YAPALIM OLSUN

24 Ara

Yapalım-Olsun

Fransa’nın Ermeni iddialarını inkar edene hapis cezası öngören yasasına tepkiler sürüyor. Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı yaptırım maddelerine muhalefetten ve kamuoyundan destek geldi. Milat’a konuşan eski Bakanlardan Bülent Akarcalı, Prof Dr. Mümtaz’er Türköne ve Savunma Uzmanı Lale Sarıibrahimoğlu, Fransa’yı ekonomik yaptırımların sarsacağını söyledi.

Ferhat AÇIL

Fransa’da 577 üyeli Meclis’te 40 vekilin oyuyla kabul edilen 1915 olaylarının ‘soykırım olmadığını’ iddia edenlerin bir yıl hapis, 45 bin Euro da para cezasına çarptırılmasını öngören yasa teklifine Türkiye’nin tepkisi sert oldu. Tasarının meclisten geçmesinden sonra sekiz maddelik yaptırım kararı açıklayan Başbakan Erdoğan’a akademisyen ve kanaat önderlerinden destek geldi.

Fransa devleti Türkiye için yok olacak

Milat’a değerlendirmelerde bulunan eski Bakanlardan ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kurucusu Bülent Akarcalı, Türkiye’nin Fransa’ya karşı yaptırımlara destek verdiğini belirti. Yasanın Fransız senatosundan geçmesi durumunda ise Türkiye’nin yaptırımlarının ne kadar ciddi olacağını gösterdiğinin altını çizen Akaracalı, Başbakan Erdoğan’ın birinci etap yaptırımlarıyla aslında Fransa’nın hatasından dönmesi için şans ve zaman tanıdığının söyledi. Bülent Akarcalı, Fransa’nın hatalarından ısrar etmesi durumunda ise Türkiye için yok sayılan bir ülke durumuna düşeceğini kaydetti. Akarcalı, “Sayın Başbakan’ı bu tavrı almasına iten hususun sadece yasanın içeriğinde değil, Fransa Devlet Başkanı’nın kendisine yalan söylemesidir. Sarkozy denilen ilkesiz insan Başbakanımızı kendisi gibi zannetti. Onu oyalayacağını düşündü. Nitekim bunun böyle olmadığını gördü. İkincisi de Fransa halkı ne tip bir devlet başkanına sahip olduğunu Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından öğrenmiş oldu” diye konuştu.

Alkolün yanına Fransız mallarını koyun!


Yapalım-olsun-BULENT-AKARCA1
Bülent Akarcalı, “Ben Türkiye’de imal edilen Renault’u kullanırım, ithal edilen Peugeot, Citroen’i kullanmam. Bundan dolayı işini kaybedecek Fransız işçilerini de Sarkozy’e havale ederim. Dini inancından dolayı içki içmeyen bir insan bunun yanına Fransız mallarını eklesin. Fransa’dan ithal edilen tüm malları vatandaşlarımız kabul etmesin, kullanmasın” şeklinde konuştu.

Yaptırımlar uygulanabilir

lale-sari-ibrahim-oğlu
Başbakan’ın açıkladığı yaptırımların askeri ağırlıklı olduğunu ifade eden Savunma uzmanı Lale Sarıibrahimoğlu, yaptırımların Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. “Yaptırımlar uygulanabilir. Bunlar birinci etap yaptırımlar olarak açıklandı” diyen Sarıibrahimoğlu, “2006 yılındaki hadiseden sonra savunma sanayisi ve silah ticareti sekteye uğradı. Türkiye ile Fransa sadece iki projede Avrupa konsorsiyumu içinde” dedi. Sarıibrahimoğlu, yasanın senatodan geçmesi durumunda ikinci etap yaptırımlarının ağırlıklı olarak siyasi ve ekonomik yaptırımlar olacağını belirterek, “Askeri yaptırımlar açıklandı. İkinci etapta ekonomik yaptırımlar da gelebilir. Bu da kriz içerisinde olan Fransa’yı etkiler” diye konuştu.

Türkiye eski Türkiye değil


MUMTAZER-TURKONE
Prof. Dr. Mümtazer Türköne de, Türkiye’nin Fransa’ya karşı uyguladığı ambargoyu ve yaptırımların öncekilerle mukayese edilmemesi gerektiğinin belirtti. “Türkiye artık eski Türkiye değil” ifadelerini kulanda Türköne, “Türkiye’nin dünya değerlerinde çok ciddi bir ağırlığı var. Başbakanın sıraladığı yaptırımlar mutlaka Fransa’yı etkiler. Fransa sadece çok basit bir oy hesabıyla Türkiye’yi çok ciddiye almadığını gösterir gibi bu yasayı çıkardı ama kendileri zarar görecek” dedi

MİLAT

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: