal bir siyasi partiye mensup bir grup, karakol önünde toplandı ve öğretmene destek verdi. Sağduyulu vatandaşlarımızın, bu tür tahriklere fırsat vermemesi gerekir. Biraz daha sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Hukuki süreci takip ettiklerini dile getiren Şahin, seçim öncesi bu tür olayların ülkenin farklı yerlerinde meydana gelebileceği uyarısında bulundu. Vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Av. Şahin, “Demokrasiyi ve insanlarımızın inançlarını içine sindiremeyen bir grup, sürekli bu tip tahriklerle çirkin emellerini gerçekleştirmeye çalışıyor. İki kız öğrenciye saldırıda bulunan kişinin öğretmen olması da ayrıca vahim bir durumdur. Hoşgörü ve huzur ortamını bozmak, kimsenin haddine değildir.” dedi.

HUKUKÇULAR OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAK

Balıkesir Hukukçular Derneği Başkanı Av. Murat Ören de olayın, seçim öncesi vatandaşların eğilimini etkilemeye yönelik olduğunu ifade etti. Yaşananları çok üzücü bulduğunu ifade eden Av. Ören, “Bu çirkin olayı kınıyoruz. Olayın, seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde toplumdaki hoşgörü ve inançlara saygı noktasında provokatif amaçlı olduğunu düşünüyorum. Balıkesir Hukukçular Derneği olarak bu olayın takipçisi olacağız. Toplumumuz, sağduyuyla bu olayları aşacaktır.” diye konuştu.

“ENSESİNDEN TUTMAK İSTEDİM, BİRDEN TÜRBANI AÇILDI”

Öğretmen Bekir H., sözkonusu öğrencileri okul içinde başörtüsüyle gezdikleri için uyardığını söyledi. Bekir H., “Ben görevimi yaptım. Kimseyi darp etmedim. Öğrencilerin başörtüsüyle okul içinde dolaşması, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı.” dedi. Bekir H., okul içinde türbanlı dolaştıklarını ve daha önce defalarca uyarmasına rağmen ısrarcı olduklarını iddia ederek, “Saat 12.00 sıralarında, türbanlı gezen kızı bahçede gezerken uyardım.

‘Çıkarmıyorum, sen karışamazsın.’ diye cevap verdi. Müdürün yanına götürürken okulun zemin katında, yine aynı şekilde iki öğrenci türbanla dolaşıyordu. Bu öğrencileri de müdürün yanına götürdüm. Müdür bana, ‘Sen bu öğrencilere karışma. Bu şekilde gezebilirler.’ dedi. Bu sırada F.Ç. adlı öğrenci dışarıya kaçtı. Ensesinden omuzuna doğru tutmak istedim, birden türbanı açıldı. Ondan sonra bağırmaya başladı. Ben kesinlikle öğrenciye vurmadım. Öyle bir şey olsaydı hastanedeki kontrolde rapor verilirdi.” şeklinde konuştu.

“BAŞINI DUVARA VURDU, KIZCAĞIZIN ÇIĞLIKLARIYLA GELDİM”

Okul öğretmenlerinden Ferhan Levent ise olayın mesai saati dışında olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Saat 12.10’da öğrencimiz dışarıya çıkmak üzereydi. Dış kapının bir adım ötesindeyken bu öğretmen bey, öğrencimizi tutup arkasından çekti. ‘Bu şekilde burada gezemezsin.’ diyerek tartaklamaya başladı. Başını duvara vurdu. Kızcağızın çığlıklarıyla geldim. Öğrenciler etrafına toplanmıştı. Olay büyümesin diye öğrencileri uzaklaştırdık fakat tehdit savurup, ‘Bu şekilde gezemezsiniz, defolun gidin.’ gibi sözlerle öğrencimizi rencide etti. Daha önce de bu şekilde vukuatları var. Öğrencilerimizin eteklerine de karışıyor.

‘Niye uzun etek giyiyorsunuz?’ diyor. Daha önce de savcılıkla ilgili bir vukuatı var bu beyefendinin. Psikolojik sorunları var sanırım, takıntı haline getirmiş. Öğrencilerimizin gizli kamerayla fotoğraflarını ve görüntülerini çekiyor. Daha önce de birkaç kez uyarıldığı halde aynı hareketlerine devam etmektedir. Ben olayın üstüne geldiğim ve öğrenciyi o şekilde gördüğüm için insanlık vazifesi olarak araya girip müdahale etmek istedim.”

“BAŞÖRTÜSÜNÜ AÇTI, SONRA DUVARA İTTİ”

F.Ç.’nin arkadaşları da, “Arkadaşımız müdürün odasından çıktığında Bekir hoca arkasından koşarak başörtüsünü açtı, sonra duvara itti. Arkadaşım yere düşerken tuttuk. O saatte biz okulda çıkıyorduk, mesai bitmişti. Karışmaması gereken bir saatte karıştı.” şeklinde konuştu.

F.Ç. isimli başörtülü kız öğrenci ise “Okuldan çıkmaz üzereyken Bekir Hoca, ‘Bu şekilde okuldan çıkamazsınız.’ diyerek başörtümü çıkardı. Daha sonra da başımı duvara vurdu.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: