TERÖRPRESS OPERASYONU

21 Ara

terörpress

KCK’nın medya ayağına 38 milyon euro kaynak

Önderlik komitesi ve finans kaynaklarına büyük darbe alan terör örgütü KCK’nın propaganda amaçlı kullandığı medya ayağına da operasyon düzenlendi. İstanbul başta olmak üzere 8 ilde gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlarda örgütün yayın organlarında görevli 40’a yakın kişi gözaltına alındı. KCK’nın 2005’te basın ayağına 38 milyon euro aktardığı DİHA ve Fırat Haber Ajansı’nı maaşa bağladığı öğrenildi.

YUSUF GÜLBAKAN – İLHAN TOPRAK / İSTANBUL

 

PKK/KCK terör örgütünün önderlik ve finans yapılanmasından sonra bir darbede medya yapılanmasına geldi. İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere terör örgütüne yönelik operasyonlarda örgütün yayın organlarında görevli 40’a yakın kişi gözaltına alındı. Örgüt adına yayın yapan basın kuruluşlarının merkez, büro ve temsilciliklerine yönelik operasyon yapıldı. Polis, 4 yıldır süren hazırlık soruşturmasının ardından İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla dün sabahın erken saatlerinde İstanbul merkezli olmak üzere Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak’ın da aralarında bulunduğu 8 ilde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi. Operasyonlar kapsamında İstanbul’da 25, Ankara’da 1, Diyarbakır’da 6, Mersin’de 1, İzmir’de 2, Van’da da 1 kişi gözaltına alındı.

Operasyonlarda özellikle terör örgütünün yayının yapan internet siteleri, gazeteler ve haber ajanslarına yönelik baskınlar düzenlendi. Terör örgütünün basın yayın organları, Dicle Haber Ajansı, Fırat haber Ajansı, Özgür Gündem Gazetesi, Azadiya Welat Gaetesi,Etkin Haber Ajansı, Özgür Halk Dergisi gibi medya kuruluşlarında terör örgütüyle bağlantılı olarak çalışanlar gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Belçika’da bulunan ROJ TV sorumlusu Baki Gül ve Hollanda’da bulunan Fırat Haber Ajansı sorumlusu İsmet Kayhan’ın da arandıkları öğrenildi.

Terör örgütünün 2005’ten itibaren devlet aleyhine yayın yapmak için medya yapılanmasına ağırlık verdiği belirlendi. Kasım ayında Öcalan’ın avukatlarına yönelik operasyonlarda örgütün basın ayağına 2005’te yıllık 60 milyon Euro olan bütçenin 38 Milyon Euro’luk kısmının aktarıldığına ilişkin belgeler ele geçirildi. Örgütün DİHA’ya ayda 16 bin, Fırat Haber Ajansı’na 13 bin Euro aktardığı belgelendi. Belçika’da ROJ TV operasyonunda da kanalın bağlı bulunduğu Mezopotamya Broadcast Şirketi tarafından PKK’nın yayın organlarından DİHA’ya her ay 16 bin Euro, Fırat Haber Ajansı’na ise 13 bin Euro gönderildi.

YAYIN POLİTİKASI KOMİTEDE

PKK/KCK terör örgütünün sözde anayasası olan sözleşmeyi incelemeye alan savcılık, örgüt yanlısı yayın yapan kuruluşları 4 yıllık süreçte tespit etti. Söz konusu yayın organlarının PKK/KCK Basın Komitesi tarafından talimatlandırıldığı ortaya çıktı. Örgütün yayın politikalarını belirleyen komitenin, örgüte yakın yayın organlarında yayınlanmak üzere ilgili kişilere ulaştırıldığı belirlendi. Yayın organlarının Öcalan talimatlarını kadrolara ulaştırdıkları, gerektiğinde ajitasyon ve dezenformasyon ile birgi kirliliği faaliyetlerinde bulundukları belirtildi. Bölgedeki gençlerin dağa gitmesi için muhabirlerin yoğun bir çaba harcadığı, gençleri PKK kamplarının bulunduğu Kandil’e gitmeleri yönünde özendirici haber yapan muhabirlerin ödüllendirildiği kaydedildi. 2010 yılında örgütten kaçarak güvenlik güçlerine sığınan B. M. isimli şahsın, basın komitesinin tüm yapılanmasını deşifre ettiği öğrenildi.

Toplantıların üssü KANDİL

Gözaltına alınan muhabirlerden Besime M’nin ifadeleri doğrultusunda harekete geçen savcılık, örgütün medya toplantılarını Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiğini tespit etti. Terör örgütü basın yayın faaliyetlerine büyük önem verdiği 2001’den itibaren her iki yılda bir, Kuzey Irak’taki PKK kampları medya eğitimi verdi. Muhabir ve yayıncılara kamplarda PKK politikaları anlatıldı. Muhabirlerden özellikle ajitasyon amacıyla bölge kadını üzerinde etkili olacak yayınlar istenildi.

Görev: Katılım için moral motivasyon

Tespitlere göre yayın organlarının terör örgütü bünyesinde üstlendiği görev tanımı şöyle:

Örgüt mensuplarına eylem talimatlarının aktarılması

Terör Örgütünün basın yayın yoluyla propagandasının yapılması,

Örgüte katılım ve finansal destek propagandasının yapılması,

PKK/KCK terör örgütü gündeminin örgüt kadrolarına aktarılması,

Terör örgütü sempatizanlarının Kent Merkezlerinde sokak eylemlerine yönlendirilmesi

Örgütün moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla, örgütsel propaganda, ajitasyon, provokasyon, dezenformasyon, kara propaganda ve bilgi kirliliği yapılması,

Halkı kin ve nefrete sevk edecek, Türk-Kürt ayrışması ve çatışması çıkarmayı amaçlayan yayınlar yapılması,

Öcalan’ın görüşlerinin yazılı basında yer bularak kamuoyu gündemi oluşturulması faaliyetlerini gerçekleştirdiği tespit edildi.

Eylemler Anahaber’e yetişsin

Örgütün medya yapılanmasının yine örgütün önderlik yapısının talimatları doğrultusunda hareket ettiği ifade edildi. Özellikle PKK/KCK eylemlerinin haberlere yetiştirilecek şekilde gerçekleştirildiği ve medya komitesi tarafından örgütün üssü olan Kandil’e, ‘Eylemleri haberlere yetişecek şekilde yapın, gündem olsun’ şeklinde özel istekte bulunulduğu ortaya çıktı. Örgüt basın komitesi Başkanı Mustafa Karasu ile Türkiye Basın Sorumlusu Cemil Şerik arasında geçen karar alma sürecinde eylemlerin örgüt yanlısı kuruluşlar tarafından haberleştirilmesi ve gündem oluşturulabilinmesi için yayın toplantıları öncesinde eylemlerin yapılmasını karara bağladıkları öğrenildi. Karasu’nun Türkiye, Avrupa, İran, Irak, Suriye, Rusya-Ermenistan ve kırsal kesim olmak üzere 7 ayrı bölgeye ayrılan kesimin basın komite başkanı olduğu belirtildi.

Kuray’ın kızı da gözaltında

Bölücü terör örgütü KCK’nın propaganda ayağına yönelik İstanbul, Ankara, Şırnak, Diyarbakır, Van, Mersin ve İzmir de düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda Dicle Haber Ajansı DİHA, ANF, Özgür Gündem Gazetesi, Özgür Halk, Etkin Ajans, RojTV gibi kurumlarda çalışanların yanı sıra Sarp Kuray’ın kızı Birgün Gazetesi muhabiri Zeynep Kuray, Vatan Gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus ve Fransız Haber Ajansı AFP foto muhabiri Mustafa Özer de evlerinde yapılan aramaların ardından gözaltına alındı. Operasyonda ayrıca Dicle Haber Ajansı (DİHA) İstanbul Müdürü Fatma Koçak, DİHA muhabiri Evrim Kepenek, Etkin haber ajansı (ETHA) editörü Arzu Demir, muhabirler Berxwedan Yaruk, Nahide Ermiş, Çağdaş Kaplan, Ömer Çelik, Çiğdem Aslan, Cihan Albay, Kenan Kırkaya, Semiha Alankuş, Sadık Topaloğlu, Zuhal Tekiner ve Ertuş Bozkurt gibi isimlerin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Polisin fotosunu çekip örgüte göndermişler

KCK propagandası yapan organlarının PKK’nın güvenlik güçlerine yönelik eylemlerinde de aktif olarak rol aldığı tespit edildi. Gazeteci kimliğiyle özellikle toplumsal olaylarda rol alan muhabirlerin, polislerin resimlerini çekerek örgüte ulaştırdıkları belirlendi. Soruşturmada PKK’nın internet üzerindeki yayın organlarından rojacivan.com adresinde yayınlanan bir haber de Savcılık dosyasına girdi. 26 Mayıs 2011’de Kasım Engin imzasıyla yayınlan "Polisin bir fotoğrafını çekmek" başlıklı makalede; "oldu ki gücümüz yetmedi o zaman bu polislerin bir resmini, fotoğrafını çekeceğiz. Adreslerini biliyorsak-ki bu adresleri özel de sivil olanlarını tespit etmek zor olmamalıdır -tespit ettikten sonra gerillaya vereceğiz" ifadeleri dikkat çekti. Bu örnek, örgütün basın yayın organlarının terörist faaliyetlerde nasıl kullanıldığına örnek gösteriliyor.

</LI>

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: