İstihbarat faciası

30 Ara

istihbarat

Sınırda hava operasyonu 35 ölü

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Irak sınırına yakın kesimine, TSK tarafından düzenlenen hava operasyonunda 35 kişi hayatını kaybetti. Bombardımanın ardından, ölen kişilerin PKK’lı değil, mazot kaçakçılığı yapan Ortasu Köyü sakinleri olduğu ortaya çıktı.

Hükümet sustu, vali konuştu

Şırnak’ta meydana gelen facia akıllara bazı soru işaretlerini getirdi. Hükümetin facianın ardından uzun süre beklemede kalarak açıklama yapmaması, yetkili bakanlıklar dururken, kamuoyunun Şırnak Valiliği tarafından bilgilendirilmesi kafaları karıştırdı. Daha önce sıkça tartışılan ‘Predetör’ ve ‘İnsansız Hava Araçları’ndan elde edilen görüntülerin ilk olarak nereye ulaştığı da merak ediliyor.

İstihbarat zaafiyeti

Türkiye daha önce Amerika Birleşik Devletleri ile teröre karşı işbirliği yaparak, ‘anlık istihbarat paylaşımı’ faaliyeti içine girmişti. ABD’li yetkililer sınır ötesinde yaprak kımıldasa Türk yetkililere haber verecek böylelikle olası faciaların önüne geçilecekti. Ne yazık ki böyle olmadı. 35’den fazla vatandaşımız terörist zannedilerek bombalandı. Bu durum istihbarat zaafiyeti tartışmalarını yeniden başlattı. /11

Akıllara "Predator"lar geldi

Türkiye böylesine önemli bir konudan ilk önce twetter başta olmak üzere sosyal medya aracılığıyla haberdar oldu.

Gece yarısı yaşanan olayla ilgili resmi açıklama gecikti. Hükümetin ilgili bakanlıkları uzun süre sessiz kaldı. Birçok soru işaretini içinde taşıyan olayla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi ise Şırnak Valiliğince yapıldı.

TSK’dan yapılan açıklamada istihbarat kaynağı olarak İnsansız Hava Uçakları işaret edildi. Bu durum akla Nevada kumandalı tartışmalı Predatörleri getirdi.

Facianın bütününde ciddi bir istihbarat zaafiyeti kendisini gösterirken, olayda ABD’nin istihbarat paylaşımının etkisi olup olmadığı sorusu ise ön plana çıktı.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Irak sınırına yakın kesimine, TSK tarafından düzenlenen hava operasyonunda 35 kişi hayatını kaybetti. Bombardımanın ardından, ölen kişilerin PKK’lı değil, mazot kaçakçılığı yapan Ortasu Köyü sakinleri olduğu ortaya çıktı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde, kaçakçılık yapan şahıslara karakoldan ve F-16 savaş uçaklarından açılan ateş sonucu 35 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İddiaya göre Kuzey Irak sınırında terörist oldukları sanılan büyük bir grubun Türkiye’ye giriş yaptığını tespit eden güvenlik güçleri önce taciz ateşi açtı. Ardından da F-16 savaş uçakları bölgeyi bombaladı. Olayda 35 kişinin hayatını kaybetti. Bombardımanın ardından, ölenlerin PKK’lı değil Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak’a kaçak mazot getiren 18- 20 yaşlarındaki kişiler olduğu ileri sürüldü. Bombardıman sırasında katırlardaki yakıt bidonlarının alev aldığı, cesetlerin çoğunun bu nedenle yandığı, bazılarının da sığındıkları kayanın bombadan yıkılınca altında kalıp öldüğü ileri sürüldü. Yetkililer olayın Irak topraklarında meydana geldiğini ve soruşturmanın sürdüğünü belirterek daha sonra resmi açıklama yapılacağını söyledi.

Olayın duyulmasının ardından köye giden Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, sabaha karşı havadan açılan ateş sonucu 30 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Yaman, "35 tane cesedimiz var, hepsi yanmış durumda, bu insanların bu bölgede kaçakçılık yaptığını da devlet biliyordu, böyle bir olay kabul edilemez. Havadan vuruldular" dedi.

Kaçakçı mı örgüt üyesi mi?

Konuya ilişkin bilgi veren bir güvenlik yetkilisi de olayın gerçekleştiği bölgeden PKK’nın geçiş yapacağı konusunda duyumlar olduğunu belirterek, "Dün gece de böyle bir kalabalığın geçişi noktasında görüntü alındı bu nedenle operasyon yapıldı. Bu kişilerin örgüt üyesi mi kaçakçı mı olduklarını bilemezdik çünkü sınırdan geçiş yapıyorlardı" dedi.

35 kişinin kimlikleri belirlendi

Yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Seyit Enç, Özcan Uysal (15), Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü (15), Osman Encü, Şivan Encü, Bilal Encü, Mehmet Ali Tosun, Nadir Alma, Mahsun Encü, Salih Encü, Hakiki Encü, Yüksel Ürek, Salik Ürek, Serhat Encü, Adem And, Savaş Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Erkan Encü, Selman Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüseyin Encü, Erkan Encü, Zeydin Encü, Çetin Encü.

Adli Tıp Kurumu’na götürülmek istenen cenazelerin aileler izin vermediği için bekletildiği öğrenildi.

Aralarında korucu ve öğrenciler var

Ölen 35 kişi arasında geçici köy korucuları ile öğrencilerin de bulunduğu öne sürülürken, 3 cesedin Şırnak Devlet Hastanesi’nde olduğu, diğerlerinin köylüler tarafından olay yerinden alındığı belirtildi.

Köylülerin katır sırtında ve traktörlerle önce Irak sınırının sıfır noktasındaki Ortasu Köyü’ne getirilen cesetler, buradan daha büyük köy olan Gülyazı’ya Köyü’ne götürüldü. Köylüler, otopsinin köydeki Sağlık Ocağı’nda yapılmasını istedi.

Bombardımandan sağ kurtulan tanık olayı anlattı

‘Askerler yolumuzu kesti, uçaklar bombaladı’

Uludere’ye bağlı Gülyazı Köyü’nde oturan ve bombardımandan kaçmayı başaran Servet Encü dehşeti anlattı. Encü, sınır ötesinden sadece mazot ve gıda maddeleri aldıktan sonra dönüş yolunda saldırıya uğradıklarını kaydetti. Sınırda önlerinin Gülyazı Karakolu’na bağlı askerler tarafından kesildiğini belirten Encü, "İmkânlar olmadığı için bu işi yapıyoruz. Devlet bize imkân sağlasaydı yapmazdık" dedi.

Encü, "Biz dönerken askerler önümüzde gelerek yolumuzu kesti. Yeniden biz sınır ötesine kaçarken, F-16 uçakları üzerimizden geçerek bomba yağdırdı. Patlamanın etkisiyle ben de yere düşmüşüm ve karın içinde gömüldüğüm için beni fark etmemişler. Çok sayıda arkadaşımız ve akrabamız orada yaşamını yitirdi. Kaç kişi olduğunu bilmiyorum. 33 kişi yaşamını yitirmiş ve birçok kişiden ise haber alınamıyor" dedi.

</DIV></DIV></DIV>

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: