Bir ‘kağıt parçası’ başına ne işler açtı

3 Oca

ilker-basbug

Başbuğ’a Ergenekon soruşturması

İnternet Andıcı sanıklarının sözleri ve bazı belgelerde ismi geçmesi nedeniyle Ergenekon Mahkemesi suç duyurusu yaptı. Ergenekon Savcısı Kansız da soruşturma başlattı.

ESKİ Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında, “hükümeti düşürmeye yönelik kara propaganda siteleri” ile ilgili soruşturma başlatıldı. Ergenekon kapsamında açılan İrtica İle Mücadele Eylem Planı davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İnternet Andıcı sanıklarının Başbuğ’a yönelik açıklamaları ve bazı belgelerde adı geçmesi nedeniyle Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne yazı yazmıştı.

Dosya Ergenekon Savcısında

Ergenekon Mahkemesi’nin Başbuğ hakkında suç duyurusu anlamına gelen yazısı dün sabah İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı. Bunun üzerine Özel Yetkili Başsavcıvekilliği ‘İlker Başbuğ’ hakkında ‘İnternet Andıcı’ kapsamında soruşturma başlattı. İlker Başbuğ hakkında Ergenekon kapsamında açılan ‘Andıç’ soruşturmasını, Ergenekon savcısı Cihan Kansız yürütüyor. Başbuğ’un önümüzdeki günlerde savcılık tarafından ‘şüpheli’ olarak ifadeye çağrılması bekleniyor. Başbuğ’un ifadesinin, ‘eski Genelkurmay Başkanı’ olması nedeniyle Özel Yetkili Başsavcıvekili Fikret Seçen nezaretinde Savcı Cihan Kansız tarafından alınması bekleniyor. Daha önce, eski kuvvet komutanlarının ifadeleri de yasa gereği özel yetkili başsavcıvekili eşliğinde, soruşturma savcılarınca alınmıştı.

‘Andıç Başbuğ’a sunuldu’ itirafları

Eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız başta olmak üzere İnternet Andıcı sanıklarının tamamına yakını andıcın hazırlanmasından Başbuğ’un haberi ve emri olduğunu itiraf etmişti. Tutuklu sanık Korgeneral Mehmet Eröz “Andıç emrini İlker Başbuğ’un verdiğini belirtip  ‘tanık’ olarak çağrılmasını” istemişti. Sanık Yüzbaşı Murat Uslukılıç da “Andıcı ben hazırladım, Dursun Çiçek ve Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu son düzeltmeleri yaptılar. Sonra da Çiçek, 2. Başkan Hasan Iğsız’a sundu. Iğsız ‘Komutana arz’ notu düştükten sonra Çiçek andıcı Orgeneral İlker Başbuğ’a arzetti” demişti.

KEMAL GÜMÜŞ / STAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: