TATLI SÖZ TERÖRİSTİ DELİĞİNDEN ÇIKARDI

9 Ara

Mağarada 4 Saat İkna Operasyonu

Cudi’de 7 katlı bir mağaraya yapılan operasyonun detayları ortaya çıktı.

İçerideki 3 PKK’lının, üst rütbeli bir komutanın 4 saat süren çabaları sonucu teslim olmaya ikna edildiği öğrenildi…

Şırnak’ta önceki gün Cudi Dağı’nda operasyon başlatan güvenlik güçleri, Irak sınırına parelel uzanan sarp kayalıkların bulunduğu bölgede PKK’lıların ana karargah olarak kullandıkları 7 katlı mağarayı hedef aldı. Operasyona Komando Tugayı ve Jandarma Özel Harekat Taburu’ndan timler ve korucular katıldı. PKK’nın karargah kurduğu 7 katlı mağarayı kuşatan güvenlik güçleri, içeride biri 18 yaşında 3 teröristin bulunduğunu belirledi.

‘Sizi ailenize götüreceğiz’

Teslim olmaları için yapılan çağrıya teröristler el bombaları atarak karşılık verdi. Riskli olmasına karşın üst rütbeli komutan, yanına bir grup asker alarak mağaraya girdi. Bomba atmayı sürdüren teröristlere teslim olmaları çağrısını yineleyen komutan, PKK’lılardan biriyle konuşmaya başladı. Teslim olmaları halinde kendilerine bir şey yapılmayacağını, anne ve babalarının yanına götürüleceklerini söyleyen komutanın teröristi ikna çabaları yaklaşık 4 saat sürdü. Görüşmelerin sonunda ikna olan PKK’lı, diğer terörist arkadaşlarını da ikna ederek mağaraya giren askerlere teslim oldu.

‘İstense mağaraya bomba ve roketatar atılırdı’

Bölgede görevli üst düzey bir yetkili, komutanın 3 PKK’lıyı ikna etmesi çabalarını şöyle anlattı: “İstenseydi mağaraya roketatar ya da helikopterlerden ateş edilerek teröristler etkisiz hale getirilebilirdi. Ancak, ikna çabaları kullanılarak kandırılmış 3 genç kurtarıldı ve adalete teslim edildi. Asker burada kendisi için zor ve riskli olanı seçti, ancak, 3 genci de kurtararak sağ olarak teslim almayı başardı.”

7 katlı mağara merdivenlerle birbirine bağlı

Bölgede görev yapan üst düzey bir yetkili, 7 katlı mağaranın içeriden tahta merdivenlerle birbiriyle bağlantılı olduğunu ve bu bölgeye coğrafi yapısı nedeniyle uzun yıllardır karadan girilemediğini söyledi. Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre de, mağarada 7 Kalaşnikof, 1 roketatar ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat, 1 jeneratör, 2 akü, çok miktarda el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme ve pil, 1 LCD televizyon 1 diz üstü bilgisayar, 1 el telsizi, 2 dürbün, 1 keskin nişancı dürbünü, 1 DVD oynatıcı, çok sayıda örgütsel doküman ve bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi.
VATAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: