Baki Gül Kimdir?

21 Ara

 

Aksiyon bu hafta önemli bir soru sordu. “2001 yılında takibe alınan hatta bazıları yakalanan terör örgütü mensuplarını kim görmezden geldi, kim serbest bıraktırdı?” dedi. O dönemde terörle mücadele kapsamında hazırlanan 300 kişilik terörist listesini deşifre etti. Salıverilen şüphelilerin bir çoğunun şimdi KCK’nın sözde yöneticisi olduğunu hatırlattı.

shopify site analyticsGörmezden gelinen örgüt üyelerinin hali hazırda çok sayıda terör faaliyeti yürüttükleri iddia ediliyor. 300 kişilik PKK listesinde çok çarpıcı isimler var. Bu kişilerden biri Baki Gül. Şu anda PKK’nın sözde medya sorumlusu. Terör örgütünün medya organları aracılığıyla halkı yönlendirme görevi yapıyor.
Terör örgütünün propagandasını yaparak Kürtler üzerinde etkili olmaya çalışan Baki Gül’e, listede Mustafa Karasu ve Duran Kalkan eşlik ediyor. Karasu ve Kalkan’ın Ergenekon yapılanması ile bağlantılı olduğu çok kez gündeme gelmişti. PKK’nın kuruluş aşamasında yer aldıkları ve Ankara Grubu olarak bilinen derin ekipten oldukları herkes tarafından biliniyor.
Baki Gül‘ün karanlık ilişkileri örgüt içinde de biliniyor. İddiaya göre 2001 yılında adı listede olmasına rağmen Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen basın konferansına katıldı. 2004 yılında, hakkında örgüt üyeliğine dair çok sayıda belge ve delil olmasına rağmen serbest bırakılması çok tartışılmıştı. Yaşananlardan Dönemin Adalet Bakanlığı sorumlu tutuluyor.

Bununla birlikte Baki Gül Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde okuduğu sırlarda bir çok yasadışı faaliyete katılmış polis tarafından defalarca örgütsel dökümanla yakalanmış rağmen her defasında gizli bir el tarafından hemen serbest kalmıştır.
İşte o listedeki isimlerin yönettiği KCK bugün paralel devlet yapılanmasıyla Türkiye’nin başını ağrıtıyor. Yargı ve vergilendirme yaptıklarına dair çok sayıda belge ortaya çıktı. Örgütün şimdi de para basma kararı aldığı öne sürülüyor. İddiaya göre Kandil’de numune olarak basılan “Sözde Kürdistan Özerk Parası‘nın” ön yüzünde Şeyh Said, arka yüzünde ise 1992’de faili meçhul bir cinayette öldürülen Musa Anter’in resmi bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: