Nazmiye Aydın Kimdir?

17 Ara

nazmiye_aydin

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİYİ DERSE ALMAYAN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNE CEZA

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde başörtülü öğrenciyi derse almak istemeyen ve başını açması için ağır baskı uygulayan öğretim görevlisine, rektörlük ‘aylıktan kesme’ cezası verdi.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre, gerekçede, ‘görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak’ suçunun işlendiğine dikkat çekildi.

Trabzon Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Nazmiye Aydın, geçen yıl bir konferansa başörtüsüyle katılan Safiye Öksüz isimli öğrencinin yoklama listesindeki imzasının üzerini karalamış ve "Ders kapsamında gidilen konferansa türbanlı katıldı." şeklinde not düşmüştü. Aydın, derse katıldığı halde yok yazdığı öğrenciyi, olaydan 1,5 ay sonra yapılan final sınavına da devamsızlığını gerekçe göstererek almamıştı.

Sınav sonrası hocasının yanına giden Öksüz, derse geldiği halde yok yazıldığını ve hakkını adli mercilerde arayacağını söylemişti. Nazmiye Aydın ise öğrencisini, konferansa başörtülü olarak katıldığı, odasında kendisine tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla disipline sevk etmişti. Disiplin kurulu da Öksüz’e 1 ay okuldan uzaklaştırma cezası vermişti. Genç kız, cezanın iptali için Trabzon İdare Mahkemesi’ne açtığı davayı ise kazanmıştı.
Safiye Öksüz, Trabzon İdare Mahkemesi’nde ayrıca, yoklama kağıdındaki imzasının silindiği için ‘resmi evrakta tahrifat’ yaptığı iddiasıyla da ayrı bir dava açmıştı. KTÜ Rektörlüğü, ön incelemede ‘suçu oluşturacak herhangi bir durum bulunmadığı’ iddiası ile öğretim görevlisi Aydın hakkında işlem yapmamıştı. İdare Mahkemesi ise 13 Ekim 2011 tarihindeki duruşmada, 2547 sayılı yasanın 53. maddesine uyarlı bulunmadığı sonucuna vararak işlemin iptaline karar vermişti. Safiye Öksüz’ün durumuna benzer bir mağduriyet yaşayan Trabzon Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden Eda Topar ve Hanife Esma Gül Şahin de geçtiğimiz eğitim öğretim yılında, başta Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olmak üzere Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Cumhurbaşkanlığı’na şikayet dilekçesi göndermişti.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın YÖK’e havale ettiği şikayet dilekçesine KTÜ Rektörlüğü’nden verilen cevapta, öğretim görevlisi Nazmiye Aydın’a ‘aylıktan kesme’ disiplin cezası verildiği bildirildi. Söz konusu iddialarla ilgili olarak Aydın hakkında disiplin soruşturması açıldığı da belirtilen yazıda, soruşturma sonucunda Aydın’ın Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 9/i maddesindeki ‘görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak’ suçunu işlediğinin sabit görüldüğü kaydedildi. Aydın’a ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verilmesi gerekirken, aynı yönetmeliğin 16. maddesi hükmü de dikkate alınarak bir alt ceza olan 1/30 oranında ‘aylıktan kesme’ disiplin cezası verildiği ifade edildi.

2 Yanıt to “Nazmiye Aydın Kimdir?”

  1. ceren soyic 19:14 #

    yazıklar olsun. Başörtülü birileri kıllık yapar, mini giyer birileri yapar. Oysa hepimiz insanız. Yukarıda habere konu olan şahıs hariç hepimiz. Birbirimize saygı bile gösteremiyoruz. Nazmiye aydın denen asalak kadın. dünyada kadınlar birbirini koruyor. bizde inancından dolayı birbirinizin poposunu açıyorsunuz. birde kadına şiddet. Ne şiddeti asıl sizin yaptığınız şiddet. Kadını döversin yüzü gözü morarır geçer oysa bu salak nazmiye aydının yaptığı şiddet ömür boyu kalır. Şimdi kalkıp kim kadına karşı erkekler şiddet uyguluyor diyecek. Asıl şiddeti kadın kadına uyguluyor. Yazıklar olsun nazmiye aydın sana, seni oraya getirene, sana derse almama hakkını verene.YAZIKLAR OLSUN

  2. yavuz sipahi 12:12 #

    çirkin ve çirkef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: