Kaçakçılar tüccar olacak

6 Oca

KACAK-TUCCAR

35 Kişinin hayatını kaybettiği Uludere’ye Gülyazı Sınır Kapısı açılacak. Halk canını riske atmadan ekmeğini kazanabilecek.

KATIRLARIN YERİNİ KAMYONLAR ALACAK

50 lira için canını hiçe sayarak, sarp dağlar arasından geçip sınırın diğer tarafından katırlarla kaçak eşya getiren bölge halkı artık bu işi resmi olarak yapacak. Sınır kapısının açılmasıyla birlikte katırlar görevi kamyonlara devredecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Uludere olayının yaşandığı bölgeye Gülyazı Sınır Kapısı’nın açılacağını açıkladı. Bölgede ticari aktiviteyi arttıracaklarını dile getiren Yazıcı, bölgeye vergisiz mal alım satımı yapabileceği bir sınır ticaret merkezinin de kurulacağını söyledi. Uludere olayını yorumlayan Yazıcı, bu tür kaçakçılık olaylarının Doğu ve Güneydoğu’da yapısal bir mesele olduğunu söyledi. Yazıcı, genelde gümrük kapılarında yapılan kaçakçılığın Güneydoğuda gümrüklü alan dışındaki sınır boyunca hayvanlar vasıtasıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Yazıcı, Hakkari’de Üzümlü ve Derecik adında iki sınır kapısının açılması üzerinde durduklarını kaydederken, Şırnak’ta da olayın olduğu yerde Gülyazı Sınır Geçiş Kapısı oluşturma çalışmalarının başladığını söyledi.

KAÇAKÇILIK YERİNE SINIR TİCARETİ

Yazıcı, böylece Irak ve Türk halkları arasında sınır ticaretinin de mümkün olabileceğini kaydederken, “Sınır ticareti demek sınırın yer aldığı ülke halkları arasında ürün çeşidi belirlenmiş ticaret demek. Hangi ürünlerin alım satımının yapılacağı ve miktarı listeleniyor.

Bunlara vergi uygulanmıyor. Üzümlü, Derecik ve Gülyazı’da bu çalışma yapılacak. Irak’la bu çalışmaları sürdürüyoruz. Üzümlü ve Derecik’teki çalışmalar bitmek üzere, bunlara Gülyazı’yı ekledik. Kapının yapımı ise ülkenin yetkili makamlarının uyuşmasına bağlı. Madem ki bu insanlar gelip çıkıyor ve böyle alışveriş yapıyorlar, halkın geçim kaynağı olacak bir sınır ticaret merkezi oluşsun dedik” diye konuştu.

Habur’daki yoğunluğun artacağını kaydeden Yazıcı, “Habur’da geçiş işlemlerinin hızlanması köprü kapı uygulaması yapılacak. Ödeneği hazır. Aynı zamanda Aktepe ve Ovaköy’e yapılacak kapılarla da geçiş sağlayacağız” dedi.

CENK ESEN – Türkiye Gazetesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: